Προς το περιεχόμενο

ΗΧΟΜΥΘΙΕΣ: Ηλεκτρικά Πουλιά


Ηχομυθίες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει το master μου πανω σε βληματα. Το 'χεις.

Ζορισου λιγο κυπλωπα. Δεν το'χεις.

Αναποφασιστο σε κοβω...

Δεν τους το έχουν μάθει αυτό ακόμα στη ...σχολή... Μάλλον μετά την απόδοση του σακακιού με τα ανάποδα μανίκια θα αρχίσει η πραγματική εκπαίδευση... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κρίμα είναι να χαθεί ένα τέτοιο εξέχον μέλος του τρελοκομείου που λέγεται noiz.

 

Ευχαριστω.

 

Εχεις παντως επιχειρηματα. :-*

 

 

 

Αναποφασιστο σε κοβω...

 

Αναφέρομαι σε δυο διαφορετικες καταστασεις.Ξαναδιαβασε το.

 

 

Καλη χρονια και από εμενα. Με αγαπη και κατανοηση.

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η κριτική είναι κριτική και κρίνεται και αυτή αλλά καλύτερα πλουραλισμός απόψεων (δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι). Ο OP (και ο καθένας μας) συμμετέχοντας στο φόρουμ θα μάθει πώς να ερμηνεύει κάθε άποψη και τι βαρύτητα να της δίνει Τώρα το τακτ είναι άλλο θέμα αλλά ο καθένας με τον τρόπο του (μου τα χει χώσει και μένα ο Vartanis αλλά είχε ένα δίκιο).

 

Εξάλλου είχαμε ολόκληρο θέμα περι κριτικής οπού αναλύθηκε το θέμα.

 

Επί του κομματιού πιστευω ότι έχει προοπτικές να βγει κάτι πάρα πολύ ωραίο - συγχαρητήρια που ανέσυρες ηχογραφήσεις 20 ετών...

 

Εγώ την ιστορία πίσω από την όλη φάση θέλω να μάθω αν γίνεται... 20 χρόνια είναι πολλά και έχεις το απόλυτο μου ρισπεκτ :)

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?

Ένα τραγούδι είναι...

it's only rock 'n' roll...

Όσο για τον τίτλο ο φίλος "WaterfallK" έχει δίκιο ο τίτλος του τραγουδιού είναι : ηλεκτρικά πουλιά . Το είχα αναρτήσει με λάθος τονισμό στο blog μου και εδώ το έβαλα με copy -paste οπότε ...

Παρακαλώ κάποιον από τούς διαχειριστές αν μπορεί ας διορθώσει τον τίτλο.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσει , αν και είμαι εντελώς αλλού (μουσικά) . Προφανώς το μουσικό είδος αυτό, έχει  το στοιχείο της επανάληψης. Θεωρώ πως κάθε τι μπορεί να αξιολογηθεί ανάλογα με το τι υπηρετεί.

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ κάθε κριτικής, προσβλητικής ή μη. Είμαι υπέρ κάθε κριτικής επί της κριτικής, προσβλητικής ή μη, και σαν άνθρωπος συνεπής, υπέρ κάθε κριτικής επί της κριτικής επί της κριτικής και ούτω καθεξής.

Κάποιοι θα αντιτάξουν ότι αυτό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην μπουρδελοποίηση του θέματος. Διαφωνώ. Η σύγκρουση οδηγεί σε εξισορρόπηση.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ κάθε κριτικής, προσβλητικής ή μη. Είμαι υπέρ κάθε κριτικής επί της κριτικής, προσβλητικής ή μη, και σαν άνθρωπος συνεπής, υπέρ κάθε κριτικής επί της κριτικής επί της κριτικής και ούτω καθεξής.

Κάποιοι θα αντιτάξουν ότι αυτό οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην μπουρδελοποίηση του θέματος. Διαφωνώ. Η σύγκρουση οδηγεί σε εξισορρόπηση.

Αν το κλείδωμα των θεμάτων που μπουρδελοποιούνται μπορεί να θεωρηθεί εξισορρόπηση, τότε ζήτω η εξισορρόπηση.

Ας σκεφτούμε μόνο τι θα γινόταν αν η εκάστοτε κριτική ήταν εποικοδομητική. Όχι χάιδεμα αυτιών, αλλά ούτε και προσβλητική. Μία μέση λύση πότε θα επιλέξουμε επιτέλους ρε αδέρφια;

 

Και στο φινάλε η κριτική δεν πρέπει να αποσκοπεί κάπου, π.χ. στο να βελτιώσει ίσως αυτός που ανεβάζει ένα track την τεχνική του ή οτιδήποτε άλλο στο οποίο χωλαίνει η μουσική του;;; Η προσβλητική κριτική πού ακριβώς αποσκοπεί, πέρα απ' την εκτόνωση των απωθημένων αυτού που την ασκεί;;; Σε ποιο ακριβώς τομέα βελτιώνει αυτόν που εκθέτει τη δουλειά του; 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σκεφτούμε μόνο τι θα γινόταν αν η εκάστοτε κριτική ήταν εποικοδομητική. Όχι χάιδεμα αυτιών, αλλά ούτε και προσβλητική. Μία μέση λύση πότε θα επιλέξουμε επιτέλους ρε αδέρφια;

 

Και στο φινάλε η κριτική δεν πρέπει να αποσκοπεί κάπου, π.χ. στο να βελτιώσει ίσως αυτός που ανεβάζει ένα track την τεχνική του ή οτιδήποτε άλλο στο οποίο χωλαίνει η μουσική του;;; Η προσβλητική κριτική πού ακριβώς αποσκοπεί, πέρα απ' την εκτόνωση των απωθημένων αυτού που την ασκεί;;; Σε ποιο ακριβώς τομέα βελτιώνει αυτόν που εκθέτει τη δουλειά του; 8)

 

Να σημειωθεί ότι ακόμα κι η πιο φαινομενικά κακόβουλη ή εριστική (στην περίπτωσή μας) κριτική δεν μπορεί να κατηγοριοποιείται αυτόματα σε αναληθή ή αβάσιμη.

Δυστυχώς στην περίπτωσή μας αντικειμενική αλήθεια δεν μπορεί να υπάρξει. Βλέπεις ότι εκφράστηκαν τρεις θέσεις βρίσκοντας το κομμάτι διαδοχικά εξαιρετικό, ευχάριστο και μονότονο. Δεν υπάρχει απόλυτη ταύτιση. Ούτε σε αντίληψη ούτε σε θέση ούτε και σε έκφραση.

Κατά την γνώμη μου τον δημιουργό πρέπει να τον ενδιαφέρουν εξίσου όλες οι απόψεις.

Για τον δεύτερο ισχυρισμό αναφορικά με την αναπόφευκτη τραγική κατάληξη κάθε αντιπαράθεσης συμφωνώ ότι δεν μπορεί να είναι διαφορετική όταν η δυνατότητα επιχειρηματολογίας αφαιρείται.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωθεί ότι ακόμα κι η πιο φαινομενικά κακόβουλη ή εριστική (στην περίπτωσή μας) κριτική δεν μπορεί να κατηγοριοποιείται αυτόματα σε αναληθή ή αβάσιμη.

Δυστυχώς στην περίπτωσή μας αντικειμενική αλήθεια δεν μπορεί να υπάρξει. Βλέπεις ότι εκφράστηκαν τρεις θέσεις βρίσκοντας το κομμάτι διαδοχικά εξαιρετικό, ευχάριστο και μονότονο. Δεν υπάρχει απόλυτη ταύτιση. Ούτε σε αντίληψη ούτε σε θέση ούτε και σε έκφραση.

Κατά την γνώμη μου τον δημιουργό πρέπει να τον ενδιαφέρουν εξίσου όλες οι απόψεις.

Για τον δεύτερο ισχυρισμό αναφορικά με την αναπόφευκτη τραγική κατάληξη κάθε αντιπαράθεσης συμφωνώ ότι δεν μπορεί να είναι διαφορετική όταν η δυνατότητα επιχειρηματολογίας αφαιρείται.

 

Κι επιμένω να ρωτάω πού αποσκοπεί η προσβλητική κριτική. Θεωρώ ότι δεν έχει κανένα νόημα και δεν αποσκοπεί πουθενά να προσβάλλεις τη δουλειά του άλλου. Η αξιοπρεπής αρνητική κριτική, που στοχεύει στα σημεία που χωλαίνει η ηχογραφημένη δουλειά, σαφώς και έχει κατ' εμέ μεγαλύτερο όφελος από μια κριτική που απλά χαϊδεύει αυτιά, και σαφώς πολύ περισσότερο από μία προσβλητική κριτική που στόχο έχει μόνο να βγάλει τα απωθημένα του κριτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου