Προς το περιεχόμενο

Kαινούργιο Klon τέλη Γενάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Update: Δεν εχω κλιπακια γιατι πηρα το πεταλι και μετα απο κανα δυο μερες την εκανα για διακοπες ;D

Θα γραψω μερικες πρωτες εντυπωσεις μιας και με ρωτησαν μερικα ατομα.

 

  • Eξαιρετικα transparent, οπως θα περιμενε κανεις - το eq της κιθαρας παραμενει αναλοιωτο για μεγαλο μερος του range του πεταλιου. Υπαρχει βεβαια ενα ωραιοτατο mid-range hump οταν το Drive φτασει στο 3 o'clock point και ανω.
  • Ξανα as advertised, ειναι ιδαιτερα responsive - ακουει τις δυναμικες πολυ καλα, καθαριζει με το volume knob, τι μας ειπες τωρα κλπ κλπ κλπ
  • Eχει γελοια επιπεδα εντασης on tap, αν καποιος τα χρειαζεται.
  • Το gain range ειναι επισης αρκετα μεγαλο, μπορει να φτασει μεχρι αρκετα thick, saturated Santana-ish ηχους (ειδικα με διπλους μαγνητες). Αυτου του τυπου οι ηχοι ειναι και αυτοι οπου το πεταλι με εντυπωσιασε το περισσοτερο.
  • Ενα minor point που μου αρεσε ομως ειναι οτι το neutral σημειο του tone control ειναι ακριβως στη μεση (12 o'clock). Γιατι να μη το κανουν ολα τα πεταλια αυτο?  :P
  • Μερικα μικρα specs που μπορει να μην προσεξαν ορισμενοι: στο εσωτερικο του πεταλιου υπαρχει ενα διακοπτακι που σου επιτρεπει να επιλεξεις αν το πεταλι θα λειτουργει ως true bypass ή ως buffered οταν ειναι σβηστο. Δεν επαιξα ακομη με αυτο για να σας πω πως "ακουγεται" το buffer του αλλα το οτι υπαρχει ως επιλογη μονο θετικο μπορει να ειναι.
  • Επισης, το πεταλι ερχεται με δικο του power supply. Πραγμα που με εξεπληξε σχετικα, μιας και μιλαμε για ενα σχετικα οικονομικο πεταλι το οποιο μαλιστα τρεχει στο κλασσικο 9 volt supply. Το ps που ερχεται με το πεταλι ειναι λοιπον ενα κλασσικο 9 volt τυπου Boss/Ibanez/MXR. Δεν προσεξα καποια σημαντικη ηχητικη ή λειτουργικη διαφορα οταν το πεταλι ετρεχε με το αναφερθεν τροφοδοτικο ή με το power brick που χρησιμοποιω για τα υπολοιπα πεταλια μου. Θα ελεγα οτι δεν ειναι λοιπον απαραιτητο, απο την αλλη hey, free power supply.
  • Μια ελαφρα ιδιοτυπη συγκριση - εχω ενα modded Βοss BD-2 που χρησιμοποιω συχνα και που παρα το οτι δεν ειναι φυσικα ιδιο με το Soul Food, μπορουν και τα δυο να παιξουν στο ballpark του "transparent, creamy thick overdrive". Ενα απο τα "προβληματακια" μου με το BD-2 ειναι οτι το ακουγα να εχει...κοκκους. Smooth αλλα με ενα inherent grit που δεν ηταν τοσο θεμα eq οσο του χαρακτηρα του πεταλιου. To Soul Food ειναι πολυ πιο smooth απο αυτο, προς μεγαλη μου ευχαριστηση. Τρομερα smooth. Φανταζομαι αυτο θα ειναι αναμενομενο και ζητουμενο μιας και μιλαμε για Klon-ο-κλώνο.

 

Aπο τα διαφορα κλιπακια που κυκλοφορουν, νομιζω το πιο ακριβες ειναι αυτο του Prymaxe που ανεβηκε πρωτυτερα στο thread. Τουλαχιστον με την δικη μου telecaster ο ηχος ηταν αρκετα κοντα στον αναλογο του βιντεο. Το βιντεακι της ιδιας της Electro Harmonix απο την αλλη ακουγεται σε συγκριση ψιλο-απαραδεκτο.

 

 

tl;dr

Πρωτες εντυπωσεις τρομερα θετικες, go buy one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε. Τα χαρακτηριστικα που περιγραφεις ειναι πανω κατω αυτα που παρατηρησα κι εγω με εναν αλλο Klon κλωνο. Μια ερωτηση: Οταν λες οτι εχει γελοια επιπεδα εντασης, εννοεις προφανως οτι εχει υπερβολικη ενταση, ετσι? Αυτο σημαινει οτι το volume knob ειναι πολυ ευαισθητο και με την παραμικρη κινηση του αλλαζει δραματικα η ενταση? Αυτο ειναι ενα απο τα θεματα(παραξενιες μου ;D) που με εκνευριζουν στα πεταλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε. Τα χαρακτηριστικα που περιγραφεις ειναι πανω κατω αυτα που παρατηρησα κι εγω με εναν αλλο Klon κλωνο. Μια ερωτηση: Οταν λες οτι εχει γελοια επιπεδα εντασης, εννοεις προφανως οτι εχει υπερβολικη ενταση, ετσι? Αυτο σημαινει οτι το volume knob ειναι πολυ ευαισθητο και με την παραμικρη κινηση του αλλαζει δραματικα η ενταση? Αυτο ειναι ενα απο τα θεματα(παραξενιες μου ;D) που με εκνευριζουν στα πεταλια

 

Εννοω η συνολικη του ενταση μπορει να φτασει πολυ ψηλα επιπεδα - για unity gain ας πουμε εγω με βρισκω συνεχως κατω απο το 12 o'clock. Αυτο που νομιζω περιγραφεις εσυ ειναι το ποσο καλο και ομοιομορφο ειναι το taper του ποτενσιομετρου, να μην υπαρχουν δηλαδη αποτομα jumps με μικρες κινησεις. Εκ πρωτης επαφης δεν εχω παρατηρησει καποιο τετοιο θεμα να πω την αληθεια, επιφυλασομαι βεβαια γιατι μπορει κατι που εμενα μου ειναι ανεπαισθητο για εσενα να ειναι deal breaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξερει κανενας ποσο μπορει να κοστισει η κτασκευη Κλωνου του KLON (μιας που με μια προχειρη ματια στο γογλιο ειδα οτι τα σχηματικα υπαρχουν) και να προτεινει καποιον για την κτασκευη αυτη?Ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας ποσο μπορει να κοστισει η κτασκευη Κλωνου του KLON (μιας που με μια προχειρη ματια στο γογλιο ειδα οτι τα σχηματικα υπαρχουν) και να προτεινει καποιον για την κτασκευη αυτη?Ευχαριστω.

 

Πάντως εγώ πήρα το soulfood, πολύ ευχαριστημένος και μόνταρα και τις διόδους (γιατι το soulfood εχει Schottky) για να μπορώ να επιλέξω ανάμεσα στις στοκ και σε γερμανίου (η διαφορά δεν ειναι δραματική και γίνεται πιο έντονη όσο ανεβάζεις το gain, αν και κατα τη γνώμη μου το soulfood σαν κύκλωμα ειναι πιο κατάλληλο για low gain).

 

Τα σχηματικά όντως υπάρχουν και είναι και αυτό ένα κύκλωμα όπως τα υπόλοιπα, με τα κατάλληλα συστατικά, προσοχή και αυτί νομίζω ότι δεν συντρέχει λόγος να τρελένεσαι για "magic dust".

 

Παιδιά υπάρχουν πολλά που φτιάχνουν στην Αθήνα, φαντάζομαι θα επικοινωνήσουν μαζί σου όταν δουν το θέμα :)

 

Καλά παιξίματα :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου