Προς το περιεχόμενο

Custom Shop Jackson Help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ξεφύγαμε μερικοί από το θέμα :P εγώ επανέρχομαι.

Λοιπόν το αν αξίζει ένα όργανο τα λεφτά του ή όχι, για έμενα προσωπικά παίζει μόνο όσο αναφορά την ποιότητα κατασκευής και τη σπανιότητα των υλικών και τη γενικότερη αίσθηση που σου αφήνει (Πχ. εμένα μου αρέσει πολύ όταν χτυπάω της χορδές να νιώθω έντονα τις δονήσεις τους στην ταστιέρα). ΟΧΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΗΧΟ. ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΞΥΛΑ!

Μιλάμε για ηλεκτρικό όργανο έτσι, όχι ακουστικό!!! Όπως είπα και σε άλλο σχόλιο οι ηλεκτρικές κιθάρες θα έπρεπε να πουλιούνται max έως 1500 ευρώ κατά την άποψη μου.

 

Η κιθάρα μου αυτή τη στιγμή είναι μια Cort. Όταν την αγόρασα διέθετα το διπλάσιο ποσό για αγορά κιθάρας, αλλά καμία από αυτές που δοκίμασα καμία δεν μου έδινε το feel που είχε αυτή. Οι μόνες κιθάρες που έχω συναντήσει να μου αρέσουν τρελά στην αίσθηση είναι ESP Horizon, Schecter Hellraiser. Είχα την ευκαιρία να παίξω και με PRS Custom 24, Gibson Les Paul Custom, Schecter USA Custom και άλλα διάφορα ακριβά μοντέλα.. Αλλά καμία δεν μου έδινε το κάτι παραπάνω όπως αυτές οι δύο που προανέφερα. Όμως σε θέμα ποιότητα κατασκευής δεν έχω απλά λόγια ειδικά η PRS

 

Εμένα η Jackson μου γυάλισε σε απίστευτο βαθμό η ομορφιά της, από ποιότητα πιστεύω ότι είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο, από ήχο τον φτιάχνουμε είναι το λιγότερο που με απασχολεί σε μία ηλεκτρική κιθάρα. 8) Σίγουρα υπάρχουν κιθάρες αξίας 1500 ευρώ παίζουν το ίδιο καλά με αυτή είμαι βέβαιος σε αυτό. Και λίγο χειρότερα να παίζουν σίγουρα δεν δικαιολογείτε να κοστίζει όσο το διπλό. 

 

Θα επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο για αρχή να έχω μία εικόνα, ευχαριστώ για της απαντήσεις σας!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

την πραγματικά καλη κιθάρα την καταλαβαίνεις μέσα σε μπάντα,μαζί με τα υπόλοιπα όργανα,πόσο consistent είναι με πολλούς κ διαφορετικούς ενισχυτές,αλλα κυρίως όταν σε εμπνέει να παίζεις κ να μελετάς παραπάνω.δεν είναι τόσο απλό να κολλησεις μερικα καλά εξαρτήματα μαζι κ να φτιάξεις την τέλεια κιθάρα.θέλει τεχνογνωσία χρόνων.αλλίως θα ήταν ευκολο να γίνεις Suhr h Tom Anderson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πραγματικά καλη κιθάρα την καταλαβαίνεις μέσα σε μπάντα,μαζί με τα υπόλοιπα όργανα,πόσο consistent είναι με πολλούς κ διαφορετικούς ενισχυτές,αλλα κυρίως όταν σε εμπνέει να παίζεις κ να μελετάς παραπάνω.δεν είναι τόσο απλό να κολλησεις μερικα καλά εξαρτήματα μαζι κ να φτιάξεις την τέλεια κιθάρα.θέλει τεχνογνωσία χρόνων.αλλίως θα ήταν ευκολο να γίνεις Suhr h Tom Anderson.

 

+1000

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλήσεις με τον αντιπρόσωπο κανε ενα κόπο και πόσταρε τι σου είπε!

Ρώτα τον τι παίζει και με τελωνείο για να έχουμε μια πλήρη εικόνα για μελλοντική χρήση!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πραγματικά καλη κιθάρα την καταλαβαίνεις μέσα σε μπάντα,μαζί με τα υπόλοιπα όργανα,πόσο consistent είναι με πολλούς κ διαφορετικούς ενισχυτές,αλλα κυρίως όταν σε εμπνέει να παίζεις κ να μελετάς παραπάνω.δεν είναι τόσο απλό να κολλησεις μερικα καλά εξαρτήματα μαζι κ να φτιάξεις την τέλεια κιθάρα.θέλει τεχνογνωσία χρόνων.αλλίως θα ήταν ευκολο να γίνεις Suhr h Tom Anderson.

 

Aμα ακους τα φορα κιθαρας πολλες φορες νομιζεις οτι ειναι ευκολοτερο να κανει καποιος reverse engineering σε ενα πυραυλο με προορισμο τον Αρη παρα σε μια....strat η tele πχ ::).Να πω για ακουστικες το καταλαβαινω απολυτα θελει πραγματι πολυ τεχνη η ιστορια...αλλα εδω για solid body καταστασεις εχουμε μετρημενα κουκια.Οταν ο Suhr η ο Τom Anderson φτιαχνουν μια strat πχ δεν ανακαλυπτουν ξανα τον τροχο.Τα παντα εχουν γινει πριν απο αυτους για αυτους.Scale length,αποστασεις λεπτομερειες για το καθε τι κτλ κτλ κτλ.Hardware  επισης.

 

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλοι τεχνιτες η οτι τα οργανα τους δεν ειναι αριστης ποιοτητας αλλα το να χρεωνουν 3 και 4 φορες πανω πουλωντας βασικα το ονομα για κατι που ετσι και αλλιως ακομα και μελη κιθαριστικων φορουμ με λιγοτερη εμπειρια και πολυ λιγοτερα εργαλεια φτιαχνουν ΑΡΙΣΤΟΤΑΤΑ πλεον νομιζω ειναι λιγο προκλητικό...για να μη μιλησω καν για ατομα που ειναι ειναι εντελως ασχετα απο κατασκευες αλλα με γνωσεις cnc και μπορουν να κανουν ακριβη αντιγραφα οτι κιθαρας θελουν...με καθε λεπτομερεια.

 

Τωρα αν καποιος θελει να πληρωνει πολλες φορες πανω για...mojo ειναι δικαιωμα του να το κανει 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι χρεώνουν 3-4 φορες πανω.ειναι υπερβολικο.αλλα το να παρεις μια Suhr των 2000 ευρω που στεκεται χαλαρα απεναντι σε μια καστομ κιθάρα,να συνυπολογισεις μεταφορες,εργασιες,παραγωγη(γτ ο τυπος ειναι consistent maker κ φτιάχνει πολλές κιθαρες),να βγάλει κ κέρδος αυτος.....ε νομιζω οτι δεν ειναΙ ''κλέφτης''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι χρεώνουν 3-4 φορες πανω.ειναι υπερβολικο.αλλα το να παρεις μια Suhr των 2000 ευρω που στεκεται χαλαρα απεναντι σε μια καστομ κιθάρα,να συνυπολογισεις μεταφορες,εργασιες,παραγωγη(γτ ο τυπος ειναι consistent maker κ φτιάχνει πολλές κιθαρες),να βγάλει κ κέρδος αυτος.....ε νομιζω οτι δεν ειναΙ ''κλέφτης''.

 

Ο καθενας mate κανει τις επιλογες του.

Καποιοι δεν θεωρουν οτι υπαρχει λογος να δωσεις 2000 ευρω πχ για μια custom strat απο τον οποιο Luthier ή κατασκευαστη γιατι μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια με μια Fender ή Blade 800 ευρω κ καποιοι πινουν νερο στο ονομα του Α ή Β κατασκευαστη που με 1700 (ή οποιο αλλο ποσο κ αναλογα την τσεπη) εχει κατασκευασει οργανο που μπορει να καλυψει ΟΛΕΣ τις αναγκες του (απο πλευρας ηχου/Playability κτλ)

Ειναι ενα θεμα που ο καθενας απο μας το κρινει αναλογα την τσεπη του πρωτα κ μετα με τις εμπειριες του αλλα κ το τι θελει απο ενα μουσικο οργανο.

Εγω ειμαι καπου στην μεση.Εννοως πως καποια οργανα ΔΕΝ αξιζουν τα 2000 ή 3000 ευρω οπως για παραδειγμα η Jackson που συζηταμε σε αυτο το ποστ (κ μπορω να πω κ τον λογο) ενω αλλες κιθαρες τα αξιζουν κ με το παραπανω.

 

;D

 

Υ.γ Με λιγοτερα απο 2000 κανεις custom στην Ελλαδα,απο πολυ καλους κατασκευαστες ειτε θες στρατ ειτε θες superstrat κ να ειστε σιγουροι οτι το οργανο θα ειναι επιπεδου 3500+ απο την καθε γνωστη εταιρια του εξωτερικου κ τα λεγομενα custom shop τους.

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μαζί σου,αλλα βάλε τον ελληνα luthier να κανει εταιρεια,να φορολογηθει κ να πληρωσει προσωπικο κ θα αναγκαστει να πουλήσει σε άλλες τιμες.+ οταν πας να την πουλησεις τελειωσες,εχεις χασει το 60%.κ οχι φίλε μου.....οι εταιρείες που αναφέρεις δεν συγκρίνονται πουθενα με Suhr-Tom Anderson.ι s1 τηs Suhr,το φθηνότερο της μοντέλο δηλαδή ειναι συγκρίσιμη άνετα με Φεντερ Καστομ.Εν κατακλείδι,συμφωνω εν μέρη.οντως το πληρώνεις ακρίβα....αλλα όχι στον βαθμό που λένε καποια παιδια εδω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην, υπάρχει και το θέμα της πατέντας. Το να αντιγράφεις κάτι εύκολα δεν σημαίνει ότι γίνεται και φθηνά. Π.χ. νομίζω ότι το floyd είναι πατενταρισμένο (μπορεί να κάνω και λάθος) που σημαίνει ότι τα licenced floyds μπορεί να είναι απλά τρέμολα όμως στο κόστος τους συνυπολογίζεται και το κόστος της άδειας κατασκευής.

 

Αναρωτιέμαι πόσα και ποιά είναι τα μέρη μιας κιθάρας που είναι πατενταρισμένα.

 

Βέβαια όσο και να κοστίζει η άδεια κατασκευής δεν επαρκεί για τις διαστημικές τιμές μερικών οργάνων. Συμφωνώ ότι από μια τιμή και πάνω πληρώνεις για πράγματα που δεν έχουν σχέση με τον στόχο ενός μουσικού οργάνου, το να παίζεις μουσική δηλαδή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου