Προς το περιεχόμενο

Ο ενισχυτής χρειάζεται Biasing ή αλλαγή λυχνιών?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν προβλημα καλωδιων μου φαινεται...στον ενισχυτη καρφι με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ καλωδιο επαιξες??

 

Παντα οταν παιζουμε με πολλα πεταλια εχουμε standby ενα ΚΑΛΩΔΙΟ (που βεβαιωμενα λειτουργει) για να τσεκαρουμε σε περιπτωση προβληματος τον ενισχυτη κατευθειαν καρφι-καρφι. :wink:

 

θα το δοκιμασω νικο αλλα, γιατι το υπολοιπο βραδυ επαιζαν ολα ρολοϊ ?

υποψιαστηκα κι εγω τις προενισχυτικες λαμπες.

οταν το ειχα παει στον κουρμπη για λαμπες, μου ειπε το εξης.

 

"τελικες θα αλλαχτουν οπωσδηποτε για να χω το κεφαλι μου ησυχο.οι προενισχυτικες δεν αλλαχτηκαν ολες αλλα μονο μια η οποια " οδηγει" τις τελικες.

ισχυει αυτο, αν καταλαβα καλα?μηπως αν δεν ειναι τελικα προβλημα καλωδιου να τις αλλαζα?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα δε ντρεπεσαι λιγακι!! :lol:

Σε λιγο θα μου πεις οτι το alder δεν εχει διαφορα απο το swamp ash' date='οτι δεν υπαρχουν κουρδισμενα ξυλα & οτι αν ο ενισχυτης η τα πεταλια δεν ειναι "μπουτικ" μπορεις να βγαλεις καλο ηχο! :twisted:

 

ου να μου χαθεις!! :lol: τι ξαναγυρισες μια χαρα ησυχια ειχαμε χωρις εσενα!! :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Ναι, κι'εγώ σας αγαπάω! :P :lol: :lol:

 

Even a matched tube set will go out of match during use. Unmatched tubes will behave however they behave, and you will need individual monitoring for each to at least know if each is operating safely. The mismatched set will probably sound better than the matched set, since some asymmetry is required to achieve the "best" or "traditional" sound.

 

Δεν τα λέω εγώ, ο Kevin O'Connor τα λέει... αλλά τι να μας πει κι'αυτός από τη ζωή του, έτσι; :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε μαμωτο... :oops: και τωρα τι θα πω εγω στον SUHR που σκεφτεται να αρχισει εκτος απο κουρδισμενα ξυλα να πουλαει και κουρδισμενες λαμπες??? :roll: :twisted: :lol:

 

Να ανοιξει μαγαζι με φωτιστικα και να το κλεισει το..κιθαραδικο?? :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα δε ντρεπεσαι λιγακι!! :lol:

Σε λιγο θα μου πεις οτι το alder δεν εχει διαφορα απο το swamp ash' date='οτι δεν υπαρχουν κουρδισμενα ξυλα & οτι αν ο ενισχυτης η τα πεταλια δεν ειναι "μπουτικ" μπορεις να βγαλεις καλο ηχο! :twisted:

 

ου να μου χαθεις!! :lol: τι ξαναγυρισες μια χαρα ησυχια ειχαμε χωρις εσενα!! :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Ναι, κι'εγώ σας αγαπάω! :P :lol: :lol:

 

Even a matched tube set will go out of match during use. Unmatched tubes will behave however they behave, and you will need individual monitoring for each to at least know if each is operating safely. The mismatched set will probably sound better than the matched set, since some asymmetry is required to achieve the "best" or "traditional" sound.

 

Δεν τα λέω εγώ, ο Kevin O'Connor τα λέει... αλλά τι να μας πει κι'αυτός από τη ζωή του, έτσι; :lol: :lol:

 

 

+1000

 

Σίγουρα ένα unmatched set εφόσον δεν ξεφεύγει από τα επιτρεπτά όρια δεν θα ακουστεί άσχημα απλά διαφορετικά από ένα matched. Γενικά όταν οι τελικές είναι ματσαρισμένες ο ήχος είναι πιο στρωτός ,θα ελεγά αμυδρά πιο γλυκός. Όταν είναι unmatched είναι λίγο πιο τραχύς και "αλήτικος" , εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας.

Π.χ. για τους audiophile - χαιφιντελάδες φίλους μας οι matched λυχνίες είναι μονόδρομος. Για μας τους οργανοπαίχτες ευτυχώς όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου