Προς το περιεχόμενο

Νέα καλούδια ήρθανε! (ενισχυτής/ θήκη)


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν μας ειπες ακομα εντυπωσεις για το ενυσχιτακι!!!

 

:'(

Αμα σου πω οτι δεν εχω βρει χρόνο να παω για προβα...να τον ανοιξω τερμα τα γκαζια, θα το πιστεψεις;

 

Απο το clean καναλι που το ανοιξα σπιτι, μπορω να πω οτι εντυπωσιάστηκα! Θα κατσω να αφιερωσω σοβαρο χρονο να συνδεσω την boss gt8 με διαφορους τροπους που προτεινονται (με 4καλωδια effects loop), συνδεοντας την εξοδο control amp κτλ και θα δω πως θα μου κάτσει.

Λιγο που δουλεψα το βρωμικο, το βρηκα περισσοτερο "τεχνητο" καθως δεν μπορεσα να τον ανοιξω αρκετα. (περισσοτερο hiss απο οτι περιμενα, λογω χαμηλης εντασης εστω και στην triode επιλογη).

 

Ισως οταν εξαντλησω ολες τις επιλογες, αν δεν ικανοποιηθω πλήρως παω και σε αλλαγη tubes...

(αν και ο λογος αγορας δεν ηταν το βρωμικο καναλι, αλλά το καθαρό)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα φίλε μου καλόπαιχτος και καλορίζικος!!  ;D θα ήθελα να σου πω και να σου προτείνω και μελλοντική αναβάθμιση αφού τον συνηθίσεις πρώτα.

Κατα την άποψη μου μια αλλαγή του μεγαφώνου με αυτό φοράει τώρα σε κάτι ποιο κλασικό (πχ celection V30, greenback) θα σου βελτιώσει πάρα πολύ την συνολική χροιά (περισσότερο το drive κανάλι). Και το συγκεκριμένο μεγάφωνο μπορεί να ακούγεται πολύ ωραίο στα καθαρά, αλλα υστερεί στα βρόμικα. Έχει αυτό το hiss που παρατήρησες κι εσύ.. Άσε της λάμπες σε δεύτερη μοίρα.

 

Καλή χρονιά να έχουμε με όμορφες μουσικές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα και καλή χρονία και με γειές.

Εχω την ίδια κιθάρα με την ίδια θήκη. Πάρε και tweed καλώδιο-ζώνη και θα είσαι αλλού!

Χωρίς πλάκα η θήκη είναι πολύ καλή και σκέφτομαι να πάρω άλλη μία τώρα που ο Αι Βασίλης μου έφερε και εμένα κάτι (τη στρατ classic vibe 50's έτσι για να ολοκληρωθεί η συλλογή)

Είχα και τον bugera V55 σε κεφάλη και αυτό που έχω να σου πω είναι πως θα πάθεις πλάκα με το συνδιασμό της κιθαρας με τον ενισχυτή, αλλά θα σε συμβούλευα για τα καθαρά του μην παρεμβάλεις ψηφιακές πεταλιέρες κτλπ. Αν βάλεις πάνω τη τελε σε αυτόν τον ενισχυτή έχεις την ευκαιρία να παίξεις καλό μπλούζ καθαρό ήχο που σπάνια θα ακούσεις. Ασε τη boss για όταν θα πας για κανα γκαζι με τιποτα 2πλους και θες να χωσεις κανα εφεδάκι. Αν δεν σου αρέσει το 2ο κανάλι πάρε ένα πεταλάκι μόνο για αυτό και κάνε τη δουλειά σου. Είναι κριμα με τέτοια καθαρά να βάλεις πάνω μία απο τις πιο ψηφιοποιημένες πεταλιέρες.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κριμα με τέτοια καθαρά να βάλεις πάνω μία απο τις πιο ψηφιοποιημένες πεταλιέρες.

 

Δηλάδη ΠΟΣΟ ... ψηφιοποιημένη ειναι αΦτη η  πεταλιερα...?

2 κιλα,3 κιλα?  ;D ;D

 

Να μην ειμαστε υπερβολικοι περικαλω...

 

Holystone απο τη στιγμη που η εξαιρετικη πεταλιερα σου μπορει να συνδεθει με 4 cable method μπορεις να χρησιμοποιεις για τα βρωμικα σου και το βρωμικο καναλι του ενισχυτη και να βαλεις τα εφε τυπου mod,delay,reverb στη λουπα.

 

Φυσικα θα πρεπει,οπως σε ΟΛΕΣ τις πεταλιερες να τη ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ωστε να ταιριαξει με τον ενισχυτη σου.Αν το κανεις αυτο δεν θα εχεις κανενα προβλημα...πΣηφιοπιοισης.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε holystone,τη λυση την εδωσες πιο πανω μονος σου...

4 cables method + cable συνδεσης απο amp control στο footswitch jack του bugera=5 cables method και καθαρισες!!

Οσο για το hisssss στα βρωμικα,θα τα περιορισεις αφενος με το noise gate της gt 8,αφετερου με τη σωστη ρυθμιση των send/return levels της boss :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Αα! ξεχασα! Εχω παρει και την fender tweed ζωνη! (Οποτε με καταλαβαινετε κι εγω σε τι φαση ειμαι :) )

 

Τωρα, θελω να αφιερωσω πολυ χρονο στον ενισχυτη, και να πειραξω τα παντα σε ρυθμισεις (του ενισχυτη, της πεταλιερας, τις συνδεσεις κτλ) πριν πω οτι δεν βρισκω τον ηχο μου. Κατι τετοιο θα ηταν αδικο για αυτα τα μηχανηματα...

 

Σιγουρα καλυτερο ηχειο και καλυτερες λαμπες (κοινως αποδεκτες) θα φτιαξουν καλυτερα τον ηχο. Αλλα θα δω.

 

Παντως, για τα λεφτα του, full λαμπατος, με τετοια καθαρα, ισως δυσκολα να εβρισκα!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε holystone,τη λυση την εδωσες πιο πανω μονος σου...

4 cables method + cable συνδεσης απο amp control στο footswitch jack του bugera=5 cables method και καθαρισες!!

Οσο για το hisssss στα βρωμικα,θα τα περιορισεις αφενος με το noise gate της gt 8,αφετερου με τη σωστη ρυθμιση των send/return levels της boss :)

 

Ετσι!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεία το ενισχυτάκι. Καλόπαιχτος.

 

Μη βιαστείς να δώσεις λεφτά σε νέες λάμπες και μεγάφωνα.

Μπορεί να βελτιώσουν αισθητά τον ήχο σου αλλά κατα τη γνώμη μου ο ενισχυτής αυτός είναι για να παίζεις καθαρά. Το drive κανάλι του είναι κακό (κατά τη προσωπική μου γνώμη) και δεν αξίζει να δώσεις κανα 150αρι ευρώ ακόμα για να το βελτιώσεις λίγο. Γιατι και πάλι θαυματα μην περιμένεις.

Έχεις μια καλή πεταλιέρα, γνώμη μου είναι συνδεσε τη κανονικά στην είσοδο και φτιάξε τους ήχους σου σιγά σιγά από την αρχή χρησιμοποιώντας σαν βάση το καλό καθαρό κανάλι του ενισχυτή σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε holystone,τη λυση την εδωσες πιο πανω μονος σου...

4 cables method + cable συνδεσης απο amp control στο footswitch jack του bugera=5 cables method και καθαρισες!!

Οσο για το hisssss στα βρωμικα,θα τα περιορισεις αφενος με το noise gate της gt 8,αφετερου με τη σωστη ρυθμιση των send/return levels της boss :)

Με μια jj ecc803 selected gold και η ποιοτητα στ βρωμικο θα αλλαξει αρδην και το hiss θα εξαφανιστει τραστ μι ειναι δοκιμασμενο και σε αλλαγη μεγαφωνου δεν θα προχωρουσα... Τα μεγαφωνα της burgera ειναι αξιοπρεπεστατα και το V30 που αναφερθηκε πιο πανω το μονο που θα κανει σε 1χ12 ειναι πιο thin ηχο και αρκετη τσιριδα ( αντιθετα με το hype που υπαρχει γυρω τους οτι " μοντερνο" v30 εχω ακουσει μου φενεται χαλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου