Προς το περιεχόμενο

AMT Warm Stone 12AX7-WS, Solid State preamp tube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή δίνεις 2000 να πάρεις λαμπάτο ενισχυτή και του βάζεις "λάμπες made by solid state"??? Δεν θα σας καταλάβω ποτέ εσάς τους κιθαρίστες πραγματικά...

Οντως φιλε μου...!!! Ειμαστε....

 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Περιπλανωμενος στην ηλεκτρονικη βιτρινα του Θωμα επεσα πανω σε τουτο και ειπα να το μοιραστω μαζι σας.

 

Δηλαδη αυτο το κραγιον με ποδια παει να αντικαταστησει την αγαπημενη μας λαμπιτσα?  ::)

 

Πρώτα απ'όλα, γιατί η σνομπαρία? Εδώ κάθε μέρα γίνονται άλματα προόδου σε κάθε τεχνική προσομοίωσης, ξεγελώντας ακόμη και πολύ έμπειρα αυτιά διάσημων παραγωγών, και θα κολλήσουμε εκεί?

 

Κατά δεύτερον, όπως σημειώθηκε έχει ξαναγίνει στο παρελθόν. Όπως και έχει ξανασυζητηθεί, τουλάχιστον μια φορά: http://www.noiz.gr/index.php?topic=195074.5

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα, γιατί η σνομπαρία? Εδώ κάθε μέρα γίνονται άλματα προόδου σε κάθε τεχνική προσομοίωσης, ξεγελώντας ακόμη και πολύ έμπειρα αυτιά διάσημων παραγωγών, και θα κολλήσουμε εκεί?

 

Κατά δεύτερον, όπως σημειώθηκε έχει ξαναγίνει στο παρελθόν. Όπως και έχει ξανασυζητηθεί, τουλάχιστον μια φορά: http://www.noiz.gr/index.php?topic=195074.5

Δε σνομπαρω απλα ειναι χιουμορακι... ;) Αν ηθελα να σνομπαρω θα εγραφα αλλα πραγματα... Και αν παρακολουθουσες τη συζητηση με τους συμφορουμιτες παραπανω θα καταλαβαινες οτι δεν ειχα τετοια προθεση...

Οσο για το αν υπηρξε αλλο thread μετο ιδιο αντικειμενο δεν το γνωριζα... Παντως στα υπολοιπα που εγραψες συμφωνω...

 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι, απλά είδα την φατσούλα και το "κραγιόν με πόδια" και νόμιζα πως το σνόμπαρες... Εγώ είχα σημειώσει στο προηγούμενο θρεντ πως στο παρελθόν είχε πολύ πρακτική σημασία: την αντιμετώπιση προβλημάτων μικροφωνισμών της λυχνίας σε συνθήκες υψηλού clipping (ειδικά όταν είναι σε cascading gain stages όπως το είχε τότε πρωτολανσάρει/κάνει πολύ δημοφιλές η Mesa), ή κραδασμών & καταπόνησης μέσα σε ένα combo.

 

Από κει και πέρα, όσο παρελθοντολάγνοι και να είμαστε, πρέπει κάποια στιγμή να προχωρήσουμε πέρα από τις λάμπες. Οπότε αν ακούγεται καλά, γιατί όχι? Πιθανόν να εκλύεται και μικρότερη θερμότητα μέσα σε εκείνο το "ψηστήρι", κάτι που θα οδηγήσει σε μικρότερη καταπόνηση των εξαρτημάτων & λιγότερα προβλήματα. Αν και να σου πω την αλήθεια, δεν σκοτώνομαι να το δοκιμάσω, κυρίως γιατί είμαι της άποψης πως "συνταγή που δουλεύει δεν την χαλάς".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday κι εγώ είμαι της άποψης πως "συνταγή που δουλεύει δεν τη χαλάς", γι' αυτό και είπα νωρίτερα ότι δεν το βλέπω και πολύ πιθανό να γίνει το breakthrough, επειδή είμαστε ολίγον περίεργη και οπισθοδρομική συνομοταξία ανθρώπων  ;D

 

Επειδή είσαι πιο "καταρτισμένος", έχεις καταλάβει αν αυτά τα πραγματάκια χρησιμοποιούν κάποια διαφορετική τεχνολογία που τα κάνει να ακούγονται πλησιέστερα στις λυχνίες (όπως διαφημίζονται τουλάχιστον);

Αν δεν διαφέρει ουσιαστικά από τη συνηθισμένη solidstate προενίσχυση τότε γιατί να αλλάζει κάτι αν απλά το περίβλημα γίνει από τετράγωνο σε σχήμα λάμπας (ή κραγιόν...  :D);

 

Κάπου πήρε το μάτι μου, μάλλον στις ΑΜΤ, ότι είναι JFET αλλά και πάλι δεν είναι κάτι καινούργιο. Εκτός αν αλλάζει κάτι επειδή εισέρχονται με διαφορετικό τρόπο στο κύκλωμα, οπότε αυτό θα είχε ενδιαφέρον, γι' αυτό και ρωτάω αν ξέρεις κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει κάποια στιγμή να προχωρήσουμε πέρα από τις λάμπες

 

γιατι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?

Γιατί καίνε....

...και έχουμε προχωρήσει.

Καλύτερα ή χειρότερα, ίδωμεν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο ειρωνικό βέβαια να λέμε "έχουμε προχωρήσει" και να αναφερόμαστε σε τεχνολογία (solid state) δεκαετιών. Το έχουμε προχωρήσει στο δικό μου μυαλό εκφράζεται καλύτερα με προιόντα τύπου Kemper. To μέλλον είναι στα ψηφία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καίνε....

...και έχουμε προχωρήσει.

Καλύτερα ή χειρότερα, ίδωμεν.

 

σιγα που εχουμε προχωρησει.... ;D

 

κιθαροκατασκευαστικα και ενισχυτικο-ηχητικα  ;D παλι στα 50s & στα 60s ειμαστε,αντε και λιγο 70s..... ;D

 

ολοι VINTAGE STYLE καλουδια φτιανουν ...αν μπεις στα site των μεγαλων εταιρειων νομιζεις οτι εισαι στο 1960.... ;D....απο το πολυ reissue.....

 

ektos kai an pezis mahogany metal filos opote eki to prama allazi....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απόλυτο δίκιο octapus οτι το solid state ειναι ξεπερασμένο, κοιτα όμως το περίεργο πράγμα: ολα τα αγαπημένα μας πεταλια τι ειναι;

Τελικα είμαστε για δέσιμο; :)

 

Το ψηφιακό ναι, εχει περισσοτερη λογική να ειναι το μέλλον αλλα ειναι εντελως θεμα γουστου. Εμενα ας πουμε δεν με ικανοποίησε οσο κι αν το παιδεψα.

 

Αρα καταληγουμε σε αυτο που λεει ο SF, ειμεθα παλιομοδιτες και μας αρεσει! Το γεγονος οτι χρησιμοποιουμε τεχνολογια δεκαετιών μου φαινεται τοσο "ρομαντικο" που ενισχυει το δέσιμο που νιώθω με τον εξοπλισμό μου.

Ισως βεβαια να ειναι απλα placebo effect, ποιος ξερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου