Προς το περιεχόμενο

Custom Shop Jackson Help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει 10001000 για την κιθάρα των ονείρων του (και καλά κάνει) δεν πάει να πεί ότι εμείς δεν μπορούμε να κρίνουμε ότι το όργανο αυτό τελικά δεν τα αξίζει με όρους .... μη ονειρεμένους. Τι να κάνουμε, όλα μα όλα τα προιόντα έχουν και κάποια αντικειμενική αξία που καθορίζεται από παράγοντες που μπορούν να οριστούν, άλλο αν εμείς δεν είμαστε πάντα σε θέση να τους γνωρίζουμε.

 

Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο μπορούμε να υποθέσουμε ότι μια κιθάρα μαζικής παραγωγής που δεν διαθέτει κάτι εξωτικό και στοιχίζει πάνω από 2000 ευρώ χοντρικά, είναι υπερκοστολογημένη.

 

Το πόσα είναι διατεθειμένος να δώσει κάποιος για μια κιθάρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κριτήριο για να κριθεί η όποια κιθάρα. Υπάρχουν και οι χουβαρντάδες, οι σπάταλοι, οι πλούσιοι, οι απελπισμένοι, οι υπερεπαγγελματίες και, μη κρυβόμαστε, τα απλά κορόιδα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτός που πιστεύει ότι αν κάποιος παίζει με κιθάρα των 300 ευρώ, είναι και καλά μουσικός για τα μπάζα, σκέφτεται ηλίθια.

 

Παρομοίως, αυτός που πιστεύει ότι ο μουσικός που παίζει με μιά κιθάρα των 2.500 ευρώ είναι κορόιδο, σκέφτεται επίσης ηλίθια.

 

Just my opinion.

 

 

+100000000 ακριβώς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά περί δοκιμής ενός οργάνου,όσα χρήματα κι αν κάνει,ό,τι και αν λέει πάνω στο headstock και θα ήθελα να συμπληρώσω ότι η απολύτως σωστή δοκιμή γίνεται με τον ακριβή εξοπλισμό που διαθέτουμε (ενισχυτής,πετάλια,καλώδια,ακόμα και πένα).

 

Θεωρώ ότι στα μαγαζιά ακούμε εντελώς διαφορετικό πράγμα από αυτό που θα ακούμε από τη στιγμή της αγοράς και μετά,όχι αναγκαστικά χειρότερο,αλλά σίγουρα διαφορετικό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεταχτώ σαν την τσου τσου και εγώ.

 

Φίλε Consigliere089 αν και δεν παρακουλούθησα πολύ την κουβέντα αλλά κατάλαβα ότι σε καίει πιό πολύ το στήσιμο του οργάνου.

 

Να βγάζει έναν σωστό ήχο οργάνου παρά σαν πορδή και όχι πολλές λεπτομέριες περί ξύλων κτλ,απλά θέλεις να επιλέξεις το είδος του ξύλου και να είναι αξιοπρεπές και όχι παραπάνω ψαχούλεμα.

 

Επίσης θέλεις εμφανισιακά να είναι ένα κουκλάκι.

 

Τώρα απ'όλα αυτά αν κατάλαβα κάτι λάθος να με συγχωράς.

 

 

Το σχήμα,χρώμα και είδος ξύλων φαντάζομαι τα έχεις επιλέξει.

 

Σε καίει πιο πολύ,το όργανο σου να παίζει και να ανταποκρίνεται σε αυτό που ζητάς.

 

Για αρχή πρέπει να ξέρεις τι μανίκι σε βολεύει τι τάστα τι κλίμακα στην ταστιέρα και τι radius στην ταστιέρα.

 

Αν τα γνωρίζεις όλα αυτά τότε το μόνο που σου μένει είναι να στηθεί σωστά το όργανο.

 

Τώρα τελευταία είχε ανοιχτεί ένα θέμα που αναφέρεται σε διαφορές playability μεταξύ ακριβού και φτηνού οργάνου.

 

Το συμπέρασμα ήταν πως η φτηνό ή ακριβό όργανο με ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά (σχήμα μανικιού,radius τάστα,κλίμακα ταστιέρας κτλ.) αν σεταριστούν σωστά τότε δεν υπάρχει διαφορά playability ανάμεσά τους.

 

Αυτό το σωστό στήσιμο ή θα στο κάνει κάποιος καλός μάστορας έξω (αν πάρεις ένα όχι καλοστημένο όργανο) ή θα στο κάνει το ακριβό όργανο είτε Custom Shop είτε ότι άλλο μπορεί να είναι.

 

Ένας από τους πολλούς λόγους που είναι πιό ακριβά αυτά τα όργανα είναι ότι δείνουν παραπάνω λεπτομέρια στην δουλειά για να γίνει πιό σωστή και αυτό φυσικά το χρεώνουν.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamdancer και JohnGam

 

Έλεος πια ρε παιδιά. Μας έχετε κουράσει με την προσωπική σας διαμάχη. Άμα θέλετε να μαλώσετε, μαλώστε, βριστείτε και κανονίστε σημείο για να "μονομαχήσετε" με pm.

 

Εμάς τους υπόλοιπους δεν μας ενδιαφέρει.

 

Φιλικά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis αυτό ακριβώς που λες φίλε μου!

Εχω καταλήξει σε όλους τους τομείς οπως ξύλα, μανίκια και μαγνήτες φυσικά.

Βασικά αυτό που θα ήθελα σε σχέση με τη Jackson που ερωτεύτηκα στο link, είναι αν γινόταν να είναι neck through κατασκευή και όχι bolt on, και σταθερή γέφυρα με πιεζοηλεκτρικό μαγνήτη.   8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kbasilis αυτό ακριβώς που λες φίλε μου!

Εχω καταλήξει σε όλους τους τομείς οπως ξύλα, μανίκια και μαγνήτες φυσικά.

Βασικά αυτό που θα ήθελα σε σχέση με τη Jackson που ερωτεύτηκα στο link, είναι αν γινόταν να είναι neck through κατασκευή και όχι bolt on, και σταθερή γέφυρα με πιεζοηλεκτρικό μαγνήτη.  8)

 

Μία καλή λύση είναι αυτή που είπε ο theoctapus

 

Για δες εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=198735.120

απ' τον δικό μας θεούλη τον immortalx.

 

Άμα δεχτεί να σου την φτιάξει και τι κόστος θα έχει.

Αν σκεφτείς η παραγγελία από την jackson θα έχει και τελωνεία(αν έχει)και στην ουσία θα συ την ετοιμάσουν και θα σου την στείλουν.

 

Πολύ δύσκολο να κάνουν μάπα δουλειά αλλά αν θα σου την ετοιμάσει ο immortalx θα είσαι από κοντά και θα μπορέσετε να ανταλάξετε απόψεις σχετικά με την κατασκευή.

 

Η δουλειά του είναι γνωστή για το πόσο καλή είναι,οπότε δεν νομίζω να διαφέρει από της jackson και θα έχεις όλα τα υπόλοιπα θετικά που σου ανέφερα που δύσκολα θα τα έχεις εξ'αποστάσεως.

 

Όλα αυτά εννοήται πως είναι πιό βολικά αν συμφέρει και η τιμή.

 

Καλή επιλογή  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδα διάολε πριν δημιουργήσω το ποστ!!

Απίστευτος μάστορας, τρομερή δουλειά με αγάπη και μεράκι πάνω απ όλα! Θα ήθελα να μου πει και αυτός δύο πράγματα.

Αν έχει κάνεις το τηλέφωνό του immortalx ας σου στείλει ένα μήνυμα στο inbox. Θα στείλω κι εγώ αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει συχνά ώστε να δει το μήνυμά μου! :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδα διάολε πριν δημιουργήσω το ποστ!!

Απίστευτος μάστορας, τρομερή δουλειά με αγάπη και μεράκι πάνω απ όλα! Θα ήθελα να μου πει και αυτός δύο πράγματα.

Αν έχει κάνεις το τηλέφωνό του immortalx ας σου στείλει ένα μήνυμα στο inbox. Θα στείλω κι εγώ αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει συχνά ώστε να δει το μήνυμά μου! :/

 

Την κιθάρα

 

SAM_2005.jpg

 

την είχε φτιάξει για τον Stavros_F αν δεν απατώμαι και ίσως να γνωρίζει να σου πει,δες και το προφίλ του

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=profile;u=43348

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου