Προς το περιεχόμενο

Kαινούργιο Klon τέλη Γενάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Ρέη: Aν θες να σου μεταφέρω τι λέγεται, μικρή έως μη ανιχνεύσιμη σε τυφλό τεστ ή αμελητέα σε συνθήκες μπάντας (το ένα θα έχει λίγο πιο φουσκωμένα μεσαία, το άλλο θα ξεκινάει ή θα καταλήγει σε λίγο περισσότερο gain, το άλλο δεν θα έχει το ίδιο εύρος στο διακόπτη treble, το άλλο θα ακούγεται ίδιο αλλά μόνο μέχρι πχ. τις 2-3 ο'clock και πάει λέγοντας...) Υπόψιν επίσης πως τα παλιά μοντέλα δεν ήταν τόσο consistent με καρμπόν ήχο από πετάλι σε πετάλι, κάτι που λέγεται πως ο κ. Κλονάς ήθελε να διορθώσει στη νέα έκδοση με πιο σφιχτά tolerances και μέθοδο παραγωγής. Καλό στα χαρτιά μεν, fail στην εκτέλεση δε όπως αποδείχθηκε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απ'οτι καταλαβαινω η ερωτηση σου ειναι μαλλον ρητορικη, ε? Δεν ξερω κατα ποσο θα βρεθει εδω ατομο που εχει συγκρινει κλωνο με original και δε χρειαζεται καν να σε παραπεμψω σε καποιο video στο youtube. Μπορεις ομως αν σε ενδιαφερει να κανεις ερωτηση στο λογαριασμο youtube καποιου που εχει αυτη τη δυνατοτητα. Απο κει και περα προσωπικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ο κλωνος με ικανοποιησε αρκετα. Κρατω μια επιφυλαξη γιατι αυτη τη στιγμη βρισκεται ξανα στον μαστορα για να τοποθετησει το κυκλωμα σε κανονονικο κουτι. Σε λιγο καιρο που θα το εχω χρησιμοποιησει περισσοτερο, θα μπορω να πω περισσοτερα. Επισης, ολοι εχουμε χρησιμοποιησει και συγκρινει κλωνους αλλων πεταλιων με τα original. Αυτοι οι κλωνοι που εχεις συγκρινει εσυ πλησιαζουν το αντιστοιχο original? Αν ναι, τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ισχυει το ιδιο και με το Klon.

 

Δεν είμαι φανατικός των πεταλιών. Πάντα είχα λίγα και κυρίως ό,τι ήταν διαθέσιμο (τα παλιά τα χρόνια) ή αργότερα ό,τι μου γυάλιζε (ακουστικά) ανάλογα τη στιγμή. Οπότε δεν μπορώ πραγματικά να σου απαντήσω.

 

@Ρέη: Aν θες να σου μεταφέρω τι λέγεται, μικρή έως μη ανιχνεύσιμη σε τυφλό τεστ ή αμελητέα σε συνθήκες μπάντας (το ένα θα έχει λίγο πιο φουσκωμένα μεσαία, το άλλο θα ξεκινάει ή θα καταλήγει σε λίγο περισσότερο gain, το άλλο δεν θα έχει το ίδιο εύρος στο treble, το άλλο θα ακούγεται identical αλλά μόνο μέχρι πχ. τις 2-3 ο'clock και πάει λέγοντας...) Υπόψιν επίσης πως τα παλιά μοντέλα δεν ήταν τόσο consistent με καρμπόν ήχο από πετάλι σε πετάλι, κάτι που λέγεται πως ο κ. Κλονάς ήθελε να διορθώσει στη νέα έκδοση με πιο σφιχτά tolerances και μέθοδο παραγωγής. Καλό στα χαρτιά μεν, fail στην εκτέλεση δε όπως αποδείχθηκε...

 

Ουσιαστικά αυτό που ρωτάω είναι αν ήταν γνωστή η συνταγή του Klon και συνεπώς οι κλώνοι ήταν πάνω σε αυτή τη συνταγή ή αν ο μάστορας χρησιμοποιούσε πυκνωτές από δέρμα σαύρας Σενεγάλης και οι κλώνοι βολεύονταν με σαμιαμίδια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνταγή είναι γνωστή (αν και δυστυχώς με διαφορετικούς βαθμούς ακρίβειας και αξιοπιστίας), αλλά το δυσκολάκι είναι να την αναπαράγεις 100%. Ορισμένα εξαρτήματα είναι λίγο ιδιοσυγκρασιακά ή κάπως δυσεύρετα/μη διαθέσιμα κι έτσι μπαίνουν μοντέρνα παρεμφερή (όσο γίνεται), και άλλα απλά βαριούνται να τα βάλουν οι cloners ή πιστεύουν πως δεν παίζουν ρόλο (πχ. την charge pump ή το μπαφεράκι). Όσο κι αν ενίοτε βρίσκω το όλο σκηνικό αστείο, εδώ βλέπω πολλά περιθώρια για λάθη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνταγή του Klon υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια στο net,

απλά σαν κατασκευή είναι χρονοβόρα και σχετικά δύσκολη.

Από εκεί και πέρα πρέπει να γίνει σωστή επιλογή μερικών, οχι όλων, υλικών για να πλησιάσεις το αυθεντικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνταγή είναι γνωστή (αν και δυστυχώς με διαφορετικούς βαθμούς ακρίβειας και αξιοπιστίας), αλλά το δυσκολάκι είναι να την αναπαράγεις 100%. Ορισμένα εξαρτήματα είναι λίγο ιδιοσυγκρασιακά ή κάπως δυσεύρετα/μη διαθέσιμα κι έτσι μπαίνουν μοντέρνα παρεμφερή (όσο γίνεται), και άλλα απλά βαριούνται να τα βάλουν οι cloners ή πιστεύουν πως δεν παίζουν ρόλο (πχ. την charge pump ή το μπαφεράκι). Όσο κι αν ενίοτε βρίσκω το όλο σκηνικό αστείο, εδώ βλέπω πολλά περιθώρια για λάθη.

 

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά αν δεν βάλεις το charge pump χάνεις αισθητά σε headroom.

Το πιο δύσκολο κατόρθωμα είναι να επιτύχεις την συχνοτική του συμπεριφορά του Klon

γιατι τα περισσοτερα σχηματικά που κυκλοφορούν έχουν πολλές ανακριβιες ή εσκεμένα λάθη για να μην κοπιάρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλοι που ακομα και το KTR το θεωρουν κλωνο, ειναι αυτοι που πληρωνουν $1000+ για τα original και που ακουν διαφορες του χρυσου με το ασημενιο. Τα Arc και PCE ειναι τα πιο γνωστα, ενα απο αυτα θα διαλεγα αν δεν ειχα το δικο μου. Μια χαρα θα παιζουν και δε χρειαζεται να περιμενεις ποτε θα ξαναβγει στην αγορα το κανονικο. Παντως συνεχιζω να πιστευω οτι οι λιστες ειναι τεραστιες, τουλαχιστον στην Αμερικη απο εκει που θα το αγοραζα εγω για να πετυχω χαμηλοτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λογική με τα ποτενσιομετρα δεν την καταλαβαινω,

ακομα συγκρινεις ανομοια πραγματα, πεταλι με ενισχυτή...?

 

Ποιο πεταλι της wampler εχει την ιδια συμπεριφορά με το KLON?

 

 

Η λογική με τα ποτενσιόμετρα αντανακλά 3 πράγματα: την δουλειά που έχει πάνω του (από όλες τις απόψεις: έρευνα και κατασκευαστική), το κόστος κατασκευής του και την παραμετροποίηση που προσφέρει στο να το εντάξω εγώ στον υπόλοιπο εξοπλισμό μου. Όντας μαθημένος να σκέφτομαι... οικονομο-τεχνικά, αν πιστεύω ότι η τιμή του δεν αντιπροσωπεύει όλα τα παραπάνω, δεν το αγοράζω.

 

Συγκρίνω το συγκεκριμένο πετάλι με έναν ενισχυτή γιατί... (duh!!!) εκεί το κατατάσει η τιμή του! Πόσο δύσκολο είναι αυτό; Έχει την ίδια δουλειά πάνω της (ή τα ίδια κόστη) αυτή η κακόγουστη κατασκευή με έναν ενισχυτή στην ίδια κατηγορία τιμής...;!

 

 

Όσο για την τελευταία ερώτηση, νομίζω είναι είναι άκυρη, μιας και ποτέ δεν είπα ότι θα αγόραζα ένα Wampler για να κάνει ότι κάνει ένα Klon. Θα το αγόραζα για να κάνει αυτό που ένα Wampler κάνει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς "δεν σε νοιάζει καν τι κάνει και τι δεν κάνει". Είναι ισοπεδωτική αντιμετώπιση αυτή, και μάλιστα σε αφελή βαθμό. Τα χρήματα αυτά - ή οποιαδήποτε άλλα - θα τα δώσεις (αν τα έχεις) για να αποκτήσεις ένα εργαλείο που είτε σου δίνει έναν συγκεκριμένο ήχο που καμία άλλη λύση που έχεις δοκιμάσει δεν μπορεί, είτε για οποιονδήποτε λόγο σε εμπνέει περισσότερο να την χρησιμοποιήσεις από τις άλλες, ή στην καλύτερη περίπτωση και τα δυο. Κι εγώ πίστευα & πιστεύω το ίδιο με αυτό που γράφεις πχ. για ορισμένα fuzz που μοσχοπουλιούνται ως φύκια για μεταξωτές κορδέλες χωρίς να υπάρχει σχεδόν κανένα αντίκρυσμα πέρα από την φουσκωμένη το-πουλάω-τόσο-γιατί-μπορώ τιμή. Όμως σε μερικές περιπτώσεις αναγνωρίζω τα ανωτέρω, τα οποία φυσικά και δεν εξαντλούνται σε μερικά... ποτενσιόμετρα.

 

 

 

Άκου να δεις BS. Επειδή δεν είμαι κανα 16-χρονο που περιμένει να διαβάσει στο noiz και στο gear page, what is the latest and greatest, που λένε στο χωριό μου, θα μου επιτρέψεις:

 

1) να γνωρίζω καλύτερα και να αποφασίζω εγώ τί χρειάζεται να προσθέσω / αλλάξω στον εξοπλισμό μου

 

2) πώς, διάολε, χειρίζομαι τα χρήματά μου και ποιά είναι τα κριτήρια με τα οποία καθορίζω σε ποιό προϊόν θα τα ξοδέψω / επενδύσω.

 

Από που και ως που αποφάσισες ότι το συγκεκριμένο κομμάτι μου χρειάζεται / το θέλω/ το φαντασιώνομαι, δεν το πιάνω.

 

Φιλικά (και χωρίς να επιστρέφω τους επιπόλαιους χαρακτηρισμούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η λογική με τα ποτενσιόμετρα αντανακλά 3 πράγματα: την δουλειά που έχει πάνω του (από όλες τις απόψεις: έρευνα και κατασκευαστική), το κόστος κατασκευής του και την παραμετροποίηση που προσφέρει στο να το εντάξω εγώ στον υπόλοιπο εξοπλισμό μου. Όντας μαθημένος να σκέφτομαι... οικονομο-τεχνικά, αν πιστεύω ότι η τιμή του δεν αντιπροσωπεύει όλα τα παραπάνω, δεν το αγοράζω.

 

Λοιπον για να βαλουμε τα πράγματα στη θεση τους.

Αν κρινεις ενα εφφε για την πολυπλοκοτητα του και το κοστος κατασκευής του απο τα pots του τοτε φιλε μου αστο......

Με τι λογική τα ποτενσιομετρα καθοριζουν τον χρονο και τη δυσκολια της ερευνας η το κοστος?

Οπως είπα πριν το Klon κατασκευαστικά ειναι δυσκολο πεταλι, αν ειχες μια ιδεα, εστω και λιγο απο ηλεκτρονικα,

δε θα εκανες τετοια σχολια, βεβαια δικαιωμα σου να λες οτι γουσταρεις.

 

Συγκρίνω το συγκεκριμένο πετάλι με έναν ενισχυτή γιατί... (duh!!!) εκεί το κατατάσει η τιμή του! Πόσο δύσκολο είναι αυτό; Έχει την ίδια δουλειά πάνω της (ή τα ίδια κόστη) αυτή η κακόγουστη κατασκευή με έναν ενισχυτή στην ίδια κατηγορία τιμής...;!

 

Συγκρινεις ανομοια πραγματα εντελως......

Αλλο ενισχυτης άλλο εφφε, το ξερεις και μονος σου αυτο, δε χρειαζεται να στο πουμε εμεις.

 

Τελος κανεις δε σου ειπε πηγαινε αγορασε το, απλά΄ο τροπος που το απορριπτεις σηκώνει συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου