Προς το περιεχόμενο

Ο παίχτης κάνει τον εξοπλισμό, οχι ο εξοπλισμός το


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες μοντέλα, να δω αν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κι εγώ, μπας και καταφέρω μετά κόπων και βασάνων να φτάσω το 0,5263% των δυνατοτήτων σου. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κυριως πιανα, ενα γερμανικο kaizer, ενα allison που εχω στο σπιτι, αρκετα

Φυσικα δεν εχω λογο να υπερασπιστω τους ισχυρισμους μου για το τι με εκανε αυτο που με εκανε η να σου αποδειξω τι ξερω και το ξερεις,  σε τι εξολισμο εχω παιξει, το τι πιστευω για εμενα δεν το λεω για να συγκριθω με εσενα.

 

Παρεθεσα μια αποψη μεσω προσωπικων βιωματων.

 

Αν εσυ πιστευεις οτι ο εξοπλισμος δεν παιζει ρολο σεβαστη η αποψη σου

 

, το M1 που εχω τωρα ενα χρονο σχεδον π.χ. οσο παιζω μαζι του παιζω πολυ καλυτερα με καλυτερη αισθηση απο οτι παιζω στο le, μου βγαινει πιο πολυ εκφραστικοτητα και αυτο με εμπνεει το χρονο που πλεον ασχολουμαι.

Αυτο ειναι ενδεικτικο. Τι αλλο να σου πω, ποσα πιανα εχω σπιτι , ποση διαφορα αισθανομαι στο καθενα, ποσο με εμπνεει αναλογα και αν τελικα αποδιδω καλυτερα η νομιζω ?

 

Τελος γιατι να φτασεις τις δυνατοτητες καποιου αλλου?

Αμα οι δικες σου σε καλυπτουν γι αυτο που κανεις η τις θεωρεις καλυτερες απο του αλλου παλι δεν βλεπω κατι κακο.

 

Το να γινεις καλυτερος απο καποιον αλλο , η το να χρειαζεται να γινεις καλυτερος, ειναι δικο σου θεμα, προσωπικο.

 

Αμα πιστευεις οτι ειμαι ασχετος , η οτι παιζω χαλια τι να κανω?  η θες να δεις γιατι να σου δειξω? Τι κερδιζω?

 

Ναι ειμαι ασχετος, ασχημος, δεν ξερω τιποτα, μια αποψη μοιραζομαι, εισαι καλυτερος απο μενα σε ολα. Το παραδεχομαι, στα παντα.

 

Ειμαι ο χειροτερος πληκτρας και ο χειροτερος  μουσικος που περασε ποτε απο την ιστορια του noiz, θα επρεπε να μου κλεισουν το λογαριασμο κανονικα :-)

 

Μου ζητας συμβουλή?

Θα σου πω κατι γενικο , τη γνωμη μου.

Να εχεις ενα καλο πιανο η πληκτροφορο , η αισθηση του θα σε βοηθησει να γινεις ο καλυτερος αμα εχεις την αντιληψη , μελετησεις και εξασκηθεις αρκετα, μαλιστα οπου και να φτασεις θα πρεπει να συντηρεισαι γιατι η μουσικη ειναι κατι που μεγαλωνει στο μυαλο σου ακομα και με την ηλικια αλλα για να την εκφραζεις αναλογα χρειαζεται συνεχεια εξασκηση, δεν ειναι κατι που το χτιζεις και μενει, θελει συντηρηση.

 

Αληθεια θες να σου προτεινω μοντελα?

 

Ξερω απο τα συμφραζομενα σου στο φορουμ οτι δεν το χρειαζεσαι αυτο και μαλιστα πιστευω απο αυτα που εχω διαβασει οτι σιγουρα θα εισαι και καλος σε αυτο που κανεις, εχεις και γνωσεις και εμπειρια.

 

Αλλα θα πρεπει κανονικα να ανοιξεις θεμα στα πληκτρα, εδω ειναι οι κιθαρες.

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρέχει κάστανο αδερφέ. Χαλάρωσε και μην τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά. Μια παρέα είμαστε και κάνουμε χαλαρή και χαβαλετζίδικη κουβέντα. Τουλάχιστο εγώ έτσι το βλέπω. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω βρε και φταιω , λεω πολλα, ετσι ακριβως τα εννοω, μην με παρεξηγεις , μου αρεσει να γραφω. Να ξερεις δε οτι ακριβως επειδη εχω διαβασει τα λεγομενα σου πολλες φορες, αληθεια σε εκτιμω και μπορεις να με πειραζεις οσο θελεις και εσυ και ο waterfall , σας αγαπω παρα πολυ και εσας και τη θεματολογια σας , δεν ειμαστε και πολλοι ενεργοι οι πληκτραδες και δινετε τεραστια πνοη στο φορουμ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι εδω....

 

 

 

...εχουν λυσει το προβλημα του ηχου τους του εξοπλισμου τους, του τι θα φορασουν στη σκηνη, του τι θα φανε και θα πιουνε....και απλα μελετανε 23 ωρες τη μερα και παιζουν μουσικη.

Προσεξτε το μαεστρο...  ;D

 

Superfunk δεν ειναι βορειοκορεατες, μη μας την πεις.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουμπανο ο μαεστρος.

Ετσι θα νικησουμε οποιον τολμησει.

 

Τα μαχημα παλλικάρια  θα τον κατατροπώσουν και οι στρατιωτικες μπάντες θα δινουν το ρυθμό.

 

Ευχομαι οι μαχιμοι να ειναι το ιδιο καλοι και έτοιμοι όσο αυτοι οι στρατιωτικοί μουσικοι. Θα παρουμε μέχρι και την Πόλη πισω.

 

λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουμπανο ο μαεστρος.

Ετσι θα νικησουμε οποιον τολμησει.

 

Τα μαχημα παλλικάρια  θα τον κατατροπώσουν και οι στρατιωτικες μπάντες θα δινουν το ρυθμό.

 

Ευχομαι οι μαχιμοι να ειναι το ιδιο καλοι και έτοιμοι όσο αυτοι οι στρατιωτικοί μουσικοι. Θα παρουμε μέχρι και την Πόλη πισω.

 

λολ

 

Το προβλημα σου ειναι να παρεις την πολη η να παιξεις σωστα μουσικη?? Και ξερεις αν παιξεις εσυ σωστα και δεν παιξει ο αλλος διασυρει και σενα και τα μι ενα σου και ολα τα κλαβιες σου (σορυ δεν κατεω απο πληκτρα).

Συμπερασμα λοιπον για μενα... ο καλος ο μουσικος οπου βρεθει πρεπει να παιξει.

Βεβαια ολα τα μπλιμπλικια του θα τον βοηθησουν να ακουστει καλυτερα (αν και αυτο σχετικο ειναι) και θα του δωσουν και μια αυτοπεπιθεση διαφορετικη, αλλα ολα αυτα προυποθετουν οτι πρεπει να ξερεις να παιξεις.

Αρα κατ εμε ο παικτης κανει τον εξοπλισμο και οχι ο εξοπλισμος τον παικτη (που ζηταει και ο ΟΡ στον τιτλο του θεματος).

Ο καλος εξοπλισμος απλα βοηθαει και κανει και λιγο μουρη (πουλ μουρ δηλαδη) και τιποτε αλλο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου ειναι να παρεις την πολη η να παιξεις σωστα μουσικη?? Και ξερεις αν παιξεις εσυ σωστα και δεν παιξει ο αλλος διασυρει και σενα και τα μι ενα σου και ολα τα κλαβιες σου (σορυ δεν κατεω απο πληκτρα).

Συμπερασμα λοιπον για μενα... ο καλος ο μουσικος οπου βρεθει πρεπει να παιξει.

Βεβαια ολα τα μπλιμπλικια του θα τον βοηθησουν να ακουστει καλυτερα (αν και αυτο σχετικο ειναι) και θα του δωσουν και μια αυτοπεπιθεση διαφορετικη, αλλα ολα αυτα προυποθετουν οτι πρεπει να ξερεις να παιξεις.

Αρα κατ εμε ο παικτης κανει τον εξοπλισμο και οχι ο εξοπλισμος τον παικτη (που ζηταει και ο ΟΡ στον τιτλο του θεματος).

Ο καλος εξοπλισμος απλα βοηθαει και κανει και λιγο μουρη (πουλ μουρ δηλαδη) και τιποτε αλλο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ.

 

σε οτι αφορα οτι ζηταει ο OP στο υπ αριθμ #27 ποστ μου ειπα την γνωμη μου.

 

παραλληλα συμφωνω φυσικα οτι ο καλος ο μουσικος πρεπει να παιξει αμα χρειαστει με οτιδηποτε και αν ειναι καλος δεν θα εχει προβλημα.

και φυσικα η ορχηστρα, η μπαντα, οι συντελεστες μιας παραγωγης κλπ πρεπει να εχουν ακριβως αυτο το ποιοτικο στοιχειο που πολυ ευστοχα αναφερεις.

Αλλα αυτο ειναι θεμα που εμπεριέχεται επισης στην απαντηση μου  #27.

 

δεν ειπα τουλαχιστον εγω οτι ο καλος εξοπλισμος ειναι πανακεια και θα αναδειξει απο μονος του τον παιχτη.

 

  τελος εμενα με ενδιαφερει πραγματικα  να πιασω το τζοκερ. λολ

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μου η κουβέντα εχει ξεφύγει νομίζω.. Εγω είπα τις σκέψεις μου όσο αναφορά αυτούς που όλο ψάχνονται και τελικά ολο κάτι τους λείπει στο τέλος συνέχεια. Δεν μίλησα γι αυτούς που ξέρουν τι θέλουν!!!

 

Μου θυμίζουν κάποιες γκομενες που μεσα σε ενα χρονο εχουν αλλαξει 20 αντρες και και στο τελος κανένας δε μενει μαζι τους, και μετα γυριζουν και σου λενει οτι ολοι είμαστε μαλάκες... 

Και κάτι άλλο. Διαβάζω ότι το καλύτερο θα σου κάνει , και ότι το καλύτερο θα σου δείξει..

Ας μου δώσετε τοτε τον ορισμό του τι σημαίνει καλύτερο.

 

Μπαίνουν και πιτσιρικάδες που θέλουν να μάθουν (όπως και εγώ) να μην ακυρώνουμε τα πάντα εδω μέσα.

Επειδή μιλάμε για μουσική και όλα είναι υποκειμενικά για τον καθένα... Αυτό!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερει θα συμφωνησω για το gear οτι δεν κανει τον παικτη...

Προσωπικα ειχα τον ιδιο εξοπλισμο απο το 2006 χωρις να αλλαξω ουτε καλωδιο στο

pedalboard...

δεν ειμαι κ ο super στο παιξιμο της ηλ.κιθαρας,παντα προσωπικη αποψη,αλλα θα πω τα εξης:

Χρησημοποιουσα το DD-6 της BOSS (Delay) και αποφασισα φετος να κανω ενα ολικο refresh

στο pedalboard κατα 80%...

Πουλησα το wah,chorus,Distortion,και καποια αλλα και αγορασα ενα καλυτερο στο καθενα απο τα προαναφερθεντα...

Το αποτελεσμα ηταν μαγευτικο!!! με το ιδιο παιξιμο παντα...

Για παραδειγμα μιας κ ανεφερα το DD-6,αντικατεστησα με το Nova Delay...Προσωπικα ακουσα τεραστια διαφορα για τον λογο οτι ειχε περισσοτερες επιλογες σε σχεση με το πρωτο...

Οπως και στο distortion πηρα το blackstar ht-dual...κ εκει παλι ακουσα μια γιγαντια διαφορα στον ηχο..φυσικα μετα απο ωρες ρυθμισεων κ jamαρισματος....

Οπως ειπα κ πιο πανω πιστευω οτι εμεις πηγαινουμε τον εξοπλισμο κ οχι αυτος..αλλα οταν βλεπεις διαφορα απο τον εξοπλισμο,εγω προσωπικα οφειλω να το πω...

 

Φιλικα παντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου