Προς το περιεχόμενο

Ολοκλήρωσα το πρώτο μου άλμπουμ! (progressive metal, post rock)


Marugen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις κάνει μια εξαιρετική προσπάθεια! Συγχαρητήρια!

 

Οι συνθέσεις σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες και το παίξιμό σου πολύ ωραίο.

 

Βελτίωση επιδέχεται η μίξη και ο ήχος σου.  ;)

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω θέλει να ανέβει το μπάσο λίγο στη μίξη και να αλλαχθεί ο ήχος των ρυθμικών οι οποίες "ξυρίζουν". Οι lead κιθάρες είναι πολύ ωραίες.

 

Επίσης στα πρώτα δύο κομμάτια αυτό το πιατίνι που ακούγεται στα αριστερά χτυπάει λίγο άσχημα. Και γενικά τα τύμπανα ακούγονται πολύ πρίμα, ίσως να ήθελαν ένα βάθος για να αποκτήσουν λίγο όγκο παραπάνω.

 

Και πάλι μπράβο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία προσπάθεια!

 

Γενικά συνθετικά μου αρέσει.

 

Ως προς τη μίξη των ρυθμικών κιθάρων ,επειδή έχω περάσει από σχεδόν ίδιο ήχο gillette,προτείνω τα εξής βήματα που δοκίμασα και εγώ :

 

1.Πιο χαμηλά σε συχνότητα το low pass filter ή άσε τη συχνότητα ίδια και βάλε πιο "αυστηρό" Q.Τα ψηλομεσαία μου ακούγονται εντάξει.Προσοχή μόνο αν υπάρχει κάποιο περίεργο peak πάνω από τα 2 Khz

 

2.Αύξησε τα χαμηλομεσαία  με ένα ευρύ band για να πάρει λίγο περισσότερο punch ο ήχος (270-310 περίπου).

 

3.Αύξησε προσεκτικά lows κατά βούληση

 

4.Αν χρειαστεί,ρίξε γύρω στα 500 Ηz λίγο το μπάσο.Τα 500 Ηz είναι σημαντική συχνοτική περιοχή στο μπάσο (αυτό το ζεστό κλώτσημα στο στήθος),ωστόσο σε djent/μοντερνοπρογκρεσιβο καταστάσεις διαπίστωσα ότι καλύτερο είναι να είναι λίγο κομμένη για να αφήσει τα ζεστά μεσαία της ρυθμικής να βγουν μπροστά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας!

 

@droneblack τα drums είναι μία μίξη του metal machine και του avatar kit της toontrack περασμένα από διάφορα plugins, κυρίως waves.

 

Το bandcamp έχει αρκετά κακή ποιότητα για stream οπότε για να το ακούσετε online καλύτερα από εδώ

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα περα απο τις πολυ ωραιες συνθεσεις μου αρεσε πολυ και ο ηχος των κιθαρωνε ;D

 

οντως το μπασο θα σηκωνε λιγο πιο δυνατο στη μιξη αλλα δεν ειναι ασχημο και ετσι...οι κιθαρες εχουν τρομερο ηχο, απλα ειναι πιο british απο οτι θα περιμεναν καποιοι για το στυλ αυτο. εμενα μου αρεσουν πολυ και ειδικα αυτο το ξυσιμο που βγαζουν τα ρυθμικα στις ψηλές!!!!

 

Χιλια μπραβο Παλικαρε!!!! 8)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ειναι πιο british απο οτι θα περιμεναν καποιοι για το στυλ αυτο.

Αναλογα πως εχει καποιος τον "british" μεταλ ηχο στο μυαλο του  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου