Προς το περιεχόμενο

Πρωτη επαφή με synth


blibliki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα κ Χρόνια πόλλα.

Ειμαι σε προχωρημένη σχετικά ηλικία (40 ετών).

Eχω μπει στον πειρασμό τα τελευταία 2 χρόνια να χαζευω διάφορα synth απο εδω κ απο εκει Κ να υπάρχει κάτι που με τραβάει να ασχοληθώ.

Εχω πολλά μουσικά ακούσματα, αλλά ακουω αρκετα & ambient-electronica. (Brian Eno, Vangelis, JMJ, kitaro, Air, κλπ).

Επαιζα σε νεαρη ηληκία (6 χρόνια) ηλεκτρική κιθάρα, κ υπάρχει μια σχετική εξοικείωση με τον κόσμο της μουσικής.

To budjet  ειναι μικρό κ δεν θέλω να δώσω πολλά για μια πρώτη επαφη με το "άθλημα".

Θα ήθελα να δοκιμάσω κ να δω πως θα πάει, ετσι ωστε να μην πω "πεταξα τα λεφτά μου".

Εχω δει το Korg microSTATION.

Το όργανο αυτό κάνει για κάποιον που θέλει να εχει μια πρωτη επαφή με synth??

Δεν θα μπορούσα να δώσω πάνω απο 350ευρώ.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειραζει που εχει μικρα πληκτρα, το synth ειναι πολυ καλο για την τιμη του, εχει εξαιρετικο ηχο, πολυ καλα εφφε και δυνατοτητες προγραμματισμου.

 

Edit:

Αν σε ενδιαφερουν τα μεταχειρισμενα, στις αγγελιες του ΝΟΙΖ μπορεις να βρεις μερικες καλες ως πολυ καλες ευκαιριες με μερικα παραπανω λεφτα. Πχ, ενα Yamaha MO6 στα 400€ ειναι τρελο bargain, ενα Yamaha SY77 στα 300€ και ενα Waldorf Blofeld keyboard στα 350€. Synths πολυ δυνατα και διαφορετικα μεταξυ τους σε πολυ χαμηλες τιμες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκμάθηση μπορεί να γίνει με ένα καλό βιβλίο & μέλετη? ή θα μπορούσα να μάθω αυτά που με ενδιαφέρουν σε ένα ωδείο? Δεν ξέρω εαν υπάρχουν ωδεία που διδάσκουν

μοντέρνα (jazz)- ηλεκτρονική μουσική...δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το mo6 στα 400€ είναι ευκαιρία.

Τώρα στο πως να μάθεις, εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις 2-3 βιβλία, να μάθεις συγχωρδίες, να κάνεις εξάσκηση σε κλίμακες (αυτό θα σε βοηθήσει πολύ στο να λύσεις πάνω στο όργανο) αν βρεις και κανα τσακαλάκο να σου κάνει κανα χρόνο ιδιαίτερο πιάνο, να μάθεις λιγο πως να βάζεις τα ΄χερια σου πάνω στο όργανο, και να διαβάζεις για να μπορείς να καταλάβεις τις ασκήσεις, μετά οσο πιο πολύ ασχοληθείς εσύ,τόσο πιο καλά θα μάθεις. Αυτό που θες να κάνεις δεν προυποθέτει να είσαι και ...σοπέν, οπότε, go for it!!!!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου