Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για 7 string drop A


sotos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις La_belle από το thomann που λίνκαρε ο φίλος παραπάνω τις χρησιμοποιώ σε drop G# σε 26,5'' scale και είναι άψογες. Στην αρχή έλεγα να βάλω λεπτότερα καντίνια (10ρια) αλλά στην πορεία συνήθισα. Από πλευράς αντοχής δεν ξέρω πως να τις αξιολογήσω γιατί γενικότερα δεν χαλάω χορδές γρήγορα σε σχέση με άλλους παίκτες (πιο ουδέτερο ph ιδρώτας?  ???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soto για τσεκαρε και εδω μπας και κάνεις κανένα περίεργο συνδυασμό!! \m/

 

http://www.cleartonestrings.com/products/monster-heavy-series-electric-strings/

Σε ευχαριστω για την απαντηση,

απ'οτι ειδα σε αυτη την εταιρια το σετ 7χορδης ειναι 56αρα,

θα το τσεκαρω καλυτερα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι scale έχει η 7χορδή σου;Προσωπικά θα έβαζα 70άρα για A σε 25.5",αλλά αν το scale είναι πχ 26.5" μπορείς να βάλεις 68άρα.Τα διαμετρήματα αυτά με τη λογική του να έχεις tension πάνω από 18 Lbs (προσωπικά έχω πάει μέχρι και 21 lbs).

 

 

Αν τώρα έχεις πιο ελαφρύ χέρι ή σου αρέσει ο ήχος όταν έχει λιγότερο tension μπορείς να βάλεις 62άρα ή 64άρα.

 

 

 

Συνηθισμένη και η πιο εύκολη πρακτική είναι να πάρνεις σετ 6χορδης της αρεσκείας σου,και μετά να παραγγέλνεις χώρια την 7η χορδή ως single.Κατά βάση προτείνω να είναι της ίδιας εταιρείας και ίδιου τύπου (πχ μη βάλεις ernie ball nickel wound με d'addario.. flatwound μόνο και μόνο επειδή οι flatwounds της d'addario βρίσκονται και σε μαγαζιά εντός της ελλάδας)

 

 

 

Αν μπεις στη διαδικασία του να ανοίξεις calculator,μπορεί να θες να φτιάξεις δικό σου σετάκι με singles.Καλό site για singles καθώς δεν έχει ταρίφα τα 20 ευρώ του θωμά είναι αυτό:

 

http://www.stringbusters.com/

 

 

 

Αν θες να μπεις στη λογική του να κάνεις πχ σετάκι με singles,προτείνω να ψαχτείς με την τάση των χορδών σου.

 

Ένα καλό tension calculator και εύκολο στη χρήση είναι το alex's tension calculator v.2: (ίσως να πρέπει να γραφτείς στο φόρουμ αυτό για να το κατεβάσεις,αλλά αξίζει )

 

http://www.sevenstring.org/forum/attachments/extended-range-guitars/12697d1257541793-my-string-tension-calculator-7s-8s-does-fan-fretted-too-alexs-tension-calculator-v2.zip

 

 

Ουσιαστικά απλά βάζεις το scale σου,το κούρδισμά σου,και μετά παίζεις με τα διαμετρήματα μέχρι να είσαι ικανοποιημένος με το προφίλ τάσεων.

 

Προτείνω η πρώτη χορδή να έχει minimum 11 lbs ,και σταδιακά να ανεβαίνει.Maximum για την 7η χορδή θα έβαζα μέχρι 21 lbs,αλλά γενικά αν από την 4η ως την 7η χορδή έχεις ~17-18 lbs θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι scale έχει η 7χορδή σου;Προσωπικά θα έβαζα 70άρα για A σε 25.5",αλλά αν το scale είναι πχ 26.5" μπορείς να βάλεις 68άρα.Τα διαμετρήματα αυτά με τη λογική του να έχεις tension πάνω από 18 Lbs (προσωπικά έχω πάει μέχρι και 21 lbs).

 

 

Αν τώρα έχεις πιο ελαφρύ χέρι ή σου αρέσει ο ήχος όταν έχει λιγότερο tension μπορείς να βάλεις 62άρα ή 64άρα.

 

 

 

Συνηθισμένη και η πιο εύκολη πρακτική είναι να πάρνεις σετ 6χορδης της αρεσκείας σου,και μετά να παραγγέλνεις χώρια την 7η χορδή ως single.Κατά βάση προτείνω να είναι της ίδιας εταιρείας και ίδιου τύπου (πχ μη βάλεις ernie ball nickel wound με d'addario.. flatwound μόνο και μόνο επειδή οι flatwounds της d'addario βρίσκονται και σε μαγαζιά εντός της ελλάδας)

 

 

 

Αν μπεις στη διαδικασία του να ανοίξεις calculator,μπορεί να θες να φτιάξεις δικό σου σετάκι με singles.Καλό site για singles καθώς δεν έχει ταρίφα τα 20 ευρώ του θωμά είναι αυτό:

 

http://www.stringbusters.com/

 

 

 

Αν θες να μπεις στη λογική του να κάνεις πχ σετάκι με singles,προτείνω να ψαχτείς με την τάση των χορδών σου.

 

Ένα καλό tension calculator και εύκολο στη χρήση είναι το alex's tension calculator v.2: (ίσως να πρέπει να γραφτείς στο φόρουμ αυτό για να το κατεβάσεις,αλλά αξίζει )

 

http://www.sevenstring.org/forum/attachments/extended-range-guitars/12697d1257541793-my-string-tension-calculator-7s-8s-does-fan-fretted-too-alexs-tension-calculator-v2.zip

 

 

Ουσιαστικά απλά βάζεις το scale σου,το κούρδισμά σου,και μετά παίζεις με τα διαμετρήματα μέχρι να είσαι ικανοποιημένος με το προφίλ τάσεων.

 

Προτείνω η πρώτη χορδή να έχει minimum 11 lbs ,και σταδιακά να ανεβαίνει.Maximum για την 7η χορδή θα έβαζα μέχρι 21 lbs,αλλά γενικά αν από την 4η ως την 7η χορδή έχεις ~17-18 lbs θα είσαι εντάξει.

Φιλε Dnightshade,

ωραια τα λεγομενα σου και εκτιμω πολυ την απαντηση.

To scale της κιθαρας ειναι 25.4" (645 mm).

Δεν την εχω παραλαβει ακομη(μετραω μερες)

Απλα αγχωνομαι το τι θα βαλω μολις μου ερθει.

Φαντασου σε σε 12 αρι σετ (6χορδη),

βαζω επανω μια 56αρα (ενω κανονικα εχει 52)

για να κανω drop Β .

Σε 7 χορδη οπου η E ειναι 46 νομιζω οτι η B για drop Α πρεπει να παιζει μπαλα 68-70.

Εχω "βαρυ" χερι.

Τhanks ,θα τσεκαρω αυτο που μου εστειλες.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά όταν το είχα ψάξει σε tension calculators στο internet, το 10ρι σετ ήθελε 70ρα για να είναι παρεμφερή τα tension σε όλες τις χορδές για κούρδισμα σε drop G#. Αν όμως παίζεις και με σχετικά βαρύ pick attack και δεν έχεις απόλυτα σωστό nut/τάστωμα τότε οι λεπτότερες  από 68 θα τρίζουν σε χαμηλό action (εκτός κι αν θες να παίξεις blues σε drop A :P). Και δεν μιλάω για ελαφρύ "τσιτσίρισμα", θα περνάει στον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά όταν το είχα ψάξει σε tension calculators στο internet, το 10ρι σετ ήθελε 70ρα για να είναι παρεμφερή τα tension σε όλες τις χορδές για κούρδισμα σε drop G#. Αν όμως παίζεις και με σχετικά βαρύ pick attack και δεν έχεις απόλυτα σωστό nut/τάστωμα τότε οι λεπτότερες  από 68 θα τρίζουν σε χαμηλό action (εκτός κι αν θες να παίξεις blues σε drop A :P). Και δεν μιλάω για ελαφρύ "τσιτσίρισμα", θα περνάει στον ενισχυτή.

Εχω βαρυ pick attack(death metal παιζω)

Ειμαι για 70.Οσο για το nut πιστευω οτι η mayones αυτο θα το εχει προβλεψει.

Τhanks.

blues σε drop A καλη φαση ;D ;D ;D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Dnightshade,

ωραια τα λεγομενα σου και εκτιμω πολυ την απαντηση.

To scale της κιθαρας ειναι 25.4" (645 mm).

Δεν την εχω παραλαβει ακομη(μετραω μερες)

Απλα αγχωνομαι το τι θα βαλω μολις μου ερθει.

Φαντασου σε σε 12 αρι σετ (6χορδη),

βαζω επανω μια 56αρα (ενω κανονικα εχει 52)

για να κανω drop Β .

Σε 7 χορδη οπου η E ειναι 46 νομιζω οτι η B για drop Α πρεπει να παιζει μπαλα 68-70.

Εχω "βαρυ" χερι.

Τhanks ,θα τσεκαρω αυτο που μου εστειλες.

 

 

Μερικά πράγματα παραπάνω,γιατί εκτός από το tension είναι και το θέμα του ήχου:

 

Όπως μπορεί να γνωρίζεις,κάθε νότα που παίζεις σημαίνει ταλάντωση της χορδής σε μια συγκεκριμένη συχνότητα (fundamental frequency).Εκτός από αυτή τη βασική συχνότητα παράλληλα ακούγονται διπλάσιες,τριπλάσεις,υποδιπλάσιες κτλ συχνότητες της βασικής .Οι διπλάσιες,τετραπλάσιες κτλ συχνότητες (overtones) καθορίζουν ένα μεγάλο μέρος του χρώματος του ήχου.

 

Όταν αυξάνεις το πάχος της χορδής με σταθερό scale και κούρδισμα,το σφάλμα στα overtones αυξάνεται (inharmonicity).To ίδιο συμβαίνει και όταν με σταθερό πάχος χορδής και κούρδισμα μειώνεις το scale.

 

Ουσιαστικά η χορδή αρχίζει και συμπεριφέρεται περισσότερο σαν ράβδος παρά σαν νήμα.Κοινώς ο ήχος πλησιάζει περισσότερο το μπάσο (στο μπάσο ναι μεν έχουμε μεγαλύτερο scale,ωστόσο οι χορδές είναι πολύ πιο παχιές).

 

Αυτό είναι επιθυμητό στα καντίνια της κιθάρας,διότι "ξυρίζουν" λιγότερο.Ωστόσο όταν μιλάμε για 7ες και 8ες χορδές που απαιτούμε πιο καθαρές μεσαίες και ψηλές συχνότητες,είναι κατά (εξού και γιατί βγήκανε τα fan fretted όργανα).

 

Επομένως για δεδομένο κούρδισμα και scale,είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις αν προτιμάς λεπτή χορδή και να ζήσεις με τυχόν τρίξιμο,ή αν προτιμάς το πρόσθετο tension και νιώθεις ότι ο ήχος δεν επηρρεάζεται ή είναι καλύτερος.Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι το πρόσθετο tension είναι καλύτερο,ωστόσο δεν έχω δοκιμάσει A σε 25.5".

 

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το 25.5" scale είναι μη ιδανικό για την περίπτωση βαρύ χέρι+7η χορδή σε Α.Σου προτείνω 2 εναλλακτικές:

 

1) να βάλεις το χέρι στην τσέπη και να δοκιμάσεις έβδομες χορδές από 68άρα ως 74άρα και να δεις ποια λειτουργεί καλύτερα.

 

2)Ανεβάζεις κούρδισμα για να χρησιμοποιήσεις λεπτότερες χορδές (ο ήχος "μπορεί" να σου αρέσει καλύτερα).Προτείνω 2 κουρδίσματα:α)6 πρώτες χορδές ένα τόνο πάνω και η 7η σε standard Β 7χορδης   β)Το ίδιο ,αλλά ανεβάζεις την 3χορδή μισό τόνο πάνω (αντί για 1) ώστε να έχεις στις 6 μπάσες το κούρδισμα της 6χορδής σου συν μια πιο ψηλή χορδή.Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει και με παλαιότερο υλικό σου από την 6χορδη.

 

 

 

EDIT:Ως προς το nut:Μη το λες μπορεί να μην το έχει προβλέψει..Συνήθως όλες οι 7χορδες φοράνε 54άρες κάτι τέτοιο.Μπορεί να τη βάλεις τη χορδή και να μη σε ενοχλεί,φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) να βάλεις το χέρι στην τσέπη και να δοκιμάσεις έβδομες χορδές από 68άρα ως 74άρα και να δεις ποια λειτουργεί καλύτερα.

 

2)Ανεβάζεις κούρδισμα για να χρησιμοποιήσεις λεπτότερες χορδές (ο ήχος "μπορεί" να σου αρέσει καλύτερα).Προτείνω 2 κουρδίσματα:α)6 πρώτες χορδές ένα τόνο πάνω και η 7η σε standard Β 7χορδης   β)Το ίδιο ,αλλά ανεβάζεις την 3χορδή μισό τόνο πάνω (αντί για 1) ώστε να έχεις στις 6 μπάσες το κούρδισμα της 6χορδής σου συν μια πιο ψηλή χορδή.Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει και με παλαιότερο υλικό σου από την 6χορδη.

 

 

 

 

1)αυτο θα γινει,εαν δεν δοκιμασω δεν προκειται να βγαλω ακρη.

2)δεν ειναι κακη ιδεα..εαν σκεφτεις οτι ολο το υλικο της μπαντα θα πρεπει να αλλαξει αφου ολα τα riff ειναι σε drop b και standard c#.

αυτο δεν το ειχα σκεφτει ..ωραιος.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου