Προς το περιεχόμενο

usb vs firewire


Bars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι και μια αλλη διαφορα μεταξυ τους που δεν ξερω να στην εξηγησω επιστημονικα.

σε γενικες γραμμες ειναι οτι το usb χρησιμοποιει περισσοτερους πορους απ το συστημα ενω το firewire ειναι πιο ανεξαρτητο. σημαντικο.

Ακριβώς. Το firewire τρέχει σε δικό του controller, οπότε το οποιοδήποτε audio interface έχει αποκλειστικότητα στο FW bus.

Σε αντίθεση με το FW, στο USB bus συνήθως έχεις συνδεδεμένα κάποια περιφερειακά, π.χ. ποντίκι, πληκτρολόγιο, τυχόν USB DAW controller, τυχόν εξωτερικούς δίσκους, κανένα synthesizer, USB MIDI interfaces (αν δεν έχει η κάρτα ήχου ή αν δε σου φτάνει το ένα ζεύγος MIDI In/Out που συνήθως έχουν), USB dongles για τα licenses των μουσικών και μη εφαρμογών, και ίσως και άλλα τα οποία αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν. Όλα αυτά, ακόμα και αν δεν κλέβουν τόσο πολύ bandwidth από το USB bus ώστε να μη λειτουργεί η κάρτα ήχου σε υψηλό I/O channel count, είναι αρκετά για να δημιουργήσουν αθροιστικά κάποια μικρά περιστασιακά hickups και bottlenecks στο USB bus. Αυτά σε κατάσταση απλού παιξίματος με τις μουσικές εφαρμογές, ή απλά για playback και mixdown δε νομίζω να δημιουργούν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Σε κατάσταση εγγραφής όμως αυτό είναι απλά μη αποδεκτό. Γι' αυτό και συνήθως είναι καλό το audio interface να τρέχει σε δικό του bus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρεπιτωντως να σε ρωτησω, δηλαδη μπορω να εχω πολλαπλα usb bus σε μια motherboard , με το αφιερωμενο στο audio ;

Χρειαζεται ενα εξτρα usb controller στην ουσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και συνήθως είναι καλό το audio interface να τρέχει σε δικό του bus.

 

βλεπω o desktop υπολογιστης μου/pc εχει 2 high speed usb controllers. Τους εντοπισα στη Διαχειριση υλικου αλλα δεν ξερω πως να το σεταρω ετσι ωστε το 1 controller να ειναι μονο για το audio .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πώς κάθε controller ελέγχει το πολύ 4* θύρες usb και μοιράζει το bandwidth σε αυτές ανάλογα με τη χρήση. Οπότε αν βρεις ποιες θύρες πάνε σε ποιον controller.... απομονώνεις τον έναν.

 

Τώρα πως το βρίσκεις αυτό. Ισώς στο manula ίσως αν ανοίξεις το κουτί να έχει ενδείξεις η motherboard πάνω. Όσο φορές έχω ανοιξει κουτιά δεν με έχει απασχολήσει αυτό όπότε δεν έχω σκεφτεί να το κοιτάξω για να σε κατευθύνω.

 

*= Κάπου το είχα διαβάσει. Ίσως wiki.... δεν μπορώ να το ψάξω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω o desktop υπολογιστης μου/pc εχει 2 high speed usb controllers. Τους εντοπισα στη Διαχειριση υλικου αλλα δεν ξερω πως να το σεταρω ετσι ωστε το 1 controller να ειναι μονο για το audio .

 

Ναι, εδώ σαφώς και υπάρχει βάση στα λεγόμενά σου. Αν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιες θύρες ανήκουν σε καθένα από τους δύο controllers, συνδέεις ό,τι άλλη συσκευή έχεις στον ένα, και το USB interface στον άλλο. Και φυσικά δε χρειάζεσαι USB3.0 για το audio interface, καθώς όλα τα σημερινά είναι συμβατά μόνο με USB2.0, κι έτσι δε θα εκμεταλλευτείς την επιπλέον ταχύτητα.

 

Φυσικά πάντα μπορείς να αγοράσεις κι έναν επιπλέον USB controller, σε μορφή επέκτασης PCI Express. Έτσι θα αφιερώσεις με σιγουριά τον έναν controller για το audio.

 

 

Νομίζω πώς κάθε controller ελέγχει το πολύ 4* θύρες usb και μοιράζει το bandwidth σε αυτές ανάλογα με τη χρήση. Οπότε αν βρεις ποιες θύρες πάνε σε ποιον controller.... απομονώνεις τον έναν.

 

Τώρα πως το βρίσκεις αυτό. Ισώς στο manula ίσως αν ανοίξεις το κουτί να έχει ενδείξεις η motherboard πάνω. Όσο φορές έχω ανοιξει κουτιά δεν με έχει απασχολήσει αυτό όπότε δεν έχω σκεφτεί να το κοιτάξω για να σε κατευθύνω.

 

*= Κάπου το είχα διαβάσει. Ίσως wiki.... δεν μπορώ να το ψάξω τώρα.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά δε χρειάζεσαι USB3.0 για το audio interface, καθώς όλα τα σημερινά είναι συμβατά μόνο με USB2.0, κι έτσι δε θα εκμεταλλευτείς την επιπλέον ταχύτητα.

 

Μην παίρνεις όρκο για αυτό, ίσως σε διαψεύσει η RME.

από το site της RME : * The Fireface UCX is compatible to USB 3 chipsets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνεις όρκο για αυτό, ίσως σε διαψεύσει η RME.

από το site της RME : * The Fireface UCX is compatible to USB 3 chipsets.

 

Αν δεις τα χαρακτηριστικά της, εδώ:http://www.rme-audio.de/en_products_fireface_ucx.php

λέει καθαρά ότι η θύρα είναι USB 2.0 (συμβατή με USB 3.0). Αυτό δε σημαίνει ότι επιτυγχάνει ταχύτητες USB 3.0, δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του προτύπου USB3.0. Απλά είναι συμβατό με τη θύρα.

Δηλαδή θες να πεις ότι αν συνδέσεις μία οποιαδήποτε USB 2.0 κάρτα ήχου σε θύρα USB 3.0 δε θα δουλέψει; Προσωπικά δεν το ξέρω, καθώς δουλεύω με firewire.

 

Πάντως θεωρώ θέμα χρόνου να δούμε τα πρώτα audio interfaces που θα εκμεταλλεύονται πλήρως το πρότυπο USB 3.0/3.1 και το πολύ μεγαλύτερο bandwidth που προσφέρουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα από τα πολλά firmware update της εν λόγω κάρτας (η RME σε αυτόν τον τομέα δεν αστειεύεται) έκανε λόγω για usb 3 port compatibility.Πρόσεξε, μετά από firmware update.!!!

Γιατί λοιπόν να μην εκμεταλλεύεται η κάρτα την ταχύτητα και τα πλεονεκτήματα του διαύλου;

Γιατί να ενημερώνει για συμβατότητα με έναν ταχύτερο usb δίαυλο-bus;

Θα τους στείλω e-mail να βεβαιωθώ.

Αν συνδέσεις μια usb 2.0 κάρτα σε usb 3.0 θύρα σαφώς και θα δουλέψει.Δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο, αλλά δεν θα "παίξει" με τις ταχύτητες του νέου διαύλου.

Άρα λοιπόν ποιος ο λόγος να αναφέρουν compatibility με usb 3 chipsets και να μην εκμεταλλεύεται όλα τα (καλύτερα) χαρακτηριστικά της νέας (αναβαθμισμένης) θύρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία τότε. Αν ισχύουν αυτά, έχουμε την πρώτη (ή τουλάχιστο απ' τις πρώτες) κάρτες ήχου με πλήρη συμβατότητα με USB 3.0. Και φυσικά δεν εκπλήσσομαι για το ότι η RME έκανε την αρχή. Δε μιλάμε για τυχαία εταιρεία. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου