Προς το περιεχόμενο

Audioengine A5+ (νέα tascam από το παράθυρο?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

στο μίζερο φετινό hi end show, με τους αμήχανους επισκέπτες, την ένδεια των αντιπροσωπειών σε εκθέματα και υλικό (προσπέκτους ούτε για δείγμα εκεί που κάποτε έφευγες με γεμάτο τριαξονικό) και την μεγάλη ευχάριστη έκπληξη της Sonus Faber, τα venere 2.5 (επιτέλους μπορεί κάποιος να απολαμβάνει ένα πραγματικά hi end ζευγάρι ηχείων χωρίς να έχει υπάρξει στο παρελθόν μεσάζοντας σε κρατική προμήθεια όπλων... ;D), φεύγοντας έπεσα πάνω στα Audioengine A5+...

 

http://audioengineusa.com/Store/A5-plus-N-Powered-Speakers

 

είναι ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενων ηχείων, που σχεδιάστηκε για desktop χρήση με pc, smarphones κλπ αλλά υπερβάλει κατά πολύ τις ανάγκες του απλού μέσου χρήστη... μου θύμισε έντονα ένα "γεμάτο" χαμηλά tascam...

δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα ακούσω επισταμένα (δεν γινόταν κι αλλιώς με τους διάφορους πανίβλακες που τα περιεργάζονταν κάθε τόσο από κοντά  νομίζοντας ότι το ατσούμπαλο κορμί τους είναι "ηχοδιαπερατό") αλλά η σύντομη επαφή μου μαζί τους, με έπεισε ότι πρόκειται για τονικά ισοροπημένα ηχεία, με ευρύ sweet spot, με χαμηλές που υπερβάλουν τον όγκο τους χωρίς να χάνουν τον έλεγχο (τουλάχιστον στις εντάσεις που τα άκουσα) και επαρκή ικανότητα ανάλυσης ώστε να  σταθούν άνετα σε οποιοδήποτε home studio αξιοπρεπέστατα ως near field monitor...

 

κρατώ κάποιες επιφυλάξεις για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη που θα αποκτήσω αν κάποια στιγμή τα ακούσω σε καλύτερες συνθήκες (για την συμπεριφορά τους σε μεγαλύτερες εντάσεις, διαχείριση δυναμικών κλπ) αλλά μέχρι τότε μπορώ σίγουρα να τα προτείνω ως πιθανή επιλογή για ακρόαση σε όποιον ψάχνει να βρει ένα best buy μέχρι τα 400€...

 

ΥΓ. ελπίζω να τα έχει ακούσει και κάποιος άλλος φίλος εδώ και να καταθέσει την άποψή του...

ΥΓ2 στην έκδοση Bamboo είναι και κουκλιά :)

ΥΓ3 την έλλειψη room correction δεν την θεωρώ μειονέκτημα πρώτον γιατί τα άκουσα "χύμα" τοποθετημένα σε ένα τραπέζι και "έπαιζαν" και δεύτερον γιατί ανάλογα φίλτρα σε φθηνές υλοποιήσεις επί τι πλείστον δημιουργούν περισσότερα προβλήματα από όσα προσπαθούν να επιλύσουν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου