Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπασσου σε αταστ


bs_ane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έχω ένα fender jazz bass Japan και σκέφτομαι να το πάω σε μάστορα για να το μετατρεψει σε άταστο.θέλω να ρωτήσω,αν αξίζει μιΑ τέτοια μετατροπή.τ

ο έχει κάνει κανέος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

να γίνω λίγο αδιάκριτος; Γιατί να το μετατρέψεις;

 

Το ερώτημα αν «αξίζει» είναι εκ των ων ουκ άνευ... Αν σώνει και ντε θες ένα άταστο- και δεν μπορείς να αγοράσεις ένα- just go ahead.

 

ΑΛΛΑ...

 

Με το κόστος της μετατροπής (δεν ξέρω πόσο είναι, αλλά ένα 200 να μην πάει;) και συν κάτι ψιλά, παίρνεις ένα έτοιμο άταστο πχ ένα μεταχειρισμένο Squier.

 

Θα σου πω δε ότι τα άταστα πολλοί πεθύμησαν, αλλά λίγοι τελικά κράτησαν, γιατί μάλλον στην πορεία... ζορίστηκαν  ;D και είπαν δεν μας... εσύ και το άταστο  ;D

 

Αν το όργανο που έχεις, είναι το μόνο που διαθέτεις και αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα «κολλήσεις» με το άταστο, μην το κάνεις.

 

Βρες ένα άταστο, παίξε, δες και μετά πράξε...

 

Βέβαια αν το κάνεις και δεν σου κάτσει στο χέρι, στο αυτί, πάντα μπορείς να του ξαναβάλεις τάστα- αλλά αυτό είναι έξτρα κόστος. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Έχω ένα fender jazz bass Japan και σκέφτομαι να το πάω σε μάστορα για να το μετατρεψει σε άταστο.θέλω να ρωτήσω,αν αξίζει μιΑ τέτοια μετατροπή.

Δύσκολος και γεμάτος αγκάθια ο δρόμος που θέλεις να ακολουθήσεις...στο τέλος όμως θα απολαύσεις το πιο όμορφο τοπίο...

Το χω?ε?ε?ε? ;D

Λοιπόν..αυτά που σου είπε ο Terry...Αν δεν έχεις ξαναπαίξει με άταστο και δεν έχεις 2ο 3ο 4ο 9ο μπάσο...πάρε ενα φθήνο..

Αν έχεις παίξει και είσαι γνώστης και ξέρεις οτι θες άταστο 2 ειναι οι δρόμοι..

 

α.Αλλάζεις ταστιέρα και βάζεις άταστη...περίπου 200 ευρώ

β.Βγάζεις τάστα γεμίζεις με ξυλόκολλα..50 με 70 ευρώ...

 

Διαφορές δεν υπάρχουν...

Απο εκεί και πέρα πάμε σε βερνίκια χορδές ξύλα κλπ...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξαναπαίξει με άταστο.είναι το δεύτερο μου όργανο.βασικά το έψαξα για να πάρω ένα φθηνό,αλλά θέλει το λιγότερο 200ευρω ενώ η μετατροπή θα κοστίζει 100 περίπου.απλά δεν ξέρω αν ένα έτοιμο αταστο έχει διαφορά από ένα μετατροπής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το έψαξα για να πάρω ένα φθηνό,αλλά θέλει το λιγότερο 200ευρω ενώ η μετατροπή θα κοστίζει 100 περίπου

Ελα μου? ??? ??? ???

Γιατι δεν περνεις απλα ενα αταστο απο την μανα του?

Και η αφαιρεση ταστων δεν κοστιζει 100 ευρω...

 

απλά δεν ξέρω αν ένα έτοιμο αταστο έχει διαφορά από ένα μετατροπής.

Οπως σου ειπα η αφαιρεση ταστων ειναι 50 ευρω..απο κει και περα επιλεγεις αν θα στο σεταρει ο μαστορας η μονος σου..Αυτο που χρειαζεται οπωσδηποτε ειναι νεο σεταρισμα...αυτη ειναι και η μονη διαφορα του ετοιμου αταστου απο το να μετατρεψεις ενα ενταστο σε αταστο..το σεταρισμα που εχουν...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ελα μου? ??? ??? ???

 

Οπως σου ειπα η αφαιρεση ταστων ειναι 50 ευρω..

 

Μόνο ένα 50ρικο; Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ χαμηλή τιμή, δεδομένου ότι θα πρέπει να γίνει το filling, τρίψιμο και ίσως ένα coating της ταστιέρας (αν παίζει με round) σε rosewood... Πάντως δεν έχω ιδέα πόσο χρεώνουν για μια τέτοια δουλειά.

 

Μετά, να μην του κάνει και ένα σετάρισμα ο μάστορας; Νομίζω ότι τα 100 που λέει ο φίλος μας είναι «ρεαλιστικό» ποσό (plus σετάρισμα- χορδές).

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ένα 50ρικο; Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ χαμηλή τιμή, δεδομένου ότι θα πρέπει να γίνει το filling, τρίψιμο και ίσως ένα coating της ταστιέρας (αν παίζει με round) σε rosewood... Πάντως δεν έχω ιδέα πόσο χρεώνουν για μια τέτοια δουλειά.

 

Μετά, να μην του κάνει και ένα σετάρισμα ο μάστορας; Νομίζω ότι τα 100 που λέει ο φίλος μας είναι «ρεαλιστικό» ποσό (plus σετάρισμα- χορδές).

 

 

 

 

μονο για τα ταστα 50 περνουν..τωρα σεταρισμα βερνικια χορδες κλπ τα χρεώνουν έξτρα...

Με σεταρισμα μαζι ανετα μπορει να παει και 100,αναλογα τον μαστορα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωι μιλησα τηλεφωνηκα με εναν μαστορα που τον ξερω,δεν ειναι παπατζης και μου ειπε 70ευρω.Δεν ξερω απο κοντα που θα παω αν μου πει εξτρα το σεταρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου