Προς το περιεχόμενο

Kαινούργιο Klon τέλη Γενάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους ενδιαφέρονται... http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=1359935

 

Εγώ είμαι ακόμη σε ντεμί κατάσταση. Μπορεί να το παραγγείλω, μπορεί απλά να πάρω κάποιον από τους κλώνους. Γενικά το όλο σχετικό σαπουνοριάλιτι του νέου Klon και η επιγραφή του μου ανάβουν τα λαμπάκια (δικέ μου). Ίδωμεν.

 

 

 

 

 

(ας κάνουμε και κανένα Χριστουγεννιάτικο αστείο μέρες που'ρχονται...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλα κάνεις και είσαι σε ντεμί κατάσταση διότι οι τιμές του Klon είχαν φτάσει στα ύψη στο ebay και απο αποψη αισθητικής είναι κακόγουστο.

Παρόλα αυτά είναι ενα φοβερό πετάλι απο πολλές απόψεις, αν αναλογιστείς οτι μπορείς να το έχεις σαν clean boost και σαν od και τέλος το buffer του είναι θαυμάσιο.

Επειδή το συγκεκριμένο το κατασκευάζω μπορώ να σου πω οτι όσοι το εχουν δοκιμάσει

μονο καλά λόγια έχω ακουσει και δεν είναι λιγοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπαφεράκι με ενδιαφέρει να το ακούσω. Το od του επίσης, είτε σκέτο είτε σαν boost. Αλλά το "clean boost" ή το "can also do clean boost" εδώ & πολλά χρόνια είναι μια απίστευτων διαστάσεων καραμέλα εξαιρετικά απλού κυκλώματος και λειτουργίας που οι μπουτικάδες γελοιωδώς της έχουν δώσει διαστάσεις έπους. Μπορώ να έχω ένα clean boost με περίπου τριακόσιες εικοσιεφτά χιλιάδες εξακόσιους πενηνταοχτώ τρόπους, και αποκλείεται να αγοράσω ένα Klon για αυτόν τον σκοπό, με όση mojoσκονη κι αν το ραντίσουν...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Μπορώ να έχω ένα clean boost με περίπου τριακόσιες εικοσιεφτά χιλιάδες εξακόσιους πενηνταοχτώ τρόπους, και αποκλείεται να αγοράσω ένα Klon για αυτόν τον σκοπό, με όση mojoσκονη κι αν το ραντίσουν...

 

πενηνταεννιά

Να ξέρουμε τι λέμε, έτσι;  ;D

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπαφεράκι με ενδιαφέρει να το ακούσω. Το od του επίσης, είτε σκέτο είτε σαν boost. Αλλά το "clean boost" ή το "can also do clean boost" εδώ & πολλά χρόνια είναι μια απίστευτων διαστάσεων καραμέλα εξαιρετικά απλού κυκλώματος και λειτουργίας που οι μπουτικάδες γελοιωδώς της έχουν δώσει διαστάσεις έπους. Μπορώ να έχω ένα clean boost με περίπου τριακόσιες εικοσιεφτά χιλιάδες εξακόσιους πενηνταοχτώ τρόπους, και αποκλείεται να αγοράσω ένα Klon για αυτόν τον σκοπό, με όση mojoσκονη κι αν το ραντίσουν...

 

Απλά ανέφερα με ποιους τρόπους μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πετάλι,

παρόλα αυτά το έχεις ακούσει απο κοντά σαν clean boost?

Ειναι σαφώς ανώτερο με τύπου rc booster και αλλα τετοια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και κάτι φοβερό το Κλον, ειδικά κυκλωματικά, αγοράστε ένα κλώνο!  ;D

 

Ωραίο ζεστό παχύ drive αλλά όχι για τα γούστα μου, αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι νιώθω τους μονούς να ακούγονται σαν humbuckers, ειδικά με χαμηλωμένο το Treble και είμαι fan των single coil.

 

Τώρα να το χρησιμοποιείς μόνο για buffer ή και booster με τον συγκεκριμένο τελεστικό που έχει το θεωρώ αστείο, υπάρχουν τριακόσιες είκοσι εφτά χιλιάδες εξακόσιους εξήντα (κι όμως) πιο ενδιαφέροντες τρόποι!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το KTR ειναι ενα ενδιαφερον ηχητικα πεταλι που θα μπορουσε να ειναι φθηνοτερο, αλλα αγορασμενο απο Αμερικη τελως παντων η τιμη "τρωγεται"... Το drive του ειναι αρκετα καλο, εχει τοσο γκαζι οσο χρειαζεσαι για γκαζωμενο indie, hard rock κλπ. Δε θα ελεγα οτι ειναι και το πιο tight drive που εχω ακουσει, εχω πεταλια που κοστιζουν λιγοτερα, μου αρεσουν πιο πολυ και δινουν περισσοτερες επιλογες. Εκει που μου αρεσει αρκετα ειναι σαν boost οχι ομως clean απλα για να παρω καποια db παραπανω. Ρυθμιζω το gain ετσι ωστε οταν χτυπαω πιο δυνατα τις χορδες να παιρνω λιγο γκαζι και να "σπαει" ο καθαρος ηχος. Συνηθως βαζω τα πριμα λιγο πιο τονισμενα, ελαφρα ομως οχι υπερβολικα.

 

Το καλο με το πεταλι (αλλα και τις κιθαρες/ενισχυτες που εχω) ειναι οτι "ακουν" τις αλλαγες στο πως χτυπας τις χορδες. Παιζω με Fender ενισχυτες τελειως καθαρους και ειδικα με μονους μαγνητες το πεταλι ταιριαζει καλα. Για το buffer του δε μπορω να πω οτι θυμαμαι καποια ηχητικη διαφορα, το εχω αφησει στη θεση buffer αλλα αναμεσα σε true bypass πεταλια και τοποθετημενο περιπου στη μεση της αλυσιδας των πεταλιων δε ξερω αν κανει καποια διαφορα. Ισως αν χρησιμοποιηται μονο του ή σε ενα setup με λιγα πεταλια και αυτο τελευταιο να δινει κατι στον ηχο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ανέφερα με ποιους τρόπους μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πετάλι,

παρόλα αυτά το έχεις ακούσει απο κοντά σαν clean boost?

Ειναι σαφώς ανώτερο με τύπου rc booster και αλλα τετοια.

 

Όχι, δεν το έχω ακούσει από κοντά σε καμία από τις λειτουργίες του. Το RC και άλλα διάφορα τα έχω δοκιμάσει, όπως και έχω αποκτήσει clean boost με πολλούς άλλους τρόπους... Ο λόγος που έγραψα τα ανωτέρω (και που με διόρθωσαν στους αριθμούς οι αγαπητοί συνφορουμίτες  :P ) είναι πως έχω δει άπειρες φορές να διαφημίζεται και καλά σαν σοβαρή έξτρα option το "can also do clean boost" ενώ

 

(α) στην ουσία μιλάμε για απειροελάχιστες διαφορές χρωματισμού,

(β) σχεδόν κανείς (παραδόξως & λαθεμένα) δεν το εννοεί ως πραγματικά clean boost αλλά ως dirty που εκεί αρκετές φορές όντως υπάρχουν διαφορές άξιες λόγου,

(γ) το θεωρώ απίστευτη χαζομάρα να παίρνει κάποιος ένα σούπερ ντούπερ tweakable transparent εμβαπτισμένο σε mojo δυσεύρετο μπουτίκ πετάλι και τελικά να το χρησιμοποιεί σαν ένα... απλούστατο MXR Micro Αmp που πωλείται για ψίχουλα μέχρι και στα περίπτερα. ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στην ουσία μιλάμε για απειροελάχιστες διαφορές χρωματισμού...

 

Oχι, δεν ειναι απειροελαχιστες. Αυτο το κατι που δινει το ακους και το νιωθεις στο χερι αμεσως. Φυσικα δεν ειναι night & day αλλα δινει κατι παραπανω που αξιζει. Παντα σαν slightly dirt boost μιλαω. Μπορει να κανει ενα Fender (type) ενισχυτη να "σπαει" πολυ ομορφα.

 

Παντως μην ελπιζεις να το δεις απο κοντα γιατι υπαρχουν τεραστιες λιστες αναμονης εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όχι ακριβώς. Υπήρχαν σε Aμερικάνους dealers λίστες αναμονής οι οποίες εξυπηρετήθηκαν εν μέρει με την προηγούμενη παρτίδα. Βάσει της δικιάς μου επικοινωνίας πλέον δεν είναι τεράστιες (σε μερικούς πχ. είναι περίπου 100 άτομα), και επίσης τα δυο λινκς των γερμανικών μαγαζιών που αναφέρονται στο πρώτο λινκ της TGP απλά δεν έχουν καμία λίστα (υποθέτω τώρα τις φτιάχνουν).

 

Για το άλλο δεν αντιλέγω... αυτό έγραψα κι εγώ στο (β).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου