Προς το περιεχόμενο

''Μπουκώνει'' το laptop


Costas Siachamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο καθένας όπως το βλέπει.

 

Εγώ απλά λέω και μια "άλλη" άποψη.

 

Υποστηρίζω τη θεωρία του dedicated υπολογιστή.

 

Καταρχάς, δεν είναι θέμα χρημάτων.

Είπα μέσα σε 15 χρόνια τα έκανα όλα αυτά.

Στο internet δε μπαίνει ο 7ος :P ;D ;D.

 

Αλλά και 1000,00 € να κάνει ο ένας….ΠΟΥ ΔΕΝ κάνει….μιλάμε για 400,00 € το χρόνο….δηλαδή ΤΙΠΟΤΑ. (Μιλάς και με έναν που δεν βγαίνει έξω….πρέπει να έχω να βγω βράδυ καμία 10 ετια ;D ;D)

 

Από την άλλη, ούτε updates κάνω oύτε στικάκια βάζω (ένα είναι – καθαρό και ελεγμένο- κλινική κατάσταση ;D).

 

Για να καταλάβεις  το DAW μου είναι το Cubase SX 2.3…και πολύ μου είναι διότι χρησιμοποιώ το 5% των δυνατοτήτων του…..δεν βλέπω λόγο π.χ να πάω στο 7.

 

Και το ξαναγράφω, το audio PC, δεν το βλέπω σαν PC.

Το βλέπω σαν κονσόλα ή σαν recorder.

Αυτό έμαθα , αυτό μου αρέσει, δεν το αλλάζω.

 

Το ίδιο και με το Video p.c . Είναι μηχανή μοντάζ. .&-

 

Κατά το παρελθόν είχα φάει ατελείωτες μέρες μήνες , απλά να δοκιμάζω καινούρια προγράμματα και να κάνω updates…ώσπου μια μέρα έφαγα το φλάς.

 

Δεν είμαι beta tester….μουσική ή video θέλω να κάνω.

Τα εργαλεία τα έχω…..πάμε παρακάτω.

 

Τέλος έχω ένα κόλλημα.

 

Απλά ΔΕΝ ανέχομαι καμία καθυστέρηση στο μηχάνημά μου….και μιλάμε για ms.

ΔΕΝ μπορώ (είμαι ψυχωτικός το ξέρω) ;D ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι της φιλοσοφίας του LK.

2 υπολογιστές. Ένας για τα μουσικά μου επιχειρήματα και ένας για το διαδίκτυο. Ο 2ος θα φορμαριστεί σήμερα...αν και δεν το βλέπω να το επιτυγχάνω. Το dvd rom του δεν λειτουργεί και το δουλεύω από εξωτερικό, το οποίο γμτ δεν το βλέπει το bios στο setup.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις το DAW μου είναι το Cubase SX 2.3…

...και φανταζομαι στο dedicated game PC σου εχεις τα Pacman, Donkey Kong, Super Mario, Tron, Double Dragon, Zelda κλπ... ;D ;D

Πλακα κανω, αφου το προτιμας ετσι καλα κανεις και δουλευεις ετσι. Απλα εμενα μου φαινεται λιγο too much. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...και φανταζομαι στο dedicated game PC σου εχεις τα Pacman, Donkey Kong, Super Mario, Tron, Double Dragon, Zelda κλπ... ;D ;D

 

 

Δεν παίζω γιατί κολλάω....αλλά μια φορά και έναν καιρό είχαν κολλήσει  ΑΓΡΙΑ με το mame32...έπαιζα double dragon όλη την ημέρα, και Shinobi  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Windows 7 @gdevelek θελουν ενα 4ρι GB RAM για να πεις οτι θα τρεχουν νορμαλ. Τωρα αν καποιος εχει ενα PC για να παιζει μονο...MP3, ε, και με 512ΜΒ RAM καλα θα τρεχει. :P

 

....μια φορά και έναν καιρό είχαν κολλήσει  ΑΓΡΙΑ με το mame32...έπαιζα double dragon όλη την ημέρα, και Shinobi  ;D ;D ;D

Μερικα παιχνιδια ηταν/ειναι οντως πολυ κολλητικα. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας υπολογιστής ειδικά για μουσική είναι απαραίτητος. Ειδικά γι' αυτή τη δουλειά απαιτείται ειδική παραμετροποίηση, όπως απενεργοποίηση περιττών λειτουργιών, π.χ. Aero, screen savers, antiviruses κλπ.

Ακόμα όμως κι αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για ξεχωριστό υπολογιστή, λύνεται αυτό, ειδικά αν έχεις σταθερό και όχι laptop: dual boot, και μάλιστα, αν υπάρχει η δυνατότητα, σε ξεχωριστούς σκληρούς δίσκους, όχι σε ξεχωριστά partitions του ίδιου σκληρού.

Αν και ουσιαστικά θα συμφωνήσω με τη λογική του Λάκη: ο μουσικός υπολογιστής δεν πρέπει να λογίζεται σαν υπολογιστής, αλλά σαν recorder και κονσόλα μείξης. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν σε άλλο υπολογιστή, ή σε λειτουργικό που ζει σε άλλο partition ή άλλο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε  σεις, εγώ πήρα ένα tablet τώρα….60,00 € (59,00 € για την ακρίβεια ;D) ένα E-star.

 

Μόνο με αυτό μπαίνω στο Internet…mail, youtube , fb , noiz  κλπ….και είναι καιΤΖΕΤ.

 

Άσε που σπάω πλάκα με κάτι και μαμώ τις εφαρμογές….(τις προάλλες κατέβασα ένα αλφάδι….και μετρούσα να ούμε)…. ;D ;D

 

Και την τσοντούλα σου τη βλέπεις αν είσαι μερακλής άνετα.  :P

 

Σιγά μη δεσμεύω π.χ το laptop που έχω για φωτογραφία , ένα HP Probook 4530s (και μιλάμε π.χ για raw format, δηλαδή 12 mb η μία)…για FB.. ;D ;D

 

Καλά για τον audio ούτε συζήτηση….ΚΛΙΝΙΚΗ .&-

Μόνο για να τον  σετάρω (αν κάτι πάει στραβά) θέλω 3 μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από τη χρήση ενός τέτοιου συστήματος (και όχι η αυθαίρετη άποψή μου) λέει το αντίθετο φίλε μου, τι να κάνουμε...

Ενταξει gdevelek, ασε εμας τους υπολοιπους που δεν εχουμε εμπειρια αλλα μονο "αυθαιρετη αποψη" να λεμε τα δικα μας. Εσυ συνεχισε να δουλευεις ("θαυμασια" μαλιστα) τα Wins7 με...1GB RAM κι εμεις που ειμαστε πιο large θα συνεχισουμε να δουλευουμε τα Wins7 με 8GB και πανω. 8)

 

@LK τι μου θυμισες ρε φιλε τωρα? Shinobi? Εχω χαλασει περιουσιες σε κερματα :P πισω στα 80s σ'αυτο το παιχνιδι και οχι μονο. Τρελες εποχες.

 

Που θα βρουμε ενα τετοιο? ;D

8542882197_6e7f082a38_z.jpg

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

@LK τι μου θυμισες ρε φιλε τωρα? Shinobi? Εχω χαλασει περιουσιες σε κερματα :P πισω στα 80s σ'αυτο το παιχνιδι και οχι μονο. Τρελες εποχες.

 

Που θα βρουμε ενα τετοιο? ;D

8542882197_6e7f082a38_z.jpg

 

 

Έχει πολλά στο ebay.

Κάνα 3.000, 00 $ + 1.500,00 μεταφορικά $ + τελωνείο  ;D :P :P

 

Καλλίτερα να βρεις κάνα μαραγκό, να σου κάνει το "κουτί" και κάνα ηλεκτρονικό (έχει Kit) να σου κάνει τα games .

 

Y.Γ. ....και εμένα με βασάνισε αυτό το θέμα....αλλά το ξέχασα (προς το παρόν) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου