Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα χρώματα των παλιών 7εndεr ήταν είτε ακρυλικά, είτε νίτρατα, είτε συνδυασμός αν θυμάμαι καλά.

 

μια χαρα θυμασαι,τα χρωματα ηταν είτε ακρυλικά, είτε νίτρατα αναλογα με το...χρωμα και το topcoat ηταν νιτρο μεχρι και τα τελη των 70s....στα 80s εγινε και αυτο πολυθουερανη ,καποιοι υποστηριζουν οτι εγινε full πολυουρεθανη και στα 70s αλλα εγω εχω δει και πολλες 70s με νιτρο top coat...ειδικα sunburst & blonde.

 

παντως απο τη στιγμη που απο το 1963 και μετα η Fender εβαζε Fullerplast σαν sealer...σε ολες τις κιθαρες της....το θεμα της..αναπνοης λογω νιτρου ειναι..λιγο....αστειο.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το θεμα ειναι να ακους...συχνοτητες...

Κι αν δεν μπορείς, δεν πειράζει βρε συ.

Μεγάλη καρδιά έχουμε και το φόρουμ ανοιχτό (ο admin του είναι ψιλοτύρρανος αλλά το συζητάμε αλλού αυτό) και όλοι οι καλοί χωράνε.

 

Να δεις ότι αν κάτσεις μαζί μας αρκετό διάστημα και μάθεις να αγαπάς (θα σου στείλουμε Λύδιο που χει αγάπη σε απόθεμα και άμεσα διαθέσιμη) και συχνότητες θα μάθεις να ακούς και γκρουπάκι θα βρεις να παίξεις (να κόψεις το μόνιμο γιουτούμπι βρε παιδί μου, θα τυφλωθείς) και ποτέ δεν ξέρεις, δουλειά έχεις (για να ξεκινάς από τις 9 να γράφεις) μπορεί και καλή κιθάρα να αγοράσεις για να δεις κι εσύ από κοντά ότι πολλές φορές είναι άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα τις κουκουβάγιας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να ακους...συχνοτητες...

Κι αν δεν μπορείς, δεν πειράζει βρε συ.

Μεγάλη καρδιά έχουμε και το φόρουμ ανοιχτό (ο admin του είναι ψιλοτύρρανος αλλά το συζητάμε αλλού αυτό) και όλοι οι καλοί χωράνε.

 

Να δεις ότι αν κάτσεις μαζί μας αρκετό διάστημα και μάθεις να αγαπάς (θα σου στείλουμε Λύδιο που χει αγάπη σε απόθεμα και άμεσα διαθέσιμη) και συχνότητες θα μάθεις να ακούς και γκρουπάκι θα βρεις να παίξεις (να κόψεις το μόνιμο γιουτούμπι βρε παιδί μου, θα τυφλωθείς) και ποτέ δεν ξέρεις, δουλειά έχεις (για να ξεκινάς από τις 9 να γράφεις) μπορεί και καλή κιθάρα να αγοράσεις για να δεις κι εσύ από κοντά ότι πολλές φορές είναι άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα τις κουκουβάγιας.

 

Πως λεγεται το groupακι σου μηπως.... "Music Skills are not required"? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol ο τυπος δεν παιζει κομματι.Μια συγχορδια βαραει!!!!

Κριμα εβαλε που εβαλε 40 λεπτο βιντεο ,θα επρεπε τουλαχιστον

να παιξει μια μικρη συνθεση.

 

Εγω υποστηριζω οτι αυτα τα νηματα υπαρχουν για να παιρνετε τη δοση αδρεναλινης και ντοπαμινης σας.Λες και εχει τοσο μεγαλη σημασια.Υπαρχουν πολλες εξαρτησεις εκει εξω.

Και απο οτι βλεπω συνεχιζετε να βαζετε triggers .

 

Το να πεις οτι το ξυλο δεν εχει σημασια ερχεται σε αντιθεση με τη θεωρια του οτι ολα επηρεαζουν τα παντα και επηρεαζονται απο τα παντα.Και αυτη η θεωρια στεκει στο χρονο και σε ολες τις κατηγοριες της ζωης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=mentalvortex link=topic=202123.msg783929#msg783929

 

προφανώς trollάρεις....αν όχι θα σε συμβούλευα να αφήσεις για λίγο το youtube, και να ασχοληθείς λίγο με την κιθάρα σα μουσικό όργανο, που ξέρεις , μετά από κάποια χρόνια ίσως ακούσεις κι εσύ τις διαφορές που ακούνε άλλοι

 

 

Ευχαριστω για την συμβουλη.Απο οτι φαινεται ειμαι λιγο περιεργος...νομιζα οτι το να εχεις εκπαιδευμενο αυτι ειναι να αντιλαμβανεσαι οτι αυτο που ακους ειναι πχ 1-4-6 chord progression να ακους την b7 σε ενα Dom chord..να μπορεις πχ να τραγουδησεις ενα μινορε αρπετζιο εβδομης πχ αν σου δωσουν την αρχική νοτα,να ακους ενα κομματι και να λες"αυτο ακουγεται ξεκαθαρα Dorian" κτλ κτλ κτλ...

Αλλα εδω που τα λεμε δεν εχουν τα παραπανω σχεση με τη μουσικη ετσι? το θεμα ειναι να ακους...συχνοτητες... ;D

 

 

Κοίτα, ένα εκπαιδευμένο αυτί μπορεί να ακούει και συχνότητες, θα έλεγα ότι είναι υποχρεωτικό να ακούει και συχνότητες, στο βαθμό όμως που του είναι απαραίτητες οι συχνότητες. Ένας ηχολήπτης ας πούμε είναι υποχρεωμένος.

 

Θα μπορούσαμε όμως να πούμε και για έναν μουσικό το ίδιο, στο βαθμό που χρησιμοποιεί τον ήχο ως εκφραστικό μέσο. Ο Edge π.χ. που έχει μια πολύ σημαντική άποψη για τον ήχο, και που θεωρείται (δίκαια ) ως σημείο αναφοράς στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας, είναι σίγουρο ότι ακούει συχνότητες.

 

Ομως στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για τον Edge, δε μιλάμε δηλαδή για έναν άνθρωπο που η επιτυχία του του δίνει μια εκ των πραγμάτων αναγνωρισμένη "αυθεντία". Οπότε δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, με την εξής έννοια: ΟΚ man, αφού μας συμβουλεύεις "να αφήσεις για λίγο το youtube, και να ασχοληθείς λίγο με την κιθάρα σα μουσικό όργανο", τότε υποθέτω ότι "μπορεις πχ να τραγουδησεις ενα μινορε αρπετζιο εβδομης πχ αν σου δωσουν την αρχική νοτα,να ακους ενα κομματι και να λες"αυτο ακουγεται ξεκαθαρα Dorian", να προσθέσω ίσως και ότι μπορείς να γράψεις το "δεν περνάς κυρά Μαρία" σε παρτιτούρα, ;D ή να χειριστείς μια διαφωνία "συμβατικά" εφόσον το επιλέξεις, γιατί αν δεν τα ξέρεις αυτά, τότε με το να ψάχνεσαι με ξύλα ή με καλώδια ή με boutique πεταλάκια απλά χάνεις το χρόνο σου σε μ****κίες ενώ θα έπρεπε να μελετάς ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τότε με το να ψάχνεσαι με ξύλα ή με καλώδια ή με boutique πεταλάκια απλά χάνεις το χρόνο σου σε μ****κίες ενώ θα έπρεπε να μελετάς ;)

 

Ακριβως.

Αν και η μελετη πρεπει να ειναι διασκεδαση.

Διαφορετικα κανει κακο στα δαχτυλα.Το εχω παρατηρησει με το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λεγεται το groupακι σου μηπως.... "Music Skills are not required"?

Αυτό δεν το χαμε σκεφτεί.... να πάρει....μπορεί στο μέλλον να τους το προτείνω.

 

Αλλά δεν βαδίζεις σωστά με αυτόν τον τρόπο.

Είπαμε Αγάπη βρε συ, Αγάπη και Συμπαντική Σύμπνοια.

Αν συνεχίσεις έτσι πάλι μόνος σου θα παραμείνεις προσπαθώντας αενάως να πείσεις τον κόσμο όλο πως ....ότι δεν φτάνει η αλεπού... ....καμιά σαν την squier μου αφού είμαι άφραγκος να πάρω άλλη... ....γιατί να χουν οι άλλοι που δεν ξέρουν να παίζουν ενώ εγώ που σκίζω... αφού δεν με παίζει κανένα παιδάκι στη γειτονιά... ότι κιθάρα και να πάρεις το ίδιο θα ακουστεί άμα ξέρεις καλή μουσική σαν και μένα και οι άλλοι στο σκοτάδι να βουλιάξτε.

 

Όπως βλέπεις, ο Λύδιος είναι εδώ, γινωμένος, δυνατός.

Άδραξε την ευκαιρία.

Ή ζήσε να μετανοιώσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol ο τυπος δεν παιζει κομματι.Μια συγχορδια βαραει!!!!

Κριμα εβαλε που εβαλε 40 λεπτο βιντεο ,θα επρεπε τουλαχιστον

να παιξει μια μικρη συνθεση.

 

Εγω υποστηριζω οτι αυτα τα νηματα υπαρχουν για να παιρνετε τη δοση αδρεναλινης και ντοπαμινης σας.Λες και εχει τοσο μεγαλη σημασια.Υπαρχουν πολλες εξαρτησεις εκει εξω.

Και απο οτι βλεπω συνεχιζετε να βαζετε triggers .

 

Το να πεις οτι το ξυλο δεν εχει σημασια ερχεται σε αντιθεση με τη θεωρια του οτι ολα επηρεαζουν τα παντα και επηρεαζονται απο τα παντα.Και αυτη η θεωρια στεκει στο χρονο και σε ολες τις κατηγοριες της ζωης !

Ωχ αμαν ο Λυδιος ;D πανω που σε μελετησαμε.... ουτε Bloody Mary τρεις φορες μπροστα σε καθρεφτη να λεγαμε :o.....τωρα ειμαι σιγουρος οτι με την βοηθεια σου θα μπορεσουμε να αναπτυξουμε μια ολοκληρωμενη θεωρια δονησεων και ιδιοσυχνοτητων περιλαμβανοντας και την συμπαντικη δονηση των πλανητων μεσα παντα απο το πρισμα της αγαπης αλλα την συνεισφορα ληγμενων χαπιων και σιροπι του βηχα(Sinecod ε? με αλλο  σιροπι τα παντα..καταρρεουν) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε Αγάπη βρε συ, Αγάπη και Συμπαντική Σύμπνοια.

 

ναι ρε συ

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λεγεται το groupακι σου μηπως.... "Music Skills are not required"?

Αυτό δεν το χαμε σκεφτεί.... να πάρει....μπορεί στο μέλλον να τους το προτείνω.

 

Αλλά δεν βαδίζεις σωστά με αυτόν τον τρόπο.

Είπαμε Αγάπη βρε συ, Αγάπη και Συμπαντική Σύμπνοια.

Αν συνεχίσεις έτσι πάλι μόνος σου θα παραμείνεις προσπαθώντας αενάως να πείσεις τον κόσμο όλο πως ....ότι δεν φτάνει η αλεπού... ....καμιά σαν την squier μου αφού είμαι άφραγκος να πάρω άλλη... ....γιατί να χουν οι άλλοι που δεν ξέρουν να παίζουν ενώ εγώ που σκίζω... αφού δεν με παίζει κανένα παιδάκι στη γειτονιά... ότι κιθάρα και να πάρεις το ίδιο θα ακουστεί άμα ξέρεις καλή μουσική σαν και μένα και οι άλλοι στο σκοτάδι να βουλιάξτε.

 

Όπως βλέπεις, ο Λύδιος είναι εδώ, γινωμένος, δυνατός.

Άδραξε την ευκαιρία.

Ή ζήσε να μετανοιώσεις.

 

Συμφωνω σε ενα πραγμα...ο Λυδιος ειναι ευκαιρια...απο οσο ξερω ειναι λεφτας οποτε πεισε τον να κανετε γκρουπακι και να σου παρει μπασακι ανω του 10000αρου customia μονο για σενα ;D.Αν εισαι μετριος μπασιστας με τα μπασακια της σειρας με την υπερcustomia θα γινειs Stu Hamm(εγγυημενα) και θα εχεις και τον Λυδιο για το καθαρα αρτιστικο κομματι....θα σπερνετε ωρε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου