Προς το περιεχόμενο

blind test ενισχυτή με πυκνωτικό μικρόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαθα λίγο πλάκα ... και είπα να το ανεβάσω αυτό ...

εδώ και  καιρό έψαχνα για ενισχυτή που να τα κάνει όλα σε καλή τιμή και έγερνα προς τον bugera 333xl αλλά τελικά πήρα κάτι αρκετά φτηνότερο.

οποίος βρει τι είναι έχει την απεριόριστη εκτίμηση μου.

δεν ξέρω από ηχογράφηση με πυκνωτικό και μου ακούγεται κάπως πρίμο το αποτέλεσμα .ο ενισχυτής είναι σε χαμηλή σχετικά ένταση.  αυτοσχεδιασμός για κράξιμο...  :-[

blind_test.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θα έλεγα είτε Jet City JCA2212,είτε κάνας Hughes&Kettner Tubemeister :)

 

Ό,τι και να 'ναι,καλόπαιχτο και να μας ανεβάζεις συχνά clips!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλά τελικά πήρα κάτι αρκετά φτηνότερο.

 

 

 

ένα πολύ καλό μάθημα και ένα φοβερό facepalm που με πόνεσε πολύ!

 

Αυτό που ακούγεται είναι ένα zoom g2 σε ένα solid state ενισχυτή 10 watt που δεν έχει drive με ένα πολύ μικρό ηχείο (4 inches?) το μικρόφωνο είναι ένα akg  συνδεδεμένο σε ένα behringer mic 200 που στέλνει το σήμα στο λάπτοπ.

  Δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία στο σήμα εκτός από  ελάχιστο compresion για να δυναμώσει.

 

Το Θέμα είναι ότι το  έχω τόσα χρόνια το G2 (πρέπει να έχω ένα από τα πρώτα που φτάσανε στην Ελλάδα)και το κράζω επιμελώς και συνεχώς για τα drive του .

  Τον τελευταίο καιρό το χρησιμοποιούσα για εφέ στις πρόβες αφότου έκανα ένα πείραμα με true bypass looper και διαπίστωσα ότι δεν χρωματίζει καθόλου εφόσον δεν υπάρχει προσομοίωση .

  Υπάρχει όμως βέβαια πολύ μικρή απώλεια στις δυναμικές αλλά πρέπει να είσαι ψείρας για να σε ενοχλήσει.

    τεσπά το είχα βγάλει για πώληση ΠΑΛΙ... και έκατσα και του έφτιαξα ένα switch που είχε χαλάσει .Αφού το έφτιαξα  έκατσα και έπαιξα λίγο για να το αποχαιρετίσω :'( .Πάλι... 

 

το G2 έχει 2 eq  από τρεις μπάντες το καθένα  .Μαζί με το δεύτερο eq "κριμένη"  έχει μια προσομοίωση καμπίνας για ηχογράφηση  της κακιάς ώρας από ότι θυμόμουν και γιαυτό δεν την χρησιμοποιούσα ποτέ.....

 

Total facepalm ! χτες διαπίστωσα ότι κάνει τους σάπιους drive ήχους σούπερ χρήσιμους !(κάποιους...)

το  zoom κέρδισε άλλη μία ευκαιρία!

θα μου πείτε καλά drive χωρίς καμπίνα? και όμως αυτές είναι οι οδηγίες στο μάνιουαλ..  άσε που ότι διαφημίζει το δεύτερο eq ότι έχει σούπερ συχνότητες λάμπας κτλ.

 

στο τεστ οι ρυθμίσεις είναι :

comp off,

wah/efx  off ,

znr  off ,

drive bg gain: 2,tone 1 ,level 66,

eq -7,3,-12,

cb Co, 0

mod off,

delay off,

reverb sp 12,10,20

 

 

Συμπέρασμα ... Μην κράζετε τα πολυεφέ εάν δεν τα ψάξετε καλά πρώτα (5-6 χρόνια τουλάχιστον λολ)

αγάπα το ζουμ σου

Μήπως να πάρω κάνα σόλιντ στέιτ ενισχυτή τελικά;

 

ένα ηχητικό για το πώς ακούγεται με την προσομοίωση καμπίνας και μετά με το 2 eq .

 

zoοm G2 Συγνώμη.

γοοδ_αν_βαδ.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουυυυ μεγάλη σφαλιάρα έφαγα! ;D

 

Είχα παλιά ένα Zoom G1 κάτι,ούτε που θυμάμαι πλέον.Τίμιο ήταν αρκετά,είχα παίξει τα πρώτα μου 2 lives με αυτό σε Marshall Valvestate.

 

Αρκετά τζιτζικίζον το δεύτερο clip σε ένα σημείο,αλλά συνολικά ωραίος ήχος,αν αναλογιστείς το budget.Ψάξ'το λίγο ακόμα και θα έχεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ το 505 ώσπου το χάρισα, πιστεύω τους 18χρονους μεταλοκέφαλους (και είναι πάρα πολλοί) τους καλύπτει στα πρώτα τους βήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου