Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για strings tension σε lespaul


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Λοιπόν έχω κανα δυο τρεις μέρες που έπεσε στα χέρια μου μια λες πολ τύπου κιθάρα μαρκας gallan γιαπωνέζα.Την πήρα την σενιάρισα η βέργα ήταν οκ .Αλαξά χορδές την καθάρισα έκανα τα ηλεκτρικά κτλ .Την έφερα στα ίσα της οκτάβες κτλ .Βαζω 10 αρες ερνι μπολ στην ηλεκτρική.Λοιπόν η κίθαρα παίζει καλά αλλά είναι πολύ σφιχτή σαν να φοράει 11αρες με το ζόρι κάνω ενα σωστό ασσό μπεντ.Την έριξα ένα ημιτονιο αλλά και πάλι ήταν σκληρή .Σκέφτομαι να πάω σε 9αρες αλλά μου φένεται παράξενο γιατί για καμιά 3ετια έπαιζα σε στανταρ κούρδισμα με 11αρες στη στρατ .

Τι λέτε ρε παιδιά εχω κάνει κάτι λαθος .Το ακτιον ειναι νορμαλ και η βέργα σωστά.Καμια γνωμή .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τόσοι γνώστες και μάστορες κανένας .Να πάω σε 9αρες τελικα .εχω να παίξω με 9αρες 15 χρονια .

 

Βάλε 13άρες να δεις την υγειά σου, ειδικά αν έχεις και στις ακουστικές, τότε στην ηλεκτρική θα σου φαίνονται 8ρες .

 

Αντρικά πράματα  8) ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς το κόκκαλο ,το νατ,εκει έκανα την μόνη μαλακί ήταν αρκετά ψηλά και το παραφαγά και έβαλα λίγο χαρττί από κάτω να σηκωθεί κανονικά η χορδή ,νομίζω όμως ότι το έφερα καλα

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε μετρας μια τις χορδες (nut-bridge) μηπως παρολο που ειναι τυπου les paul εχει σκαλα fender? αυτο θα εξηγουσε την σκληρη αισθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι τερματισμενο κατω το tailpiece?Αν η γωνια μεταξυ γεφυρας και tailpiece ειναι μεγαλη η κιθαρα ‘‘σκληραινει‘‘. Σηκωσε το ή περασε τις χορδες ετσι

 

IMG_0136.jpg

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 1 για το wraparound.

+ 1 για το scale που ίσως είναι 25.5

 

Αν δεν έχεις εμπειρία με les paul, πολύ πιθανόν να μην σου φταίνε μόνο οι χορδες για την δυσκολία στο bending. Μπορει να φταίνε και τα μικρότερα τάστα, ή ο χοντρότερος λαιμός που αλλάζει κάπως την θέση των δαχτύλων σου. Μήπως να έκανες λίγο υπομονή να την συνηθίσεις?

 

Εγώ συνηθισμένος σε strat με 9-αρες, δυσκολέυτηκα λίγο στην μετάβαση σε lespaul με 10-αρες. Αρχικά μου φάνηκε περίεργο, περίμενα λόγω short scale να είναι πιό εύκολη. Όταν την συνήθισα, έκανα μια δοκιμή με 9αρες και δεν μου άρεσε. έχασα αρκετό όγκο, ενώ το μικρό tension μου κάθεται περίεργα.

 

Αν είναι να βάλεις 9-αρες, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και ένα hybrid σετάκι (.09-.46).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξε με το stoptail στο υψος και δοκιμασε και να τις βαλεις wrap around.εαν η στρατο σου ηταν το τρεμολο σε θεση floating η συνγκρηση ειναι λαθος για ευνοητους λογους

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα,

 

η μόνη εξήγηση που υπάρχει, είναι ότι τα τάστα της είναι 'φαγωμένα', δηλ. υπερβολικά χαμηλά.

Προσπάθησε να αντιληφθείς κατά πόσο βρίσκει η άκρη του δακτύλου σου αντίσταση/τριβή από το ξύλο της ταστιέρας όταν κάνεις bend.

 

Το ύψος του stop bar, προσωπικά δεν μου έχει δώσει ποτέ την αίσθηση αλλαγής στο tension των χορδών, το θεωρώ έναν ψιλομύθο ψυχολογίας...και αν όντως δίνει, δεν θα 'ναι τόση η διαφορά, όση περιγράφεται τουλάχιστον. To τύλιγμα γύρω από το stop bar ίσως δίνει περισσότερη αίσθηση χαλαρότερου tension (λόγω μεγαλύτερου μήκους χορδής πίσω απ' το bridge) αλλά και πάλι μιλάμε για μια απειροελάχιστη διαφορά...

 

Η διαφορά στο scale length επίσης, δεν θα δικαιολογούσε αυτή την αίσθηση 'σκληράδας' στα bends.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου