Προς το περιεχόμενο

Νερό στην ταστιέρα από Fender Strat.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άφησα την Fender πάνω στο κρεβάτι,κάτω από το καλοριφέρ,το οποίο άρχισε να στάζει και το πήρα πρέφα αρκετή ώρα μετά με αποτέλεσμα η κιθάρα να έχει γίνει μούσκεμα και εγώ να είμαι μες τα νεύρα.

 

Το νερό πήγε στην ταστιέρα,από το 11ο τάστο έως το τέλος,με αποτέλεσμα το βερνίκι να άρχισε να σπάει σε εκείνα τα μέρη,το χρώμα των τάστων να σκουραίνει και να βγάζει κομμάτια από βερνίκι.Ορίστε και σχετική φώτο.

 

http://s28.postimg.org/bm4rnn60s/2013_11_29_22_37_50.jpg

 

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα;Πως το αντιμετωπίζουμε;Έχει γίνει κάποια ζημιά στο ξύλο και στην κιθάρα;Πειράζει που έφυγε το βερνίκι;Θα έχουμε προβλήματα;

 

Λέω αύριο να την πάω στον "γιατρό" της να την δει.

 

ΥΓ.Το νέο χρωματάκι πλάκα πλάκα φέρνει σε relic και μου αρέσει. ;D

 

Σπεύσατε παρακαλώ,η fenderούλα μου αργοσβήνει στα πόδια μου κλαίγοντας γοερά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπησε την καλα και αστην να στεγνωσει,εν εχεις δωματιο με air condition θα βοηθησει γιατι θα κανει την ατμοσφαιρα ξηρη ,τριψε γυρω γυρω απο τα ταστα με μια σκληρη οδοντοβουρτσα να φυγει η ....μπιχλα και γυαλισε τα με λιγο λεπτο συρμα κατσαρολας και μπρασο για να μη σκουριασουν ....

 

Μετα απλα αλλαξε χορδες και συνεχισε κανονικα.... ;)

 

Το βερνικι και να φυγει δε χαλασε και ο κοσμος,αλλοι πληρωνουν relic... ;) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρατατήρησα πως η κιθάρα πλέον "ταστάρει" στα 5-9 τάστα.Κυρίως στην ΛΑ και στην ΡΕ χορδή.Σίγουρα δεν θέλω σετάρισμα;

 

Σκουριάσανε και οι χορδές λίγο αλλά εκεί που έπεσε το νερό,στο 11-22.Στο 5-9 δεν πήγε νερό. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν έχει φουσκώσει το ξύλο από μπροστά μπορεί να έχει δώσει στο μανίκι λίγο upbow. Περίμενε λίγες μέρες να στεγνώσει για να αξιολογήσεις την κατάσταση. Πιθανότατα μόλις στεγνώσει θα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησα την Fender πάνω στο κρεβάτι,κάτω από το καλοριφέρ

 

Πως κατάφερες τέτοιο πράγμα? Τι καλοριφέρ έχεις?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερο περασε κατω απο το βερνικι με αποτελεσμα το βερνικι να αποκολληθει απο το ξυλο, οταν στεγνωσει τελειως, το βερνικι θα φυγει σαν flake. To ξυλο εχει φουσκωσει ελαφρα και σπρωχνει τα συγκεκριμενα ταστα προς τα πανω, πιθανο να χρειαστουν ελαφρο "καρφωμα" αργοτερα.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παρατατήρησα πως η κιθάρα πλέον "ταστάρει" στα 5-9 τάστα.Κυρίως στην ΛΑ και στην ΡΕ χορδή.Σίγουρα δεν θέλω σετάρισμα;

 

η υγρασια εκανε το μπρατσο να εχει upbow οποτε αν συνεχισει και το εχει και μετα το στεγνωμα πειραξε τη βεργα για να ισιωσει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aργηχε μου θυμίζεις τι επαθε προ 3 ημερών....

Εκανα εξαέρωση στα σώματα, και απο τον πολύ αέρα που είχε ένα σώμα μέσα, φέυγει η τάπα και τρέχει ανεξέλεκτος πίδακας καυτού νερού απο το καλοριφέρ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ-ΟΘΟΝΕΣ-ΚΟΝΣΟΛΕΣ-ΚΑΡΤΕΣ ΗΧΟΥ!!!!!!

 

ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!!!!

 

Μέχρι να κουνήσω το γραφείο μισό μέτρο και να μου κόψει να κλείσω τους διακοπτες του καλοριφέρ όλα είχαν κάνει μπάνιο.....και είχε πλημυρίσει το μισό σπίτι....

 

Ως εκ θαυματος και επειδη ολα ήταν εκτός ρεύματος (πάντα κλείνω τους διακόπτες απο τα πολύμπριζα όταν δεν δουλεύω εκεί) όλα έζησαν.....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν τριψεις με γυαλοχαρτο ταστιερα-ταστα (για να φυγουν οι βρωμιες) προσεξε πολυ να ειναι το πολυ λεπτο, γιατι αλλιως θα σου την χαραξει μεσα σε δευτερολεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου