Προς το περιεχόμενο

E-MU Prokeys 88, Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου οργάνου; Ποιά η γνώμη σας για αυτό; Το κλαβιέ πόσο καλό είναι και σαν κατασκευή κ.λ.π. Ο ήχος του τί λέει; Γενικά ότι μπορείτε να πείτε, δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιο βίντεο της προκοπής που να το δείχνει το τί μπορεί να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν έχω βρεί κάποιο βίντεο της προκοπής που να το δείχνει το τί μπορεί να κάνει.

Που να βρεις βιντεο, αφου ψαχνεις το E-MU Prokeys 88 το οποιο δεν υπαρχει ενω θα επρεπε να ψαχνεις για το M-Audio Prokeys 88. :P

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm...αν ειναι ετσι ισως εχω μια αποψη επι του θεματος...υπο την προυποθεση οτι το keystation pro 88 φοραει το ιδιο κλαβιε με το αποπανου stage piano. Το βαζω αυτο σαν ενδεχομενο γιατι το καλουπι του και ολα τα μερη του interface του ειναι ακριβως ιδια με το keystation pro 88. Επομενως θα εκφερω στην ουσια αποψη για τμηματα του keystation pro 88 που κατα 99% ειναι τα ιδια και στο prokeys88 .

Ειναι ενα περιεργο keyboard γιατι εχει καλη κατασκευη,εχει ποιοτικα μερη (ALPS faders κλπ),αλλα φαινεται να μην ειναι αρκετο...Πχ το κλαβιε του εχει ωραια αισθηση αλλα για καποιο λογο φαινεται να μην ειναι καλης ποιοτητας. Ειναι φορες που καποια πληκτρα κολλανε(σε απειροελαχιστο βαθμο) με αποτελεσμα αν θελει καποιος να παιξει πολυυ χαμηλο velocity,να καταφερει το αντιθετο γιατι θα το πατησει με μεγαλυτερη δυναμη ετσι ωστε να φυγει το πληκτρο απο την αρχικη του θεση.Αυτο διορθωνεται αν καποιος κανει ενα περασμα και στα 88 πληκτρα(με λιγα λογια 5-6 τυχαια πληκτρα το  κανουν αυτο μετα απο πολλη ωρα στασιμοτητας τους). Το περιεργο ειναι πως οταν το ειχα παει για επισκευη,ο τεχνικος ειπε πως ειναι απο τα πιο καλα κατασκευασμενα κλαβιε που εχει δει

Τωρα στα faders/knobs,ενω ειναι ποιοτικα καλα, καποιες ανυποψιαστες στιγμες (πλεον πολυ σπανια,δεν ξερω γιατι) αλλαζουν το value (πχ απο 64-65) με αποτελεσμα αν το αντιστοιχο value στο pc ειναι 0 τοτε γ___νται ολα...και τρεχεις να βρεις τι να διορθωσεις :D Επισης,απο την αρχη που το παρελαβα το pitch bend ενω λειτουργουσε αψογα,διαπιστωσα πως σε ευρος 24αρων ημιτονιων ,δεν κανει bend 2 ολοκληρες οκταβες αλλα 2 παρα 1 περιπου ημιτονιο.Εχει μια μικρη αποκλιση δηλαδη που δεν ξερω πως να την διορθωσω(αν γινεται). Δεν ξερω αν ειμαι εγω ο γκαντεμης ,αλλα απο ενα ψαξιμο που εκανα στο νετ,ειδα πως υπαρχουν κ αλλοι που εχουν τετοια χαζα προβληματακια με τα maudio keyboard τους,ακομα και στα ακριβα τους axiom. Γνωμη μου ειναι να τσεκαρεις αυτα αν βρεις καπου αυτο που ψαχνεις,και αν δεν τα διαπιστωσεις δεν εχεις λογο να μην το τσιμπησεις.Προσωπικα το keystation pro 88 το εχω συμπαθησει,μου αρεσει παρα πολυ σαν εργαλειο αλλα μου κανει τα κολπακια του ,μπορει και να υπαρχει τροπος επιδιορθωσης και να μην τον εχω αντιληφθει ακομα,παντως απο υποστηριξη μην περιμενεις ουτε απο τον αντιπροσωπο ουτε απο την μαμα εταιρια...

 

Ps:και να μην φορανε τα δυο keyboards τον ιδιο εξοπλισμο πιστευω ειναι μια αποψη για την εικονα της εταιριας ( που πιστευω παιζει καποιο ρολο) οσο αφορα την κατασκευη keyboards...γιατι ας πουμε στις καρτες ηχου τα σπαει.

Παντως στο sos η κριτικη τους ειναι αρκετα θετικη,συνηθως το μειονεκτημα στις κριτικες τους το αναφερουν οσο πιο ευγενικα μπορουν,γι αυτο θελει αρκετα καλη κατανοηση του κειμενου,παντως απο μια ματια που εριξα δεν ειδα να αναφερουν καποιο ελλατωμα.  ;)

 

http://www.soundonsound.com/sos/apr06/articles/maudioprokeys88.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου