Προς το περιεχόμενο

Kαινούργιο Klon τέλη Γενάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως 320 ευρώ για πετάλι με 3 $%$μένα ποτενσιόμετρα, δεν τα δίνω ο διάολος να κατέβει. Υπάρχουν πάρα πολύ ωραίοι ενισχυτές σε αυτά τα λεφτά. Δεν με νοιάζει καν τι κάνει και τι δεν κάνει. 

 

Τώρα μια 200άρα για ένα Wampler, που όχι μόνο κάνει παπάδες αλλά... τους κάνει και εξαιρετικά καλά ή ένα TC Nova line, ή ακόμα και 250 για ένα Strymon ,μάλιστα να τα δώσω (και τα έχω δώσει). Υποκειμενικά μιλώντας πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Δύσκολη κουβέντα...όπως εν γένει όταν συζητάμε για pedals, και δη overdrive type...

KTR, original Klon αλλά και αρκετούς κλώνους, βρίσκεις εύκολα σχετικά στα fora του εξωτερικού. Οι τιμές, απο 100Ε περίπου μέχρι κι ένα μηδενικό παραπάνω για αυθεντικά  :o.

Προσωπικά, διακρίνω κι αισθάνομαι τη μοναδικότητα του ήχου του, όπως και το addictive συναίσθημα που μπορεί να παρασύρει κάποιον, χωρίς τίποτα στον ήχο του να είναι κάτι που νοιώθεις "απαραίτητο" για το παίξιμο σου...strange fruit indeed...

Κάτι κάνει εκεί στα μεσαία  ;D, με τρόπο που λίγες άλλες προτάσεις καταφέρνουν.

Μη φανταστείτε βέβαια πως έχω original, μόνο clones έχω δοκιμάσει.

Αν πιστεύω πως μπορεί κάποιο pedal να κοστίζει 1000Ε; Όχι.

Αν θα τα έδινα για ν'αγοράσω ένα (εφόσον μου "περίσσευαν"); Μάλλον ναί... :-X

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως 320 ευρώ για πετάλι με 3 $%$μένα ποτενσιόμετρα, δεν τα δίνω ο διάολος να κατέβει. 

Την λογική με τα ποτενσιομετρα δεν την καταλαβαινω,

ακομα συγκρινεις ανομοια πραγματα, πεταλι με ενισχυτή...?

 

Τώρα μια 200άρα για ένα Wampler, που όχι μόνο κάνει παπάδες αλλά... τους κάνει και εξαιρετικά καλά.

 

Ποιο πεταλι της wampler εχει την ιδια συμπεριφορά με το KLON?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάτι κάνει εκεί στα μεσαία  ;D, με τρόπο που λίγες άλλες προτάσεις καταφέρνουν.

 

Όπως αυτό που κάνουν κάποια original TS-808, TS-9 και το οποίο είναι όλα τα λ7.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αυτό που κάνουν κάποια original TS-808, TS-9 και το οποίο είναι όλα τα λ7.  ;)

 

Πως είσαι σίγουρος για αυτό?

έχεις κάνει σύγκριση αυτών των δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και περί Klon ο λόγος, έχετε να προτείνετε κάποιο Klon clone σε νορμάλ τιμή και κοντά, σε απόδοση, σε σχέση με το αυθεντικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως 320 ευρώ για πετάλι με 3 $%$μένα ποτενσιόμετρα, δεν τα δίνω ο διάολος να κατέβει. Υπάρχουν πάρα πολύ ωραίοι ενισχυτές σε αυτά τα λεφτά. Δεν με νοιάζει καν τι κάνει και τι δεν κάνει.  

 

Κακώς "δεν σε νοιάζει καν τι κάνει και τι δεν κάνει". Είναι ισοπεδωτική αντιμετώπιση αυτή, και μάλιστα σε αφελή βαθμό. Τα χρήματα αυτά - ή οποιαδήποτε άλλα - θα τα δώσεις (αν τα έχεις) για να αποκτήσεις ένα εργαλείο που είτε σου δίνει έναν συγκεκριμένο ήχο που καμία άλλη λύση που έχεις δοκιμάσει δεν μπορεί, είτε για οποιονδήποτε λόγο σε εμπνέει περισσότερο να την χρησιμοποιήσεις από τις άλλες, ή στην καλύτερη περίπτωση και τα δυο. Κι εγώ πίστευα & πιστεύω το ίδιο με αυτό που γράφεις πχ. για ορισμένα fuzz που μοσχοπουλιούνται ως φύκια για μεταξωτές κορδέλες χωρίς να υπάρχει σχεδόν κανένα αντίκρυσμα πέρα από την φουσκωμένη το-πουλάω-τόσο-γιατί-μπορώ τιμή. Όμως σε μερικές περιπτώσεις αναγνωρίζω τα ανωτέρω, τα οποία φυσικά και δεν εξαντλούνται σε μερικά... ποτενσιόμετρα.

 

Η πλάκα είναι πως όταν γινόταν κανονικά η διάθεση του Klon την εποχή του χρυσαφιού και μετά του ασημί μοντέλου, τα είχα σνομπάρει κανονικότατα κι έλεγα "δε βαριέσαι, ίσως πάρω ένα σε μερικούς μήνες από περιέργεια". Μετά σταμάτησε η παραγωγή και έγιναν αντικείμενα επένδυσης...

 

@mustafank: υπάρχουν πολλοί αλλά συνήθως αυτοί είναι που συζητιούνται περισσότερο...

http://arc-effects.com/klone-v2/

http://www.fredric.co.uk/zombie-klone

https://www.facebook.com/PCE.Effects (αυτός ακούγεται πως είναι προβληματικός και λίγο απατεωνάκος στις πληρωμές, παραδόσεις, support κλπ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mustafank: υπάρχουν πολλοί αλλά συνήθως αυτοί είναι που συζητιούνται περισσότερο...

http://arc-effects.com/klone-v2/

http://www.fredric.co.uk/zombie-klone

https://www.facebook.com/PCE.Effects (αυτός ακούγεται πως είναι προβληματικός και λίγο απατεωνάκος στις πληρωμές, παραδόσεις, support κλπ)

Και ειναι κριμα να μην παρεις με λιγα λεφτα παραπανω την vertical version με πολυ καλυτερο design: http://www.fredric.co.uk/golden-eagle

Anyway, εχω παιξει κι εγω προσφατα με Klon clone. Ναι, ειναι ενα πολυ καλο πεταλι που στα δικα μου ζητουμενα ταιριαξε ακριβως. Ναι, κανει κατι στα μεσαια και οχι, δεν με παρεπεμψε στα ts(τα οποια επισημα πλεον δε γουσταρω :P). Το σημαντικοτερο για μενα ειναι οτι ετσι πως το ακουσα/αισθανθηκα αποτελει τη χρυση τομη μεταξυ χρωματισμενου και διαφανου OD. Ναι μεν χρωματιζει και παχαινει τη νοτα/ακορντο τονιζοντας ελαφρα τα μεσαια, απ'την αλλη ομως αναγνωριζεις και την κιθαρα σου σαν ηχοχρωμα και δυναμικες. Δεν ειναι τελικα τυχαια η ''μυθοποιηση'' του(τουλαχιστον ως ενα βαθμο), ωστοσο η τιμη του original ειναι γελοιωδως υψηλη. Για τους διαφορους κλωνους ομως, στα 100+ ευρω, λεω σιγουρα ναι, απο την αποψη οτι εχω δοκιμασει πολλα και ακριβοτερα od που δε με ικανοποιησαν τοσο. Και για να πω την αληθεια, το αμεσως καλυτερο στις δικες μου προτιμησεις παραμενει το...Boss SD-1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρείστε τον αδαή αλλά οι κλώνοι πόσο πλησιάζουν το original;

Απ'οτι καταλαβαινω η ερωτηση σου ειναι μαλλον ρητορικη, ε? Δεν ξερω κατα ποσο θα βρεθει εδω ατομο που εχει συγκρινει κλωνο με original και δε χρειαζεται καν να σε παραπεμψω σε καποιο video στο youtube. Μπορεις ομως αν σε ενδιαφερει να κανεις ερωτηση στο λογαριασμο youtube καποιου που εχει αυτη τη δυνατοτητα. Απο κει και περα προσωπικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ο κλωνος με ικανοποιησε αρκετα. Κρατω μια επιφυλαξη γιατι αυτη τη στιγμη βρισκεται ξανα στον μαστορα για να τοποθετησει το κυκλωμα σε κανονονικο κουτι. Σε λιγο καιρο που θα το εχω χρησιμοποιησει περισσοτερο, θα μπορω να πω περισσοτερα. Επισης, ολοι εχουμε χρησιμοποιησει και συγκρινει κλωνους αλλων πεταλιων με τα original. Αυτοι οι κλωνοι που εχεις συγκρινει εσυ πλησιαζουν το αντιστοιχο original? Αν ναι, τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ισχυει το ιδιο και με το Klon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου