Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου USB 2.0 VS USB 1.0


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπεις ποτε στο τριπακι να φτιαξεις βιντεοκλιπ θα καταλαβεις τις διαφορες και για ποιο λογο μερικοι θελουν και χρησημοποιουν τα 96khz και ισως παραπανω που δινουν οι καρτες

 

Τι εννοείς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι , τι εννοεις?

 

edit.

 

Βασικα θα  εννοει οτι σε post production φαση χρησιμοποιουν τα 96 για recording για μεγαλυτερη ποιοτητα δειγματος κατα την επεξεργασια σαν στανταρ.

 

εμεις ομως οι περισσότεροι για το σπιτι μας τουλαχιστο δεν εχουμε τοσο απαιτησεις και οι παραγωγες μας στα 48000 κατα την διαρκεια των εργασιων μας  ταβανι αν ειναι σωστες δεν θα εχουν να ζηλεψουν στην πραξη και πολλα πραγματα.

 

Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , τι εννοεις?

 

edit.

 

Βασικα θα  εννοει οτι σε post production φαση χρησιμοποιουν τα 96 για recording για μεγαλυτερη ποιοτητα δειγματος κατα την επεξεργασια σαν στανταρ.

 

εμεις ομως οι περισσότεροι για το σπιτι μας τουλαχιστο δεν εχουμε τοσο απαιτησεις και οι παραγωγες μας στα 48000 κατα την διαρκεια των εργασιων μας  ταβανι αν ειναι σωστες δεν θα εχουν να ζηλεψουν στην πραξη και πολλα πραγματα.

 

Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.

Σωστα το αντιλαμαβανεσαι και το ειπα για τον παραπανω λογο.Σιγουρα οταν μιλαμε για τοσο απλη χρηση το 48 ειναι τοπ για μενα.Συνηθως γραφω σε 41 εκτως απο εξαιρετικες περιπτωσεις που γραφω στα 48.Φυσικα μιλαμε γι home καταστασεις οποτε το εκαστοτε ντεμο μου μπορει να ειναι 41

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για παραγωγή μουσικής μου φαίνεται ότι με μία κάρτα των 50 ευρώ μόνο μπορεί κάποιος να κάνει επαγγελματικές δουλειές, μιλάω για μουσική καθαρά παραγωγή, όχι σινεμά, ταινίες κ.λ.π.

Εδώ και 7 χρόνια χρησιμοποιώ μία κάρτα των 50 ευρώ usb 1.1 η οποία δίνει πεντακάθαρο ήχο και δεν έχω κανένα παράπονο από αυτήν. Και προχθές που σάμπλαρα με αυτήν κάποιους ήχους του korg M1 αναρωτιόμουν γιατί να δώσει κάποιος μερικές εκατοντάδες ευρώ για κάρτες ήχου όταν με τόσο απλή κάρτα μπορεί να έχει τόσο καθαρό ήχο...

Και μιάς που το ανέφερα, σε λίγες μέρες θα ανεβάσω κάπου τα δείγματα του Μ1 που σάμπλαρα για να τα πάρει όποιος θέλει να τα κάνει ότι θέλει αν τα χρειαστεί  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θα  εννοει οτι σε post production φαση χρησιμοποιουν τα 96 για recording για μεγαλυτερη ποιοτητα δειγματος κατα την επεξεργασια σαν στανταρ.

 

Και γιατί χρειάζεται μεγαλύτερη ποιότητα δείγματος κατά την επεξεργασία? Συγγνώμη που θα στο γράψω έτσι, αλλά αυτό περισσότερο παραπέμπει στην σφαίρα της ημιμάθειας και των urban legends της επεξεργασίας ψηφιακού σήματος παρά έχει κάποια ψήγματα αλήθειας. Για όποιον ενδιαφέρεται για το πότε, γιατί και υπό ποιες προϋποθέσεις είναι όντως χρήσιμη ή και μερικές φορές αναγκαία η ηχογράφηση/επεξεργασία πάνω από 24bit/48Khz, ας ρίξει μια ματιά σε παλιότερα θέματα του Νόιζ (μερικά εξ αυτών είναι και pinned στις ανάλογες κατηγορίες τους), στα οποία που πραγματικοί γνώστες, πχ. ο Νικόδημος, ο Ourdarkness, ο Χρ. Χατζηστάμου από το Athens Mastering, o Νpap κλπ., το συζητούν & το αναλύουν πιο διεξοδικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί χρειάζεται μεγαλύτερη ποιότητα δείγματος κατά την επεξεργασία? Συγγνώμη που θα στο γράψω έτσι, αλλά αυτό περισσότερο παραπέμπει στην σφαίρα της ημιμάθειας και των urban legends της επεξεργασίας ψηφιακού σήματος παρά έχει κάποια ψήγματα αλήθειας. Για όποιον ενδιαφέρεται για το πότε, γιατί και υπό ποιες προϋποθέσεις είναι όντως χρήσιμη ή και μερικές φορές αναγκαία η ηχογράφηση/επεξεργασία πάνω από 24bit/48Khz, ας ρίξει μια ματιά σε παλιότερα θέματα του Νόιζ (μερικά εξ αυτών είναι και pinned στις ανάλογες κατηγορίες τους), στα οποία που πραγματικοί γνώστες, πχ. ο Νικόδημος, ο Ourdarkness, ο Χρ. Χατζηστάμου από το Athens Mastering, o Νpap κλπ., το συζητούν & το αναλύουν πιο διεξοδικά.

 

σε συγχωρω φιλε μου, δεν αντιλεγω αλλα επειδη διαβαζω διεξοδικα το θεμα, τα θεματα του noiz αλλα και γενικοτερα αρθρα του διαδικτυου, υπαρχει και αυτη η αντιληψη και εφαρμοζεται.

 

Τωρα προσωπικα εγω ασπαζομαι και εφαρμοζω αυτο που λες και εσυ bloody γιατι και λογικο μου φαινεται και στα αποτελεσματα μου με αυτο το αξιωμα η ποιοτητα ειναι οπως πρεπει να ειναι σε αυτα που φτιαχνω

 

Ξεκαθαριζω δε οτι αυτο που εγραψα και εκανες quote δεν εννοουσα οτι ειναι το σωστό και κατι αλλο ειναι λάθος. Αν "ακουστηκε" ετσι δεν ειχα τετοια προθεση. Θα πρεπει να ειχα γραψει μαλλον

 

"Βασικα θα εννοεί την αντίληψη ή θεωρία που υπάρχει και απο καποιους εφαρμοζεται μαλιστα επειδη θεωρούν οτι κερδιζουν ετσι, οτι  ......................"

 

Σε παρακαλω συγχωρεσέ με.

Μην μου κανεις κακο λολ

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συγχωρω φιλε μου, δεν αντιλεγω αλλα επειδη διαβαζω διεξοδικα το θεμα, τα θεματα του noiz αλλα και γενικοτερα αρθρα του διαδικτυου, υπαρχει και αυτη η αντιληψη και εφαρμοζεται.

 

Τωρα προσωπικα εγω ασπαζομαι και εφαρμοζω αυτο που λες και εσυ bloody γιατι και λογικο μου φαινεται και στα αποτελεσματα μου με αυτο το αξιωμα η ποιοτητα ειναι οπως πρεπει να ειναι σε αυτα που φτιαχνω

 

Ξεκαθαριζω δε οτι αυτο που εγραψα και εκανες quote δεν εννοουσα οτι ειναι το σωστό και κατι αλλο ειναι λάθος. Αν "ακουστηκε" ετσι δεν ειχα τετοια προθεση. Θα πρεπει να ειχα γραψει μαλλον

 

"Βασικα θα εννοεί την αντίληψη ή θεωρία που υπάρχει και απο καποιους εφαρμοζεται μαλιστα επειδη θεωρούν οτι κερδιζουν ετσι, οτι  ......................"

 

Σε παρακαλω συγχωρεσέ με.

Μην μου κανεις κακο λολ

Φοβιτσιαρηηηηηη  ;D ;D ;D

 

Ρε παιδια ειναι λογικο μερικες φορες να τα μπερδευουμε επειδη οι περισσοτεροι δεν ασχολουμαστε παραπανω απο κει που ξερουμε και μας περνει.....Στο θεμα των khz ομως η μεγαλυτερη δειγματοληψια χρειαζεται οταν φτιαχνεις μια παραγωγη DVD ας πουμε και θες να βαλεις διαφορους τυπους ακουστικης (π.χ. DTS) <--- εκει χρειαζεται απο 96 και πανω... Απλο παραδειγμα εφερα.....Δεν ασχολουμαι με αυτα τα επιπεδα αλλα στο στουντιο που δουλευω κανουμε και τετοιου ειδους παραγωγες,εκει εχω καταλαβει οτι χρειαζεται

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεστης ειναι η κατάλληλη λεξη lol.

Θυμάμαι οταν ημουν sound editor στην ταινία transformers, δουλεψα πανω απο 96OOOΗz

Το DTS εγω το εφτιαξα, αν δεν ημουν εγω, δεν θα ακουγονταν οι ταινίες ετσι σημερα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συγχωρω φιλε μου, δεν αντιλεγω αλλα επειδη διαβαζω διεξοδικα το θεμα, τα θεματα του noiz αλλα και γενικοτερα αρθρα του διαδικτυου, υπαρχει και αυτη η αντιληψη και εφαρμοζεται.

 

Τωρα προσωπικα εγω ασπαζομαι και εφαρμοζω αυτο που λες και εσυ bloody γιατι και λογικο μου φαινεται και στα αποτελεσματα μου με αυτο το αξιωμα η ποιοτητα ειναι οπως πρεπει να ειναι σε αυτα που φτιαχνω

 

Ξεκαθαριζω δε οτι αυτο που εγραψα και εκανες quote δεν εννοουσα οτι ειναι το σωστό και κατι αλλο ειναι λάθος. Αν "ακουστηκε" ετσι δεν ειχα τετοια προθεση. Θα πρεπει να ειχα γραψει μαλλον

 

"Βασικα θα εννοεί την αντίληψη ή θεωρία που υπάρχει και απο καποιους εφαρμοζεται μαλιστα επειδη θεωρούν οτι κερδιζουν ετσι, οτι  ......................"

 

Σε παρακαλω συγχωρεσέ με.

Μην μου κανεις κακο λολ

 

Kάτσε γιατί φάνηκα ο κακός ξερόλας... ;D  Άλλο οι επαγγελματικές εφαρμογές που το απαιτούν όντως για πολλούς τεχνικούς λόγους και άλλο το 96-or-die που θα πουν μερικοί που κάνουν home recording με λίγα κανάλια και συστήματα μικρού έως μεσαίου budget, μαζί με πολλούς άλλους αδύναμους κρίκους στην αλυσίδα που καθιστούν μια τέτοια πολυτέλεια ακόμα περισσότερο άχρηστη. Θα έκανα μερικές επισημάνσεις σχετικά με τις ανωτέρω συζητήσεις αλλά θα χτυπήσουμε κανένα ανούσιο σαραντασέλιδο με παρερμηνείες, τρολαρίσματα μερικών (δεν εννοώ εσένα!) και half-truths, οπότε δεν θα το κάνω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου