Προς το περιεχόμενο

Μάστορες πεταλιών στην Θεσσαλονίκη


zeromancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο πετάλι έχει μέσα και αναλογικά υλικά και SMD 

αν η βλάβη είναι σε κάτι που έχει να κάνει με τα αναλογικά μέρη ή με τα μηχανικά μέρη είναι επισκευάσιμο ,

αν έχει να κάνει με τα SMD τα οποία είναι εντός εισαγωγικών υλικά μικροτεχνολογίας , και δεν αποκολούνται ,τεστάρονται με τον παραδοσιακό τρόπο μάλλον είναι δύσκολη χειρουργική μια τέτοια επέμβαση διότι στο εργοστάσιο τα κολάνε με ρομποτ,

τότε θεωρώ ότι εκτός του ότι δεν θα βρεθεί κανείς να το αναλάβει ( εκτός αν του δώσεις το ΟΚ ότι αν χαλάσει εντελώς δεν φέρει καμία ευθύνη ) είναι απιθανο να εχει και SMD υλικά διοτι δεν χρησιμοποιούνται στα αναλογικά πετάλια που φτιάχνουμε εμείς .

 

περιέγραψε την βλάβη αν θες να σου πω μια αρχική με πολλή επιφύλαξη εκτίμηση

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχήν σε υπέρ ευχαριστώ.

να πω λίγο και την προϊστορία. το πετάλι με έφερε σε πολύ δύσκολη θέση γιατί το πούλησα κ με κρέμασε και φάνηκα μη φερέγγυος στο παλικάρι.( αν και το δοκιμάσαμε και μαζί)

λοιπόν, έχει πρόβλημα με το rate. Μέχρι το 80% της έκτασης του δεν έχει κανένα αποτέλεσμα κ μετά δουλεύει κανονικότατα. Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις κάτι απο το λίγο που σου λέω  

εγώ το πετάλι δεν το χρησιμοποιούσα πολύ καιρό και δεν το είχα προσέξει δυστυχώς  :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πετάλι είναι μέσα κάπως έτσι :

 

http://www.modezero.com/flanger-hoax.htm

 

το γεγονός ότι δουλεύει από το 80% και έπειτα καταρχάς είναι θετικό γεγονός και περιορίζει σχετικά την κλίμακα των πιθανών ζημιών η ολοκληρωτικής καταστροφή του πεταλιού.

 

Αν είσαι τυχερός και είναι απλά το ποτενσιόμετρο του Rate μόνο τότε είναι εύκολο να επισκευαστεί και είναι και χαμηλό το κόστος ,

 

με τον επίσημο εισαγωγέα δεν θα βρεις άκρη θεωρώ , θα στο κρατήσουν αν το πάρουν κιόλας πολύ καιρο και στο τελος θα στο δώσουν πισω άφτιαχτο, μπορείς όπως πολύ σωστά σου είπαν αφού είσαι από Θεσσαλονίκη να απευθυνθείς στον Αρχέλαο blue pedals που απο ότι γνωρίζω είναι νέο παιδί και θα ασχοληθεί αν έχει χρόνο και μπορεί να το αναλάβει, και επίσης είναι τίμιος στις τιμές του και δεν θα σε κλέψει

 

απλά σου υπενθυμίζω κατά την ταπεινή γνώμη μου οποιαδήποτε προσπάθεια επισκευής κυκλώματος με SMD αν πρέπει να μπει κολλητήρι στην πλακέτα εγκυμονεί κινδύνους να γίνει και νέα ζημιά πράγμα που είναι ανεξάρτητο απο την εμπειρία η το πόσο καλός είναι ένας τεχνίτης είναι καθαρά θέμα έλλειψης εξειδικευμένου εξοπλισμού .

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση σου και για τον χρόνο σου

Σίγουρα θα κάνω ένα τηλέφωνο στον αρχέλαο και ευελπιστώ να δεχθεί να το δει...Γενικά θεωρώ τον εαυτό μου λογικό άνθρωπο οπότε αν πω στο παιδί ότι οκ πάμε για το όλα ή τίποτα δεν υπάρχει περίπτωση να του το γυρίσω μετά ( όπως δεν το γύρισα και στο παιδί που πούλησα το εν λόγω πετάλι γιατί θεωρώ πως εγώ ευθύνομαι. Βέβαια άλλος θα έλεγε ότι το δοκίμασες σπίτι μου άρα το είδες τώρα ότι έγινε σε σένα έγινε)

Πάρ όλα αυτά ελπίζω να γίνει. αν όχι la vita e bella :)

Ευχαρίστω για την τεχνογνωσία David και btw congrats για τα δικά σου πετάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά παιδία και πάλι

επαναφέρω το θέμα γιατι θέλω τα φώτα σας...

Υπάρχει κάποιος τεχνικός στην Ελλάδα που να ασχολείται με κυκλώματα SMD.τελικά το πρόβλημα εντοπίζεται μάλλον σε αυτό το μέρος και θα προτιμούσα να αποφύγω την αποστολή του πεταλιού στην Γερμανία.

Αν ξέρετε οτιδήποτε σας παρακαλώ απαντήστε απαντήστε απαντήστε

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Εμφανίζει 4 dealers στην Ελλάδα. Ρώτησες και κανείς δεν το αναλαμβάνει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι έστειλα κατευθείαν στην ehx και αυτοί με παρέπεμψαν στην Γερμανία.

σε ευχαριστω όμως θα ρωτήσω και θα επανέλθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναχτυπάω...

επειδή κανείς απο τους dealers στην ελλάδα δεν μπορεί να κάνει το πετάλι και επειδή με όσους τεχνικούς μίλησα εγώ δεν έχουν την τεχνογνωσία ή την διάθεση να το αναλάβουν υπάρχει κανένας τεχνικός που να ασχολείται με τέτοιου είδους κυκλώματα? SMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι δυνατόν;

www.ehx.com/dealers

 

Τι SMD είναι αυτό που δεν το αναλαμβάνει κανείς;

Έχεις κάποια φωτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθέτω ένα link απο το net γιατί δεν βρήκα κάποιο schematic με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα

 

http://modezero.com/flanger-hoax.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου