Προς το περιεχόμενο

Ποιο arranger?


manos423

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα σε όλους .Ενδιαφέρομαι να μεταβω απο το roland e-09gr σε κατι που να παιρνει κ ηχουσ κ ρυθμους.Ψαχνω δλδ arranger ,να εχει καλο ηχο κ καλύτερο απο το e09 μεχρι 600ευρω (μεταχειρισμενο). Ακουω συνεχεια για τα korg οτι εχουν κακη ποιοτητα κατασκευης και θεματα με τα πληκτρα.Πειτε μ καμμια γνωμη.Εγω ελεγα να παω στο roland gw-8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μας είπες, το θες για το σπίτι ή για δουλειά;

 

Στο GW-8 δεν μπορείς να φορτώσεις δικούς σου ήχους, μόνο ρυθμούς. Επίσης, το GW-8 είναι παλιό μοντέλο.

 

Τα 600 ευρώ είναι λίγα για αυτά που ζητάς, ειδικά για να φορτώνεις δικούς σου ήχους θα πρέπει να πας στα 1000+

Διαφορετικά κοιτάς κάτι σε μεταχειρισμένο, να προσέξεις να είναι σε καλή κατάσταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το σπίτι το θελω σαφως μιλω για μεταχειρισμενο .το θεμα μου ειναι να εμπιστευτω τα korg οπως pa500 ?Η ισχυει οτι εχουν πολυ χαμηλη ποιοτητα κατασκευης?ειμαι αναμεσα σε yamaha-a1000 και κατι σαν το gw-8 .Εστω αν δν παίρνουν ήχους να παίρνει πολλούς ρυθμούς,να εχω δυνατοτητα να φτιάξω κ εγώ ρυθμο και να εχει αξιοπρεπη ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το σπίτι το θελω σαφως μιλω για μεταχειρισμενο .το θεμα μου ειναι να εμπιστευτω τα korg οπως pa500 ?Η ισχυει οτι εχουν πολυ χαμηλη ποιοτητα κατασκευης?ειμαι αναμεσα σε yamaha-a1000 και κατι σαν το gw-8 .Εστω αν δν παίρνουν ήχους να παίρνει πολλούς ρυθμούς,να εχω δυνατοτητα να φτιάξω κ εγώ ρυθμο και να εχει αξιοπρεπη ηχο.

 

Εάν το όργανο το θέλεις μόνο για το σπίτι και δεν σκοπεύεις να το πάρεις σε ούτε ένα Live, τότε η ποιότητα κατασκευής είναι σχεδόν αμελητέα. Εκτός βέβαια από το κλαβιέ το οποίο θα παίζεις συνέχεια. Εγώ είχα για σχεδόν 8 χρόνια το yamaha psr 1000, το είχα για το σπίτι μόνο και παρόλο που είναι πλαστικούρα, δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα η κατασκευή του αφού δεν το μετακινούσα. Αλλά η αίσθηση των πλήκτρων του με χαλούσε αφάνταστα...

Δεν ξέρω εάν το korg i30 σου κάνει καθώς η ποιότητα κατασκευής είναι μάλλον σοβαρή(δεν το έχω δεί από κοντά) αλλά είναι παλιό και δεν ξέρω άν ο ήχος του θα σου κάνει. Πάντως από ότι έχω διαβάσει το κλαβιέ του είναι ίδιο με το Korg M1 το οποίο έχω και είναι θεικότατο κλαβιέ, ποιοτικότατο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μιλάμε για αρμόνιο που να υπαρχει ακόμα στο εμποριο ωστε να εχω και μια υποστηριξη χτύπα ξύλο παθει κατι.Οσον αφορα την χρηση ,παιζω περιπου 2 ωρεσ καθε μερα  πιο πολυ ηχο πιανο καθαρο αλλα που κ που με πιανει η ζουρλια ν βαλω κ ενα τσιφτετελακι μ ακορντεον.Το e-09gr που χω τωρα σαν ήχος μ καλυπτει αλλα δν εχει δυνατοτητα να βαλω κ αλλους ρυθμους.Οποτε το psr-1000 akuro .το gw-8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μην ακυρώνεις ακόμα τίποτα, εννοώ το PSR-A1000.

 

Ερώτηση 1.

Παίζεις κυρίως πιάνο ή γενικώς πλήκτρα;

 

Ερώτηση 2.

Σκοπεύεις να κρατήσεις και το E-09GR?

 

Σημείωση.

Το GW-8 δεν έχει ενσωματωμένα ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν εχω πιάνο.Μονο με αρμόνιο ασχολούμαι .Οχι το e09 θα το παρει ενα φιλαρακι κ θα συμπληρωσω χρηματα για να παρω αλλο για μενα.Το yamaha 1000 δηλαδη ειναι ανώτερο απο το e09?εχει τοσο καλο ηχο πιάνου και γενικα καλύτερο engine?έβαλα βίντεο στο tube αλλα δεν μπορώ να διακρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δν εχω πιάνο.Μονο με αρμόνιο ασχολούμαι .

ο.κ., απλά πιό πάνω είπες πως παίζεις δύο ώρες πιάνο και είπα μάλλον πιανίστας, λάθος μου.

 

Οχι το e09 θα το παρει ενα φιλαρακι κ θα συμπληρωσω χρηματα για να παρω αλλο για μενα.

Εγώ στη θέση σου θα κρατούσα και τα δύο (για δικούς μου λόγους), αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

 

Το yamaha 1000 δηλαδη ειναι ανώτερο απο το e09?εχει τοσο καλο ηχο πιάνου και γενικα καλύτερο engine?

Σχετικό, αν και τεχνολογικά ναι. Το Ε-09 είναι πιό μικρή κατηγορία από το PSR-A1000 και πολύ πιό κλειστό από πλευράς επεκτασιμότητας, βλέπε για παράδειγμα φόρτωμα ρυθμών και τρόπο χειρισμού. Από την άλλη, αν πάρεις το όποιο PSR-A1000 και χρησιμοποιήσεις <50% των δυνατοτήτων του είναι "σχεδόν" σαν να μην έκανες τίποτα.

 

έβαλα βίντεο στο tube αλλα δεν μπορώ να διακρίνω.

Άσε το YouTube και προσπάθησε να το βρεις κάπου να παίξεις εσύ ο ίδιος και να το ακούσεις από κοντά. Προσπάθησε πρόχειρα να προγραμματίσεις κάποια πράγματα, να δεις πως θα τα πας μαζί του.

 

Το καλύτερο πάντως όσον αφορά τον ήχο, θα ήτανε να τα βάλεις δίπλα - δίπλα και να ακούσεις τους ήχους και τα πιάνα τους, αφού είναι κάτι που σε ενδιαφέρει. Μόνο τότε θα καταλάβεις την διαφορά.

 

Τώρα, κατά πόσο καλά μπορείς να παίξεις και να ευχαριστηθείς έναν ήχο πιάνου, από μη βαρυκεντρισμένο κλαβιέ, των πέντε οκτάβων, καλύτερα να μην το σχολιάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για την καθοδήγηση συνονόματε κ.Χναρακη.Πιανο εννοουσα βαζω το αρμόνιο σε ήχο πιάνου .Τέλος παντων .Εχω Καταληξει σε 4 μοντελα

psr-s710

psr-a1000

korg m50

fantom x6(ξέρω δεν εχει ηχεία)

 

ποιο απο αυτα ειναι καλύτερο απο πλευράς δυνατοτήτων και ποιότητας?γιατι σαν τιμη εκει γυρω ειναι ολα.Θελω να παρω οργανο μια φορα κ να τελιώνω μην αλλαζω καθε λιγο κ λιγακι.Ας εχει ενα καρο δυνατότητες να τις ψαξω σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου