Προς το περιεχόμενο

Kyuss - El Rodeo Drum Cover (Και πολλά άλλα!!)


johnys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω προσπαθήσει με το e-drumkit της Roland να κάνω cover κάποια κομμάτια όπως το El Rodeo και μερικά άλλα.

 

Στο κανάλι μου υπάρχουν κι άλλα κομμάτια όπως:

 

Pelican - Drought

 

Electric Wizard - We Hate You

 

.....και μερικά ακόμα(μη φάω και όλο το χώρο κιόλας :P)

Γενικά όπως καταλάβατε κινούμαι σε stoner/doom/post-metal ύφος.

Ένα ενδεικτικό είναι όπως προανέφερα αυτό:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω μία λέξη:

ΜΕΤΡΟΝΟΜΟΣ...

Αγάπησε τον, κάντον τον καλύτερο φίλο σου... Να παίζεις ξέρεις... Μάθε και να παίζες σωστά!!!

Με κάθε καλή διάθεση...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και ξέρω που αναφέρεσαι...

Απλά ξεγελάει και λίγο το γεγονός,ότι έχω βάλει ένα μικρό εφφέ (room λεγεται) που λειτουργεί σαν reverb για να δώσω ένα βάθος ειδικά στο snare,ώστε να σπάσει η ψηφιακίλα αν με πιάνεις.Οπότε για αυτό ειδικά στους wizard ακούγεται λιγο off-time.

Είναι μαλακία βέβαια γιατί έτσι υπάρχει μια μικρή απόκλιση χρονικά αλλά το προσπάθησα να δω πως ακούγεται (όχι και ότι είναι τέλειο το παίξιμο,αλλά κουβέντα να γίνεται).

 

Τώρα ο μετρονόμος,είναι μια μεγαααλη ιστορία και προσπαθωωω σιγα σιγα να τον βάλω όλο και πιο πολύ στο practice-jam time.Που θα πάει θα τα καταφέρω να τον αγαπήσω :P

Είμαι απ αυτούς βέβαια που δεν πιστεύει στη ''ρομποτική'' και ''τέλεια'' μουσική αλλά ειδικά για μας τους κρουστούς είναι μεγάλη υπόθεση ο κύριος metronome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το ελάχιστο off-time που πρόσεξα δεν με χάλασε.. Μου άρεσε η τεχνική (δεν είμαι τρελός γνώστης του αθλήματος εξάλλου) και μου άρεσε πολύ η διασκευή του El Rodeo που πιστεύω είναι αρκετά απαιτητικό κομμάτι στο θέμα των drums.

Αν θα σε ενδιέφερε στο μέλλον -και έχεις χρόνο και όρεξη φυσικά- μια διασκευή από Tool στα διαστημικά beats του Carey θα ήταν ωραία να την βλέπαμε!

 

Καλή συνέχεια εύχομαι και περισσότερα video! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου