Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς ο καλύτερος ελληνας κιθαρίστας


gathulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τρελαίνεσαι βρε συ.

Αν μπορεί κάποιος να παίξει σ' αυτή την ταχύτητα με αυτή την φρασεολογία (post bop), άνετα παίζει πάνω σε Rhythm changes, που είναι στην πραγματικότητα ένα τονικό (με την έννοια της jazz) μοτίβο, και δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι αλλαγές τονικότητας, παρά μόνο να κάνεις συνεχή II-V-I.

 

ε δεν το λες κ τόσο εύκολο αυτό ;D φαντάζομαι γνωρίζεις κ εσύ ο ιδιος οτι στην πράξη να βγάλεις μουσικη απο κάτι τετοιο στην κιθάρα θέλει φοβερη δουλεια.είναι κ ι πολυπλοκότητα του οργάνου που τα μπερδευει τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άλλο τεχνική όμως και άλλο μουσικότητα.Διάλεξε ανάμεσα σε Michael Angelo Batio και Gary Moore.Τι θα διάλεγες;

 

Ελα που υπαρχει. Τεχνικα τουλαχιστον.

Το αν θα διαλεξω εγω τον Gary Moore ή οχι δεν λεει κατι στην περιπτωση μας. Το θρεντ ειναι ενα καθαρα τεχνικο θρεντ, δεν νομιζω ο Gathulis να ποσταρε το βιντεο για να του πουμε αν μας αρεσει ή οχι η μουσικη που παιζει ο συγκεκριμενος κιθαριστας. Για να μας δειξει την τεχνικη του το ποσταρε. Και σε θεματα τεχνικης δεν χωρανε "μου αρεσει/δεν μου αρεσει". 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος στο site εδώ που μπορεί να παίξει πανω στο Ruthm changes σε αυτή την ταχυτητα πολύ θα ήθελα να τον γνωρίσω.

Το κάνω για ζέσταμα.

 

Δεν μου αρέσει όμως να γνωρίζω καινούρια άτομα αν δεν το θέλω πρώτα εγώ.

Σόρρυ.

Θα σε ειδοποιήσω άμα είναι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το αν θα διαλεξω εγω τον Gary Moore ή οχι δεν λεει κατι στην περιπτωση μας. Το θρεντ ειναι ενα καθαρα τεχνικο θρεντ, δεν νομιζω ο Gathulis να ποσταρε το βιντεο για να του πουμε αν μας αρεσει ή οχι η μουσικη που παιζει ο συγκεκριμενος κιθαριστας. Για να μας δειξει την τεχνικη του το ποσταρε. Και σε θεματα τεχνικης δεν χωρανε "μου αρεσει/δεν μου αρεσει". 8)

 

Υπό αυτή την έννοια έχεις δίκιο.Πάντως επειδή δεν έχω ιδέα από jazz κιθαρίστες,τεχνικά πάντα υπάρχουν πολλοί Έλληνες που όπως είπε ο Johnny.T τον πατάνε χάμω κάθε πρωί πριν φάνε πρωινό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό αυτή την έννοια έχεις δίκιο.Πάντως επειδή δεν έχω ιδέα από jazz κιθαρίστες,τεχνικά πάντα υπάρχουν πολλοί Έλληνες που όπως είπε ο Johnny.T τον πατάνε χάμω κάθε πρωί πριν φάνε πρωινό.

 

Βρε,κ τον Mclaughlin μπορεί να πατάνε,αλλα αλλου είδους τεχνικη η μια(jazz) αλλο η αλλη(metal,shred guitar)είναι διαφορετικοί οι μηχανισμοι.τον Rusty Cooley na βάλεις να παίξει πάνω σε αυτο,εχει χαθεί σε 3 δευτερα.ειναι απλα θέμα προτίμησης.όλα κορυφαια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gathulis

 

Κανε καμμια ΠΑΡΑΘΕΣΗ γιατι δε βγανουμε νοημα...

 

πατας το... προτελευταιο καβλιτζεκι  ;D  στην κατω σειρα πανω απο τα smileys

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου