Προς το περιεχόμενο

Επισκευή Μπομπινόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλόχα,

 

αγόρασα ένα πανέμορφο "μωρό" της Philips. Έχω ψώνιο με τα μπομπινόφωνα και τα tapes γενικά αλλά δεν ξέρω να τα επισκευάσω.

 

Λειτουργούσε μια χαρά μέχρις ότου έκανε ταξιδάκι με το αεροπλάνο. Να σκεφτείς ότι τους έβαλα να το περάσουν απο τα FRAGILE και το είχα πακετάρει μέσα σε βαλίτσα. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν πλέον...

 

Μπορείτε να φανταστείτε την απογοητευσή μου όταν το έβαλα σε λειτουργία στο σπίτι. Όλα δείχνουν άψογα, απλά δεν βγάζει ήχο..τίποτα. Για να μην πολυλογώ περαιτέρω..

 

όποιος ξέρει κάποιο μαγαζί για σέρβις αν μπορεί ας μου το πεί. Θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμον αν μου λέγατε για κάποιο μαγαζί στο Ηράκλειο της Κρήτης γιατί θα είμαι για τον επόμενο μήνα εδώ..και αυτό το μωρό εγώ δεν το ξαναβάζω σε αεροπλάνο (καθάρματα όλοι όσοι μεταχειρίζονται τις βαλίτσες)

 

Ευχαριστώ,

 

Κ.

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώχ, μπας και το πέρασαν απο κανα μηχάνημα και απομαγνητίστηκαν (τρέχα γύρευε λέξη βρήκα...) οι κεφαλές;

 

Μήπως απλά χάλασε η ταινία; Απο τη στιγμή που όλα δουλεύουν πρέπει να είναι κάτι απλό...κάποια σύνδεση ή οι κεφαλές.

 

Έχω ενα Roland Space Echo και είναι το μοναδικό πράγμα που χαίρομαι που απλά υπάρχει στο σπίτι.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αγαπητέ κύριε toneless η πιθανότητα να απομαγνητίστηκε κάτι είναι μικρή.

 

Αν είχε απομαγνητιστεί το tape πχ τότε το μικρόφωνο που βάζω θα έβγαζε ήχο, του τέστιν όταν ηχογραφείς ακούγεται ο ήχος από το ατομικό ηχείο του μπομπινόφωνου..ενώ τώρα δεν ακούγεται τίποτα, σαν να είναι νεκρό. Εν τω μεταξύ αν βάλεις τέρμα την ένταση ακούγεται το τυπικό "χιιις" που σημαίνει ότι το ρημάδι το ηχείο λειτουργεί. Δεν παίζει όμως κανένα tape και δεν βγάζει ήχο παρ'ότι το δοκίμασα και στα εξωτερικά ηχεία! ¶ρα σίγουρα δεν φταίει το ηχείο. Τί μπορεί να σπάσαν οι δαιμονισμένοι στο αεροδρόμιο;

 

Έχω απογοητευτεί, μήπως ξέρεις κανέναν που να έχει καμία ιδέα τί μπορεί να παίζει; Τα tape deck γυρνάνε κανονικά, η λάμπα μια χαρά, οι ταχύτητες όλα εν τάξει...δεν ξέρω τί να κάνω. Για άνθρωπος με tape echo καταλαβαίνεις την απογοήτευση.

 

ΥΓ: που διάολο το βρήκες βρε αθεόφοβε; Έχω ένα φιλαράκι που ψάχνει τόσο καιρό και δεν βρήσκει!

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έκανα λάθος και είπα το ανάποδο...

Οι κεφαλές σταματούν να διαβάζουν τη ταινία αν μαγνητιστούν...Αυτό μπορεί να συμβεί μετά απο παίξιμο πολλών ωρών με φθαρμένες ταινίες αλλά ίσως και απο κάποια μηχανήματα σκαναρίσματος. Όπως λες και εσύ όμως, ίσως να μην είναι αυτό το πρόβλημά σου. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

 

Το Roland Space echo, το βρήκα απο αγγελία εδώ, στο Noiz.

Δεν είναι και τόσο σπάνια όσο νομίζεις και στο e-bay υπάρχουν αρκετά σε normal τιμές. Απο τον τύπο που το πήρα (γαμώ τα άτομα επι της ευκαιρίας) είχε βάλει εκείνη τη περίοδο και άλλα tape machines σε ξεφτίλα τιμές και ούτε που τον είχαν πάρει τηλέφωνο. Μέχρι και το τελευταίο Space echo με 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά, μόνο ένας πήγε να το δει...

 

Εγώ λοιπόν, έχω το τελευταίο, το 501...αν του συνδέσεις εξωτερικά διακοπτάκια για να επιλέγεις όποιες κεφαλές θες και όποτε τις θες, άσχετα με το mode που βρίσκεσαι κάνεις τρελό παιχνίδι...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον τύπο που το πήρα (γαμώ τα άτομα επι της ευκαιρίας) είχε βάλει εκείνη τη περίοδο και άλλα tape machines σε ξεφτίλα τιμές και ούτε που τον είχαν πάρει τηλέφωνο. Μέχρι και το τελευταίο Space echo με 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά' date=' μόνο ένας πήγε να το δει...

 

Εγώ λοιπόν, έχω το τελευταίο, το 501...αν του συνδέσεις εξωτερικά διακοπτάκια για να επιλέγεις όποιες κεφαλές θες και όποτε τις θες, άσχετα με το mode που βρίσκεσαι κάνεις τρελό παιχνίδι...[/quote']

 

Μήπως τον λένε Σωτήρη, λέω εγώ τώρα... :)

 

Γενικά παίζουν διάφορα αν ψάξεις, έχεις δίκιο...είναι και θέμα τύχης όμως! Πάντως αν σκεφτείς να το πουλήσεις, let me know :wink:

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Αν δεν το χεις φτιάξει ακόμα, στο Ηράκλειο (απ όσο μου χε πει κι ο ίδιος) τα φτιάχνει ο Δανδουλάκης (που εδώ και κάτι χρόνια πήγε πίσω απ τον Άγιο Μηνά).

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω, μα αν σκεφτείς ότι ο πατέρας μου το χει το μπομπινόφωνο ακόμα άφτιαχτο :P

 

Τώρα βέβαια το χω αναλάβει με ένα καθηγητή μου και πολεμάμε να το φτιάξουμε :D

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου