Προς το περιεχόμενο

Βάρος κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης οι περισσοτερες original blackguard τα εχουν τα...κιλακια τους (υπαρχουν βεβαια και παναλαφρες αλλα οι περισσοτερες ειναι απο 7' date='5 εως 8,5 lbs) & θεωρουνται η επιτομη των τελε.

[/quote']

 

Νίκο, λογικά οι ελαφρύτερες Τέλε στην ιστορία θα πρέπει να ήταν οι πρώτες Esquire 'pinecaster', έτσι δεν είναι; Δεν είχαν και truss rod. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι ,ηταν & πιο λεπτες (οπως οι τωρινες squier affinity) το πευκο ειναι παναλαφρο (το ασπρο αμερικανικο βεβαια,οχι το ελληνικο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμένα πάντως η δικιά μου δεν το έχει αυτό. Vintage απο vintage όμως έχει διαφορά. Έτσι κι αλλιώς εσύ μιλάς για λίιγο μπροστόβαρη ε?

 

Ναι' date=' όχι τίποτα υπερβολικό, ειδικά αν σκεφτείς ότι το μπράτσο έχει περισσότερη μάζα από το σώμα! :P

 

Αυτήν την Prestige λες μάλλον;

 

[img']http://www.ibanez.co.jp/img/eg/m/RGT220A_NTF_00_01.jpg[/img]

Όχι αυτή,μία που κάνει γύρω στα 300-400Ευρόπουλα.

Anyway,μετά από άπλετο εσωτερικό συλογισμό και διανοητικά παθητική σκέψη ( :D :D :D :lol: :lol: :lol: :!: ) σκέφτηκα πως αυτές οι κιθάρες είναι μεν εμπροσθόβαρες αλλά επειδή είναι λίγο κάφρικες,συνήθως οι κιθαρίστες τις παίζουν χαμηλά και με τα πόδια ανοιχτά(για στυλ βασικά).Έτσι συνήθως η κιθάρα στηρίζεται στο αριστερό γόνατο και δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα.Τη δικιά μου έχω αρχίσει να τη συνηθίζω αλλά ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πάντα)Μετά από άπλετο εσωτερικό συλογισμό και διανοητικά παθητική σκέψη σκέφτηκα τη Super duper wow light κιθάρα.Όλοι έχουν 1κλασσική σπίτι τους(κατά τη γνώμη μου btw η κλασσική είναι φοβερό όργανο,από τα κομμάτια που παίζεις μέχρι τον ήχο της,άσχετα με το τι λένε οι άλλοι).Παίρνετε την κλασσική σας λοιπόν,που είναι και τρομερά ελφριά καρφώνετε 4-5 μαγνήτες πάνω στην τρύπα για να μην μπαίνει και κρύο,ανοίγετε 1 τρύπα για το καρφί,βάζεται knob και επιλογέα και κολλάτε και 1 ζώνη.Αυτό ήταν!Αν είστε και σολίστες κολλήστε 1 extra ταστιέρα από κάτω για τις ψιλές νότες.απλό και φθηνό

 

Ήταν μια προσφορά του SamTheRipper ντου ιτ γιορσελφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πάντα)Μετά από άπλετο εσωτερικό συλογισμό και διανοητικά παθητική σκέψη σκέφτηκα τη Super duper wow light κιθάρα.Όλοι έχουν 1κλασσική σπίτι τους(κατά τη γνώμη μου btw η κλασσική είναι φοβερό όργανο' date='από τα κομμάτια που παίζεις μέχρι τον ήχο της,άσχετα με το τι λένε οι άλλοι).Παίρνετε την κλασσική σας λοιπόν,που είναι και τρομερά ελφριά καρφώνετε 4-5 μαγνήτες πάνω στην τρύπα για να μην μπαίνει και κρύο,ανοίγετε 1 τρύπα για το καρφί,βάζεται knob και επιλογέα και κολλάτε και 1 ζώνη.Αυτό ήταν!Αν είστε και σολίστες κολλήστε 1 extra ταστιέρα από κάτω για τις ψιλές νότες.απλό και φθηνό

 

Ήταν μια προσφορά του SamTheRipper ντου ιτ γιορσελφ[/quote']

 

Μ'αρέσεις εσύ, έχεις την κατάλληλη δόση παραφροσύνης για να επιβιώσεις στη ζούγκλα του Νοιζ... θα πας μπροστά! :P :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ' date='ηταν & πιο λεπτες (οπως οι τωρινες squier affinity) το πευκο ειναι παναλαφρο (το ασπρο αμερικανικο βεβαια,οχι το ελληνικο)[/quote']

 

Σήμερα φτιάχνει ο Glendale τέτοιες στην Αμερική, ξέρεις, από εκεί που παίρνεις τα intonated saddles για τις Τέλε και το κρατάς μυστικό! :P :lol: :lol: :lol:

 

Στα ηχητικά δείγματα που έχω ακούσει πραγματικά είναι μέσα στους 3-4 καλύτερους ήχους που έχω ακούσει από Τέλε.

 

Ας μην είχαν μερικά χιλιάρικα μόνο... :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ελαφρυτερη Tele που υπαρχει πρεπει να την εχω εγω :lol: αλλα δεν ειναι Fender ειναι Warmoth & ζυγιζει ακριβως 6,5 pounds.

Bεβαια αυτο το βαρος μπορεις να το πετυχεις μονο αν χρησιμοποιησεις vintage μπρατσο με 21 ταστα ,vintage bridge & tuning keys & κλασσικο μονο trussrod,μια φορα που της εβαλα το Warmoth construction μπρατσο με το διπλο trussrod το βαρος της πηγε αμεσως στα 7,6 pounds! (παντα σε μια αμερικανικη ηλεκτρονικη ζυγαρια που εχω σπιτι εξου & τα pounds)

 

Η πιο ελαφρια FENDER Τele που εχω δει ειναι μια του 74 που εχει ενας φιλος μου στα 6,7 pounds .

 

Οι strat ειναι παντα βαρυτερες γιατι εχουν το τρεμολο που ζυγιζει πολυ (ειδικα αν εχει steel block) παρολο που εχουν λιγοτερο ξυλο απο τις tele.

Συνηθως οι πολυ ελαφριες ειναι γυρω στα 7 με 7,5 pounds

 

Oι JAZZMASTER/JAGUAR λογω μεγαλου σωματος ειναι παντα αρκετα βαρυτερες.

 

Οι Les Paul (ειδικα οι κατασκευασμενες μεταξυ 1975-2004) ειναι πραγματικες αγκυρες απο 12-16 pounds!!

Oι καινουργιες ειναι ελαφρυτερες οχι βεβαια επειδη η Gibson χρησιμοποιει ελαφρυτερο & καλυτερης ποιοτητας μαονι απο τους κορεατες αλλα απλα επειδη κατω απο το καπακι εχει 10-12 μεγαλες ΤΡΥΠΕΣ οι οποιες "τρωνε" ξυλο & ελεφρυνουν την κιθαρα,αυτο βεβαια ειναι και καλο μια και η κιθαρα ειναι σχεδον "σκαφος"

 

Γενικα μιλωντας (μια και καθε κομματι ξυλου ειναι και διαφορετικο) τα ξυλα απο ελαφρυτερο ως πιο βαρυτερο πανε ως εξης

 

1.Balsa

2.White pine

3.Swamp Ash

4.Basswood

5.Alder

6.Poplar

7.Mahogany

8.Maple

9.Rosewood

10.ebony

 

ΗΧΗΤΙΚΑ σε μια ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ κιθαρα (γιατι μετα απο εκατονταδες πειραματα :lol: ως γνωστον πιστευω οτι σε μια ηλεκτρικη το ειδος του ξυλου δεν επηρεαζει τον ηχο :wink: ) οσο βαρυτερο το ξυλο τοσο πιο ΠΡΙΜΟΣ & με περισσοτερο sustain ειναι ο ηχος..

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου