Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Σαν πολλοι ανεπιθύμητοι μαζευτηκαν .... στο ταγμα  😊

Πέστα!

Λοιπόν μάγκες, όσοι ξυρίζονται με Mach3 να μείνουν, όλοι οι υπόλοιποι τον Μπέο!👉😄

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spyros Deltaαν θυμάμαι καλά είχες πει ότι έχεις και αυτή εδώ. Λέω κάποια στιγμή να την παραγγείλω μόλις μαζευτούν κάποια πραγματακια. Θα δοκιμάσω τα ξυραφάκια που έχει μέσα, που υποτίθεται είναι titanium και made in usa αλλά εσύ τι ξυραφάκια προτείνεις που να συνδυάζονται καλά με αυτή? αν και πιστεύω ότι θα πάω σε trial by error αλλά καλό είναι να έχω μια πρώτη άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

@Spyros Deltaαν θυμάμαι καλά είχες πει ότι έχεις και αυτή εδώ. Λέω κάποια στιγμή να την παραγγείλω μόλις μαζευτούν κάποια πραγματακια. Θα δοκιμάσω τα ξυραφάκια που έχει μέσα, που υποτίθεται είναι titanium και made in usa αλλά εσύ τι ξυραφάκια προτείνεις που να συνδυάζονται καλά με αυτή? αν και πιστεύω ότι θα πάω σε trial by error αλλά καλό είναι να έχω μια πρώτη άποψη

Πρόσεξε τις παραμέτρους που ανέφερα.

Εγώ τη χρησιμοποίησα σε γενιά 2 ημερών (δηλαδή κοντά) με μια πολύ οικονομική λεπίδα που πρότεινε ο SF την Shark stainless steel. (Υπάρχουν κι άλλες εκδόσεις η Platinum κλπ).

Ο συνδυασμός μηχανής, λεπίδας, σαπουνιού, επιδερμίδας, μάκρος τρίχας, σκληρότητα τρίχας, για τον καθένα μπορεί να διαφέρει.

 

Γενικότερα εμένα η μηχανή μου φάνηκε πολύ ήπια. 

Δεν είναι για πολύ βαθύ ξύρισμα, εκτός κι αν έχεις υπομονή να κάνεις 3-4 περάσματα με ήπια λεπίδα ή να βάλεις μια feather ή Perma sharp ή Kai και να αγριεψει μεν η κατάσταση κατά το ξύρισμα, αλλά να μειωθούν τα περάσματα.

Από ποιότητα φυσικά μην περιμένεις να είναι μια μηχανή που θα έχουν και τα εγγόνια σου.

Αλλά είναι όμορφη και από λειτουργικότητα είναι εξαιρετική.

Η κεφαλή γλιστράει πολύ καλά στο δέρμα, η λαβή δεν γλιστράει στα δάχτυλα και σφίγγει κανονικά στην κεφαλή, και η λεπίδα δεν έχει πρόβλημα κεντραρισματος. 

Εξέχουν λίγο φυσικά από το πλάι οι άκρες της λεπίδας, αλλά αυτό συμβαίνει στην πλειοψηφία των μηχανών.

Θέλει προσοχη να μη τη γρατζουνισεις γιατί δεν είναι και απο κανένα μέταλο αθάνατο.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις πιο αποτελεσματική μηχανή μπορείς να βρεις εξίσου πολύ οικονομικές στον Κινέζο.

 

Αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις κι αυτή. Η μηχανή είναι πιο φτηνή κι από τα φτηνά πλαστικά ξυραφάκια του σούπερ μάρκετ.

 

Και σίγουρα θα είναι ακόμα πιο οικονομικά  τα επόμενα ξυρίσματα,  αφού η λεπίδα κοστίζει 12 λεπτά και κρατάει 3 έως και περισσότερα ξυρίσματα.

 

.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Χάρης Ο είπε

Από το 2017 εως σήμερα έχω χρησιμοποιήσει 4 ξυραφάκια bic ,για μια φορά την εβδομάδα και έχω σκληρά γενιά.

Με πρόχειρους υπολογισμούς 91 ξυρίσματα για κάθε bic.

🤣

IMG_20240403_162813.thumb.jpg.12547721a1d1ab1d1ccc794a243d2093.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Χάρης Ο είπε

Από το 2017 εως σήμερα έχω χρησιμοποιήσει 4 ξυραφάκια bic ,για μια φορά την εβδομάδα και έχω σκληρά γενιά.

 

Και εγώ τέσσερα(4) έχω χρησιμοποιήσει. Όλα τα άλλα, ήταν από άλλες μάρκες.

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου