Προς το περιεχόμενο

help!!!m-audio FW 410/sample rate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:? Γεια χαρα...

Αντιμετωπιζω 2 προβληματα.

 

Το ενα εχει να κανει με την καινουργια καρτα ηχου μου την m-audio FW 410 και την συμβατοτητα της 6-pin FW συνδεσης με τον υπολογιστη.Κατεαβασα τα καινουργια drivers αλλα το ιδιο.Ξαφνικα δηλαδη χανεται και πρεπει να την ξεσυνδεσω και να την ξανασυνδεσω.Υπαρχει καποιος με παρομοιο προβλημα?Ξερει τι μπορει να γινει?

 

Το δευτερο εχει να κανει με το sample rate μου το οποιο ξαφνικα δεν μπορω να αλλαξω απο το 44.1 στο 96.Χρησιμοποιω το Nuendo και ακομα και αν ανοιξω καινουργιο project η αλλαξω to template μου βγαινει συνεχεια το ιδιο μηνυμα.

 

"Samplerate couldn not be set.This may be due to the sampleclock being set to external sync".

 

Εγω ομως εχω την καρτα μου στο internal sync για να μπορεσω να αλλαζω το sample rate απο το nuendo.Aλλωστε αυτο ειχα κανει αρχικα και ολα ηταν ενταξει.

 

Μπορει να με βοηθησει καποιος?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω σαν... κομποιυτεράς και όχι σαν μουσικός και ελπίζω να σε βοηθήσω. :oops:

 

Τα 6πινα καλώδια πρέπει να είναι πολύ καλής ποιότητας για να μην παρουσιάζουν προβλήματα. Τουλάχιστον η εμπειρία αυτό έχει δείξει, με διάφορες συσκευές, όπως φωτ. μηχανές, κλπ. Δοκίμασε λοιπόν με ένα άλλο καλό καλώδιο να δεις τι γίνεται. Αν δεν κάνω λάθος, στο manual της 410 αναφέρονται κάποιες παρατηρήσεις για το firewire καλώδιο.

 

Το δεύτερο πρόβλημα μου μυρίζει συμπεριφορά... Windows. Φαντάζομαι PC χρησιμοποιείς έτσι; Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τελείως τους drivers, ψάχνωντας και τη registry και διαγράφοντας με το χέρι κάτι που μπορεί να έχει αφήσει το uninstall.

 

Παράλληλα με τα παραπάνω (για να μην πω πριν) μπες σε κανένα forum για Μ-Audio και ρίξε μια ερώτηση, μπορεί να έχεις πέσει σε κάποιο προβληματάκι της συγκεκριμένης κάρτας, πράγμα που απεύχομαι βέβαια.

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο γρήγορος τρόπος:

 

Πας στο "Start" -> "Run" και γραφεις "regedit".

 

Θα σου βγει ο editor της registry.

 

***** ΠΡΟΣΟΧΗ!!! *****

 

Επειδή είναι πολύ εύκολο να κάνεις ζημιά, χωρίς να το θέλεις, κάνε πρώτα ένα export σε κάποιο αρχείο!

 

Μετά χρησιμοποιώντας το Find (Ctrl-F) προσπαθείς να βρεις μην τυχόν και έχει αφήσει το uninstall τίποτα "σκουπίδια". Με τι λέξεις θα ψάξεις είναι ένα θέμα, δοκίμασε "M-audio", "410" κλπ, ό,τι σου φαίνεται σχετικό. Αν βρεις κάποιο key τότε διέγραψέ το. Δεν αποκλείεται να μένει κάποια εγγραφή, όχι από την κάρτα, αλλά στο Nuendo, το οποίο δεν έχει "πάρει χαμπάρι" ότι έχει αφαιρεθεί η κάρτα.

 

Πριν απ'όλα αυτά όμως, επειδή είναι λίγο "εγχείρηση" η όλη δουλειά κοίταξε σε ξένα φόρουμ και στο site της M-audio. Πολύ πρόσφατα ανέβασαν καινούργιους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η επίσημη απάντηση της αντιπροσωπείας έχει ως εξής:

 

"Καταρχήν όταν υπάρχει πρόβλημα και ο Η/Υ πότε βλέπει την Firewire κάρτα

και πότε δεν τη βλέπει, μπορούν να συμβαίνουν δύό πράγματα. Το πρώτο

είναι να βεβαιωθείς ότι έχεις εγκατεστημένο το Service Pack 1 (αν μιλάμε για

Windows XP) και όχι το Service Pack 2. To δεύτερο και σημαντικότερο είναι το

chipset του Firewire το οποίο θα πρέπει να είναι Texas Instruments και όχι

οτιδήποτε άλλο (VIA κ.τ.λ.).

Πρόσεχε πολύ γιατί απ' ότι βλέπω στο post σου αναφέρεις ότι την ξεσυνδέεις

και την ξανασυνδέεις. Αν κάνεις κάτι τέτοιο με τον Η/Υ και την κάρτα ανοικτά

υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να κάψεις την κάρτα. Οποτεδήποτε βάζεις ή βγάζεις

το Firewire καλώδιο, πρέπει και ο υπολογιστής και η κάρτα να είναι κλειστά.

Όσο για το Nuendo, δεν μπορώ να βοηθήσω. Πρέπει να απευθυνθείς στον Νάκα.

ΤΟ μόνο που μπορείς να κοιτάξεις είναι μήπως και έχει χάσει τον ASIO driver το

πρόγραμμα. Πήγαινε στο Device Setup και έλεγξε στο VST Multitrack αν είναι

επιλεγμένο το M Audio FW ASIO.

 

 

Anthony Papadopoulos - ELINA SA

[email protected]"

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου