Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου USB 2.0 VS USB 1.0


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι νομίζω οτι πρόκειται για κάτι τέτοιο

 

http://www.zzounds.com/item--TASUS428

 

Λογικά δεν θα έχεις θέμα για μικρή δειγματοληψία και ένα - δυο κανάλια μόνο.

Αν μπορείς πρίν την αποκτήσεις να τη δοκιμάσεις επι το έργο και να πειστείς για τη λειτούργια της είναι σίγουρα προτιμότερο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως ρε παιδια , ετσι για την ιστορια η sapphire 6 π.χ που ειναι 1.1 και υποστηριζει 2 καναλια in και 4 out στα specs της υποστηριζει 48000, δεν φτανουν 12mb/sec συνολικο μεγεθος data r/t  για τη δουλεια?

 

Φτανουν.

Και εμεις τουλαχιστο στο σπιτι δεν δουλευουμε πανω απο 24/48 και το 48 κυριως οταν κανουμε δειγματοληψια απο εξωτερικη πηγη.

Εγω στα vst π.χ. συνηθως ειμαι στα 24/44.1 οταν δουλευω. Τι να το κανω το παραπάνω?

 

Ετσι δεν ειναι ρε cyclops?

 

Τελος απο οτι θυμαμαι το usb πρωτοκολλο χρησιμοποιει τον επεξεργαστη για την διαδικασια , οποτε το 2 με περισσοτερα δεδομενα σημαινει και περισσοτερους πορους (που και παλι ειναι υπερβολη κατ εμε για τα συγχρονα δεδομενα των επεξεργαστων να το σκεφτεται καποιος) εκτος και αν θεωρει must να σαμπλαρει πανω απο 48khz για σπιτικη pre-production δουλεια και θα επενδυσει σε αναλογη καρτα.

 

H lambda μου ειναι 1.1 απο οτι ξερω και στα 24/48 εχω αρκετα project μου "φορτωμενα" απο audio αρχεια και αρκετα vst real time αναπαραγόμενα και δεν ειχα ποτε προβλημα και μαλιστα οδηγουμενη απο drivers της lexicon που η αξιοπιστια τους απο πολλούς ..... ελέγχεται.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το θέμα με τις USB κάρτες ήχου δεν είναι τόσο η ταχύτητα 1.1 ή 2.0, άλλα πόσο φορτωμένος είναι ο δίαυλος USB. Αν παράλληλα με την κάρτα ήχου τρέχεις εξωτερικούς σκληρούς δίσκους, USB MIDI controllers και δε συμμαζεύεται, λογικά θα έχεις θέμα performance. Γι' αυτό και θεωρώ πιο σωστό το audio interface να είναι συνδεδεμένο σε διαφορετικό δίαυλο από τα αποθηκευτικά μέσα, π.χ. σε firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι μου λεει πως εισαι αναμεσα στις 2 καρτες της ΑΚΑΙ?

Οχι,αλλα αυτο ακομα δεν μπορω να το καταλαβω.Εν ετη 2013 η εταιρια αυτη βγαζει "καινουργιες" καρτες ηχου αλλα με USB 1.1.... :-X :-X :-X

Εγώ πάλι νομίζω οτι πρόκειται για κάτι τέτοιο

 

http://www.zzounds.com/item--TASUS428

 

Λογικά δεν θα έχεις θέμα για μικρή δειγματοληψία και ένα - δυο κανάλια μόνο.

Αν μπορείς πρίν την αποκτήσεις να τη δοκιμάσεις επι το έργο και να πειστείς για τη λειτούργια της είναι σίγουρα προτιμότερο.

Το βρηκες Loki  ;) Μιας και ειπα οτι ειναι και DAW controller  :D

 

Θεωρώ ότι το θέμα με τις USB κάρτες ήχου δεν είναι τόσο η ταχύτητα 1.1 ή 2.0, άλλα πόσο φορτωμένος είναι ο δίαυλος USB. Αν παράλληλα με την κάρτα ήχου τρέχεις εξωτερικούς σκληρούς δίσκους, USB MIDI controllers και δε συμμαζεύεται, λογικά θα έχεις θέμα performance. Γι' αυτό και θεωρώ πιο σωστό το audio interface να είναι συνδεδεμένο σε διαφορετικό δίαυλο από τα αποθηκευτικά μέσα, π.χ. σε firewire.

Συμφωνω με αυτο που λες και καπου αρχιζω και τα στοιβαζω σωστα στο μυαλο μου.1000 watt corsair gold edition τροφοδοτικο εχω και USB συνδεδεμενο ειναι το στικακι για το ιντερνετ και πληκτρολογιο/ποντικι.....Τιποτε αλλο....Δεν πιστευω να επιβαρυνεται ο διαυλος με αυτες τις εξωτερικες συσκευες

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεξια  στο λινκ της tascam στα customer review δεν το σχολιαζουν καλα οι τυποι, ο πρωτος δεν ειναι ευχαριστημενος με το singnal input.

 

Αλλα εγω νομιζω οτι ειναι καλη για ολοκληρωμενη λυση και ομορφη, σε εμπνεει να δουλεψεις.. εχει και select track , χρησιμο.

εμενα μου αρέσει.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περί τεχνικών διαφορών δεν μπορώ να σας διαφωτίσω αλλά μπορώ να παραθέσω την εμπειρία μου. Δούλευα επί τρία χρόνια με τη focusrite saphire 6 USB η οποία είναι 1.1 και ουδέποτε είχα πρόβλημα latency ή οτιδήποτε άλλο. Βέβαια το μέγιστο φορτίο ήταν 6 κανάλια audio και 2-3 MIDI αλλά με τουλάχιστον ένα εφέ σε κάθε κανάλι ή στα bus τους.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με αυτο που λες και καπου αρχιζω και τα στοιβαζω σωστα στο μυαλο μου.1000 watt corsair gold edition τροφοδοτικο εχω και USB συνδεδεμενο ειναι το στικακι για το ιντερνετ και πληκτρολογιο/ποντικι.....Τιποτε αλλο....Δεν πιστευω να επιβαρυνεται ο διαυλος με αυτες τις εξωτερικες συσκευες

 

Αν είναι έτσι, σίγουρα δεν έχεις θέμα. Συνήθως τα προβλήματα αρχίζουν όταν βάζεις κάρτα ήχου και σκληρό δίσκο στον ίδιο δίαυλο, π.χ. για να streamάρεις βιβλιοθήκες vst.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα δεν θα εχεις με usb1. Και γω που ειχα την παλια εκδοση της saphirre μια χαρα δουλευε. Τωρα που εχω την ιδια σε usb2.0 εκδοση δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα. Σε αυτα τα επιπεδα καρτων δεν εχει και τοση σημασια, αν σκεφτεις και οτι οι περισσοτεροι στους οποιους απευθυνονται δε δουλευουν σε πανω απο 44/48khz. Κυριως για να κανουν πωλησεις ειναι.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκεφτεις και οτι οι περισσοτεροι στους οποιους απευθυνονται δε δουλευουν σε πανω απο 44/48khz. Κυριως για να κανουν πωλησεις ειναι.

Δεν ειναι για να κανουν πωλησεις.....Πιστεψε με...Αν μπεις ποτε στο τριπακι να φτιαξεις βιντεοκλιπ θα καταλαβεις τις διαφορες και για ποιο λογο μερικοι θελουν και χρησημοποιουν τα 96khz και ισως παραπανω που δινουν οι καρτες

Εγώ περί τεχνικών διαφορών δεν μπορώ να σας διαφωτίσω αλλά μπορώ να παραθέσω την εμπειρία μου. Δούλευα επί τρία χρόνια με τη focusrite saphire 6 USB η οποία είναι 1.1 και ουδέποτε είχα πρόβλημα latency ή οτιδήποτε άλλο. Βέβαια το μέγιστο φορτίο ήταν 6 κανάλια audio και 2-3 MIDI αλλά με τουλάχιστον ένα εφέ σε κάθε κανάλι ή στα bus τους.

Καπως ετσι εχω σκοπο να την δουλεψω και εγω Σπυρο οποτε η απαντηση σου με καλυπτει  ;) Σε ευχαριστω

 

 

1 extra ερωτηση μιας και ειμαστε περι του θεματος "ταχυτητες".Αν εχω μια καρτα firewire και την συνδεσω με adapter firewire to USB (στον υπολογιστη  θα συνδεθει με USB) θα αντιμετωπισω θεματα ταχυτητων ? ΠΑΛΙ ,latency κ.τ.λ. ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 extra ερωτηση μιας και ειμαστε περι του θεματος "ταχυτητες".Αν εχω μια καρτα firewire και την συνδεσω με adapter firewire to USB (στον υπολογιστη  θα συνδεθει με USB) θα αντιμετωπισω θεματα ταχυτητων ? ΠΑΛΙ ,latency κ.τ.λ. ?

 

Δεν ξέρω για άλλη μάρκα, αλλά με Focusrite θα έχεις θέμα, καθώς δε χρειάζεται να δει απλά θύρα firewire, αλλά και με συγκεκριμένο chipset, π.χ. Texas Instruments. Επομένως όχι απλά latency θα έχεις, αλλά δε θα κλειδώνει καν η σύνδεση με τον υπολογιστή.

Σ' αυτή την περίπτωση η λύση είναι έξτρα firewire interface card σε PCI express (σε laptop παίρνεις μια firewire κάρτα για την expresscard slot), όχι την ενσωματωμένη που συνήθως έχουν κουμπωμένη στη motherboard η οποία πολύ πιθανόν να μην έχει το σωστό chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου