Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για strings tension σε lespaul


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μόνη εξήγηση που υπάρχει, είναι ότι τα τάστα της είναι 'φαγωμένα', δηλ. υπερβολικά χαμηλά.

 

+1000

 

To τύλιγμα γύρω από το stop bar ίσως δίνει περισσότερη αίσθηση χαλαρότερου tension (λόγω μεγαλύτερου μήκους χορδής πίσω απ' το bridge) αλλά και πάλι μιλάμε για μια απειροελάχιστη διαφορά...

 

εδω θα συμφωνησω λιγοτερο... ;D....αλλα οντως ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα δεν κανει,κανει ομως μια μικρη διαφορα

 

Η διαφορά στο scale length επίσης, δεν θα δικαιολογούσε αυτή την αίσθηση 'σκληράδας' στα bends.

 

εννοειται ,αν ηταν ετσι κανεις απο οσους παιζουν με Fender δεν θα εκανε μΠενDς ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Λοιπόν μόλις ανέβασα λίγο την ούρα όντως έχει μια μικρή διαφορά.Η κιθάρα είναι παλιά αλλά από όσο βλέπω τα τάστα έχουν ψωμί ακόμα.Ντάξει μπορεί και να τα παραλέω ίσως πρέπει να της δώσω λίγο χρόνο να την συνηθίσω αλλά ήδη και η στρατ μου είναι σκληρή κιθάρα .Μια λεπτομέρεια που μου ξέφυγε είναι ότι ειναι bolt on λες πολ ,και μια ερώτηση

ποιο είναι το μήκος της ταστιέρας των δύο αυτών τύπων κιθάρας σε εκατοστα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα φαγωμένα ταστα.

 

Είχα το ίδιο θέμα. Έκανα πιο δύσκολα bends στην lespaul μου από ότι σε μια ακουστική cort που εχω. Έκανα setup μόνος. Τιποτα. Λέω οκ δεν θα κάνω κάτι σωστά. Πάω και σε δύο μάστορες. Τα ίδια.

Η μόνη βελτίωση ήρθε με αλλαγή χορδών από Ernie ball σε Daddario Που αποδείχθηκαν πιο μαλακές.

Τελικά άλλαξα ταστα και η κιθάρα ξανάγινε βούτυρο.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν είμαι για να αλάζω τάστα μιας και είναι και δαπανηρό αλλά και το όργανο δεν είναι δικό μου.θα δοκιμάσω και ένα σετ 9αρες καποια στιγμή .Εδω ολόκληρος jimmy page και  billy gibons παίζουν με 8αρες και μια χαρά όγκο έχει το όργανο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με το ανέβασμα στην ουρά το όργανο ήρθε καπως.

Κατι ακόμα.

Η κιθάρα από ότι μου έχουν πει φοράει dimargio humbuckers ,λένε σαν μαγνήτες και επίσης κάτι ακόμα περα από τα ποτς έχει και δυο διακοπτακια ,τα οποία δεν δεν ξερω τι κανουν .το ένα ειναι δυο θεσεων και δεν είδα καμια διαφορα στον ήχο σε όλες τις θέσεις και το άλλο τριών και είδα διαφορα μονο όταν το switch είναι στη μεσέα θέση όπου η μια άκρη από το διακοπτακι μάλον είναι ο κανονικός ήχος στη μεσέα θέση δεν παίζει ο μπριτζ μαγήτης και στην αλλή ακριανή θέση ο ήχος στην μεσέα θέση γίνεται πρίμος σαν να έχεις πατημένο ουα περίπου.Τι παίζει.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ολόκληρος jimmy page και  billy gibons παίζουν με 8αρες και μια χαρά όγκο έχει το όργανο.

 

Aυτό είναι άλλο θέμα, φίλε johhny. :)

Δεν μιλάμε για όγκο στον ήχο, ούτε για παχος χορδών. Μιλάμε για strings' tension.

Αν το πρόβλημα διορθωθεί με ένα διαφορετικό σετ, τότε χαλάλι. :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη εξήγηση που υπάρχει, είναι ότι τα τάστα της είναι 'φαγωμένα'...

 

Παίζει η περίπτωση τα τάστα όντας φαγωμένα να έχουν χάσει το "λείο" τους και η χορδή να τρίβεται (και άρα να μπεντάρει δυσκολότερα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να φαγωθούν τα τάστα για να δυσκολέυουν το Bend. οι les paul εχουν γενικότερα πιο κοντά τάστα σε σχέση με μια fender-type, και το ύψος βοηθάει στο bend.

 

Για τον gibbons, ok είχε πολύ όγκο, αλλά για τον Page δεν θα έλεγα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμενετε ... ογκο απο τις ....χορδες..θα περιμενετε για ....πολυ...  ;D (καλυτερα να κοιταξετε στους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ διαμορφωτες του ηχου σας δηλαδη στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και τα ΕΦΕ σας....για να μη κουραζεστε δηλαδη..... :D)

 

οι les paul εχουν γενικότερα πιο κοντά τάστα σε σχέση με μια fender-type

 

ΠΟΙΕΣ απο τις ...3000 Fender type?Oi vintage style Fender εχουν ,οι περισσοτερες,μικροσκοπικα ταστα.

 

Ολες oi Gibson εχουν τουλαχιστον medium jumbo.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Τελικά ίσως αυτήν η τσίτα στο σήκωμα στη σολ χορδή μπορει να ευθύνεται στο ότι η ρε χορδή ήταν 30αρα και όχι 26αρα όπως είναι στο σετ με τις 10αρες .Αλαξα τις μπασες χορδες πλακώθηκα και στο παίξιμο και το όργανο γίνεται όλο και καλύτερο μέρα τη μέρα.Μπας και παίζει ρόλο ότι το όργανο καθόταν πολλά χρόνια χωρίς να παίζεται. 

    Πραγματικά χωρίς να σηκώσω το τειπις(εννοώ το ξανακατέβασα)η κιθάρα έχει γίνει μέλι με το απαραίτητο τενσιον που γουστάρω ούτως ή άλλως στα όργανα.Μάλον έπρεπε να της δώσω το χρόνο της και μλαον χρειαζεται κι αλλο χρόνο στα χέρια μου για να βγάλω το μέγιστο.Τεςπα αυτά.Ολα καλά ,μάλον υπερέβαλα λίγο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου