Προς το περιεχόμενο

Νέα καλούδια ήρθανε! (ενισχυτής/ θήκη)


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,

υπερευχαριστημενος με τον bugera, και εχοντας στο μυαλο τις συμβουλες σας (και για αλλαγη λαμπας), τελικα καταληγω στο εξης:

 

Γενικα καλο βρωμικο καναλι, αλλα ενας ακομα παραγοντας που δεν θα μου επιτρεψει να το χρησιμοποιησω, ειναι οτι χρησιμοποιει τα ιδια eq knobs και για τα δυο καναλια.

 

Και ετσι, πρεπει να κανω συμβιβασμο στο tone μεταξυ clean/od.

 

Οποτε, θα παω για πεταλι overdrive, και ετσι να εχω:

1. Και ανεξαρτητη ρυθμιση για το tone του od,

2. Και εκμεταλευσιμο το καθαρο clean καναλι

 

(Η αληθεια ειναι οτι ακομα και ο solid Peavy envoy μου ειχε ξεχωριστα tone controls για τα δυο καναλια, και μου λειπουν...)

 

Παρ´ αυτα, ολα καλα :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Οποτε, θα παω για πεταλι overdrive, και ετσι να εχω:

1. Και ανεξαρτητη ρυθμιση για το tone του od,

2. Και εκμεταλευσιμο το καθαρο clean καναλι

 

 

  και 3. Βάζεις το drive κανάλι με χαμηλό gain και το πετάλι σου και έχεις κι ένα τρίτο ήχο πιο boost-αρισμένο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οποτε, θα παω για πεταλι overdrive, και ετσι να εχω:

1. Και ανεξαρτητη ρυθμιση για το tone του od,

2. Και εκμεταλευσιμο το καθαρο clean καναλι

 

 

  και 3. Βάζεις το drive κανάλι με χαμηλό gain και το πετάλι σου και έχεις κι ένα τρίτο ήχο πιο boost-αρισμένο

 

+100000 σωστοοός!

 

Το ξεχασα αυτο!

 

Ετσι κι αλλιως η μουσικη που παιζω ειναι απο blues/ classic rock εως hard rock

 

Εχω στο νου μου καποια πεταλακια, αλλα θα παω να τα ακουσω σε κανα-δυο φιλους, πχ το ocd κτλ ή πιο φθηνους κλωνους τους (πχ mooer hustle drive)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω δυο πεταλια να δοκιμασεις στον Bugera! 1ο το και βασικο το Joyo American Sound και 2ο το Blues Driver της Boss και φυσικα τον συνδιασμο τους! Οταν τα δοκιμασεις και τα αγορασεις με ευχαριστεις μετα!  ;). Αν δεν τα βρεις σε φιλο σου και εισαι Αθηνα ελα να τα δοκιμασεις σε μενα (δεν τα πουλαω)! (Στον ενισχυτη εχω βαλει και παρα πολυ ακριβοτερα πεταλια για να μην νομιζετε οτι μιλαω μονο για φθηνα)!!! Μιλαμε παντα για ηχους Blues-Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω δυο πεταλια να δοκιμασεις στον Bugera! 1ο το και βασικο το Joyo American Sound και 2ο το Blues Driver της Boss και φυσικα τον συνδιασμο τους! Οταν τα δοκιμασεις και τα αγορασεις με ευχαριστεις μετα! ;)

 

 

Παλευω με την πεταλιερα την gt8 να βρω τον ηχο που κανει "κλικ", αλλα μια ψευτικιλα τη βγαζει... Ακομα και initialize να ειναι καποιο patch της (χωρς τιποτα πανω) χανει λιγο απο την "λαμψη" του το καθαρο καναλι...

 

Δηλ, εννοειται πως δεν ειναι true bypass, και νομιζω πως μου φαινεται. (αυθυποβολη ;;; )

 

Οποτε ειμαι λιγο καχυποπτος με τα πεταλακια της boss.

Διαβαζα αλλου πως (δεν θυμαμαι ποιο, αλλα παρεμφερές ελεγε του ts808 ), της boss βγαζει παραπανω hiss και ψευτιλα... Δεν ξερω

 

Θα το ψαξω παντως...

 

Thanx ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-X

 

Την εβαλα σε effects loop, αλλά δεν την εχω δουλεψει την πεταλιερα με τις ρυθμισεις (πρεπει να βγαλω ακρη με τις επιλογες που εχει :P )

 

Να πω την αληθεια, τα...χμ...μπερδεψα λιγο :-[ και δεν εβγαλα τομ ηχο που περιμενα απο την gt8

 

...θα το ξαναδω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-[

Sorry για την ερωτηση...(μην βαρατε...)

 

...αλλα, αλλαζοντας τις λαμπες στον bugera, ακυρωνεται η εγγυηση του θωμα;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου