Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς ο καλύτερος ελληνας κιθαρίστας


gathulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Α οκ. Μπορείς να επαναλάβεις τις προδιαγραφές, τότε επειδή εγώ δεν τις ξέρω;

 

Επειδή έχω μια απορία και θέλω να μάθω ποιος μεταξύ των Malmsteen και McLaughlin είναι καλύτερος και κατά πόσα κιλά (τυχαία η μονάδα μέτρησης γιατί ούτε αυτήν ξέρω);

 

Σίγουρα ο Malmsteen. Αυτός ο McLaughlin φτερό στον άνεμο είναι.

 

Η μονάδα μέτρησης είναι notes per second προς μάζα(συμπεριλαμβανομένων και των ρούχων/accessories).

 

Όπως καταλαβαίνεις,λίγοι έχουν τύχη μπροστά στον Σουηδό. ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αντί να αποδεχθούμε την μοναδικότητα κάθε ανθρώπου,στο προκείμενο κάθε μουσικού-κιθαρίστα,μπαίνουμε σε ανούσιες συγκρίσεις και ψάχνουμε ποιος πατάει ποιον ::) ,λες και μιλάμε για επεξεργαστές ή κάρτες γραφικών.

Ας αφησουμε ησυχες στην "μοναδικοτητα" τους τις καρτες γραφικων και τους επεξεργαστες κι ας παψουμε να τις συγκρινουμε...meditate.gif

 

Επειδή έχω μια απορία και θέλω να μάθω ποιος μεταξύ των Malmsteen και McLaughlin είναι καλύτερος...

Ο McLaughlin, χαλαρα. Μη ρωτησεις γιατι ειναι, ειναι σαν να σου δειχνω εναν νανο και εναν μπασκετμπολιστα και να μου λες να σου αποδειξω με επιχειρηματα το οτι ο δευτερος ειναι...ψηλοτερος. Μερικα πραγματα ειναι αυτονοητα.

Στην περιπτωση μας ειναι αυτονοητο οτι ο McLaughlin ειναι καλυτερος κιθαριστας/μουσικος απο τον Malmsteen, αρκει να εχει ακουσει καποιος τις δισκογραφιες τους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφησουμε ησυχες στην "μοναδικοτητα" τους τις καρτες γραφικων και τους επεξεργαστες κι ας παψουμε να τις συγκρινουμε...meditate.gif

Ο McLaughlin, χαλαρα. Μη ρωτησεις γιατι ειναι, ειναι σαν να σου δειχνω εναν νανο και εναν μπασκετμπολιστα και να με λες να σου αποδειξω με επιχειρηματα αν ο δευτερος ειναι...ψηλοτερος. Μερικα πραγματα ειναι αυτονοητα.

Στην περιπτωση μας ειναι αυτονοητο οτι ο McLaughlin ειναι καλυτερος κιθαριστας/μουσικος απο τον Malmsteen, αρκει να εχει ακουσει καποιος τις δισκογραφιες τους.

Στο νάνο θα πάρεις τη μεζούρα. Εδώ ποια είναι η μεζούρα; Γιατί σόρρυ αλλά τα αυτονόητα είναι μόνο στο μυαλό σου. Εδώ δεν μιλάμε για γούστο. Μιλάμε τεχνικά. Περιμένω λοιπόν τις προδιαγραφές με τις οποίες ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο. Μονάδες μέτρησης. Όχι δισκογραφίες και αυτονόητα.

Σου υπενθυμίζω ότι είπες ότι οι προδιαγραφές υπάρχουν εδώ και αιώνες. Ποια είναι η μεζούρα λοιπόν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, σου απαντησα ηδη. Δεν θες να καταλαβεις, ή εχεις απειρο χρονο στα χερια σου να συζητας τα αυτονοητα. Εγω παλι δεν εχω απειρο χρονο ουτε και διαθεση να συζηταω τα αυτονοητα. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αρκετους στο ΝΟΙΖ να μιλησεις γι αυτα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονάδα μέτρησης είναι notes per second προς μάζα(συμπεριλαμβανομένων και των ρούχων/accessories).

 

Όπως καταλαβαίνεις,λίγοι έχουν τύχη μπροστά στον Σουηδό. ;D ;D

 

Λίγοι ήξεραν την μυστική άσκηση ταχύτητας του Σουηδού. ;D

 

wholesale-Guitar-Cheese-Shredder-Grater_15896241754ec310f18019e9.0564277720111115.jpg

 

 

Στην περιπτωση μας ειναι αυτονοητο οτι ο McLaughlin ειναι καλυτερος κιθαριστας/μουσικος απο τον Malmsteen, αρκει να εχει ακουσει καποιος τις δισκογραφιες τους.

 

Από που και ως που είναι αυτονόητη,η υποκειμενική σου άποψη;

Για CPU και GPU που κοροϊδεύεις,μια χαρά συγκρίνεις,γιατί έχουν αριθμητικές παραμέτρους να συγκρίνεις.

Δεν είναι καλύτερη η μία από την άλλη,επειδή έτσι κάπνισε σε κάποιο μέλος ενός forum.

 

 

Τέσπα,χαρά στο κουράγιο του Ray που περιμένει ότι θα του γράψεις σοβαρά επιχειρήματα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που και ως που είναι αυτονόητη,η υποκειμενική σου άποψη;
"Υποκειμενικη αποψη" οτι ο McLaughlin ειναι καλυτερος κιθαριστας/μουσικος/συνθετης απο τον Malmsteen? ;D

Ρε που εχουμε μπλεξει εδω μεσα.... ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καθοντουσαν και οι 2 στο ιδιο τραπεζι κ τα λεγανε....ποιος θα είχε πιο πολλα να ρωτήσει τον αλλο πάνω στην κιθάρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, σου απαντησα ηδη. Δεν θες να καταλαβεις, ή εχεις απειρο χρονο στα χερια σου να συζητας τα αυτονοητα. Εγω παλι δεν εχω απειρο χρονο ουτε και διαθεση να συζηταω τα αυτονοητα. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αρκετους στο ΝΟΙΖ να μιλησεις γι αυτα.

 

Δεν έχω δει κανέναν ποτέ και πουθενά να λέει ότι υπάρχουν προδιαγραφές - και μάλιστα εδώ και αιώνες - για το πόσο καλύτερος τεχνικά είναι ένας κιθαρίστας από έναν άλλο.

Για να μην ξεχνιόμαστε. Είπες:

 

Το θρεντ ειναι ενα καθαρα τεχνικο θρεντ, δεν νομιζω ο Gathulis να ποσταρε το βιντεο για να του πουμε αν μας αρεσει ή οχι η μουσικη που παιζει ο συγκεκριμενος κιθαριστας. Για να μας δειξει την τεχνικη του το ποσταρε. Και σε θεματα τεχνικης δεν χωρανε "μου αρεσει/δεν μου αρεσει". 8)

 

Εμεις θα βαλουμε προδιαγραφες? Υπαρχουν ηδη εδω και μερικους αιωνες. ::)

 

Αυτό είσαι ο μόνος που το λέει. Εϊμαι περίεργος λοιπόν να ακούσω αυτές τις τεχνικές προδιαγραφές σύμφωνα με τις οποίες ο McLaughlin είναι καλύτερος τεχνικά από τον χοντρούλη.

Αλλά βλέπω ότι καταφεύγουμε και πάλι στα "αυτονόητα"...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά βλέπω ότι καταφεύγουμε και πάλι στα "αυτονόητα"...

Δεν μπορουμε να καταφυγουμε κι αλλου, αφου μιλαμε για αυτονοητα. Οποιος εχει ακουσει τις δισκογραφιες και των δυο μουσικων καταλαβαινει το αυτονοητο της υποθεσης. Αν παλι δεν το καταλαβαινει, ειναι προβλημα του.

 

"Προδιαγραφες"...Βαλε ενα 10χρονο διπλα σε ενα αποφοιτο του Juilliard. Το 10χρονο μετα βιας μπορει να παιξει τα καλαντα στο πιανο του. Ο αποφοιτος του Juilliard μπορει να παιξει στο πιανο τους μισους κλασσικους συνθετες. Αν σου πω οτι ο αποφοιτος του Juilliard ειναι καλυτερος πιανιστας απο το 10χρονο, θα με ρωτησεις με ποιες "προδιαγραφες" και κατω απο ποια κριτηρια τον θεωρω καλυτερο? ::) Δηλαδη δεν ξερεις? Δεν ειναι αυτονοητο γιατι ειναι καλυτερος? Θες και εξηγηση? ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες και εξηγηση? ::)

 

Ναι. Αν και θα προτιμούσα εξήγηση για τους δύο μεγάλους κιθαριστες που σε ρώτησα παραπάνω. Αλλά και για το 10χρονο μου κάνει. Έτσι κι αλλιώς οι προδιαγραφές για να μετρηθεί τεχνικά το "καλύτερο" - το οποίο επιμένεις ότι υπάρχει - θα πρέπει να είναι οι ίδιες.

Λοιπόν ακούω. Προδιαγραφές όμως. Όχι θεωρίες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου