Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς ο καλύτερος ελληνας κιθαρίστας


gathulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

. Εξάλλου μιλάμε για τέρατα τεχνικής και μουσικής αντίληψης που σε μέρες ή εβδομάδες προσθέτουν νέες τεχνικές στην παλέτα τους, εφόσον το θελήσουν -έλα όμως που δεν θέλουν να παίξουν κάτι άλλο από αυτό που παίζουν.

 

Σιγα τα τερατα....εμεις εδω στο ΝΟΙΖ τους εχουμε για πλακα....

 

Μη ξεχνας οτι εχουμε ηδη αποδομησει  τους Beatles (ασχετοι και αταλαντοι προϊοντα του μαρκετινγκ),τους Stones (δεν ξερουν να βαρανε τη ΛΑ),τον Hendrix (δεν ειχε καλο ηχο και δεν ηξερε να παιζει),τον James Brown (μονο για το Δελφιναριο κανει) και ΠΟΛΛΟΥΣ αλλους φιλΩς....  

 

Σ'αφηνω τωρα γιατι εχω να βελτιωσω τη πεμπτη συμφωνια του βλακα του Μπετοβεν γιατι δεν την εγραψε καλα...(σε κανα μισαωρακι νομιζω οτι θα εχω τελειωσει οποτε παμε για φραπε αν θες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δισκογραφία έχει σκοπό τη δημιουργία και όχι το διαγωνισμό.

 

Αυτό πες το στον Malmsteen.  ;D

 

Νταξ πλάκα κάνω.

 

 

Πάντως μια που ο φίλτατος sfaku διευρύνει το θέμα έχω να προσθέσω κάτι αφού έγινε και κουβέντα περί απόλυτων απόψεων:

 

Όποιος έχει διαβάσει την αυτοβιογραφία του Miles Davis και/ή έχει δει και την ταινία Bird με τη ζωή του Charlie Parker (με τον φοβερό Forest Whitaker), γνωρίζει ότι στα κλαμπς της Νέας Υόρκης των μέσων της δεκαετίας του 1940 όπου ξεκινούσε το ρεύμα της bebop, επί σκηνής διεξάγονταν συχνά jams, μεταξύ κολοσσών της τζαζ. Ο σκοπός αυτών των jams δε,  ήταν σε πολύ μεγάλο βαθμό ανταγωνιστικός και υπήρχε και πόρισμα για το ποιος ήταν καλύτερος. Αν δε, ανέβαινες και δεν "έπαιζες", έπεφτε τρελό γιουχάισμα από κάτω.

 

Θέλω να πω ότι και η "πολιτικώς ορθή" άποψη περί μη σύγκρισης και μη ύπαρξης καλύτερου - χειρότερου και ότι η μουσική δεν είναι διαγωνισμός κλπ., σκοντάφτει κι αυτή σε κάτι εμποδιάκια της ιστορίας. Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν κανείς ψάξει και σε άλλα (λαϊκά κυρίως) είδη, θα βρει κι εκεί ανάλογα παραδείγματα.

 

Αναφέρω τα παραπάνω, όχι προκειμένου να προωθήσω τη μία άποψη ή την άλλη, αλλά διότι η μουσική που έχει ως δημιουργούς και αποδέκτες εμάς, εκτίθεται και στα "ελαττώματα" του ανθρωπίνου είδους, ένα από τα οποία είναι και η ανάγκη αναγωγής της υποκειμενικής αλήθειας σε αντικειμενική όπως και η προσπάθεια μέτρησης εννοιών που ανήκουν στη σφαίρα του πνεύματος ας πούμε, σε κιλά, δευτερόλεπτα, μέτρα, νιούτον, αμπέρ, ντεσιμπέλ και πάει λέγοντας.  :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να συγκρίνεις αυτήν

 

amanda-simmons.jpg

 

 

Νομίζω ότι φούσκωσε, ας την βάλει κάποιος στον φούρνο.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, ΑΥΤΟΣ είναι ο καλύτερος κιθαρίστας.

 

IMAG1127.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι και η "πολιτικώς ορθή" άποψη περί μη σύγκρισης και μη ύπαρξης καλύτερου - χειρότερου και ότι η μουσική δεν είναι διαγωνισμός κλπ., σκοντάφτει κι αυτή σε κάτι εμποδιάκια της ιστορίας. Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν κανείς ψάξει και σε άλλα (λαϊκά κυρίως) είδη, θα βρει κι εκεί ανάλογα παραδείγματα.

Δεν πρόκειται περί πολιτικής ορθότητας αλλά περί δύο διαφορετικών θεμάτων.

 

Η δεξιοτεχνία δεν ήταν ποτέ εκτός μουσικής. Άσχετο που της γίνεται κατάχρηση σε βαθμό ακατάσχετης φλυαρίας και σαπουνόφουσκας.

 

Ούτε οι συγκρίσεις ήταν ποτέ εκτός μουσικής.

 

Αυτό που είναι εκτός μουσικής είναι η μετρησιμότητα και η προσπάθεια αντικειμενικοποίησης.

 

Οι διαγωνισμοί δεξιοτεχνίας που αναφέρεις δεν ήταν επιστημονικοί αλλά βασίζονταν στο perception του ποιος είναι καλύτερος τεχνικά/εκφραστικά/αυτοσχεδιαστικά (πολλαπλές παράμετροι σε σχέση με το ποιος κάνει καλύτερο alternate picking).

 

Το πεδίο που επέτρεπε τέτοιες συγκρίσεις ήταν το ανεξερεύνητο -ακόμη- του είδους bebop. Κάποιοι είχαν κατακτήσει μεγαλύτερες "περιοχές" από άλλους. Γιατί τώρα δεν γίνονται τέτοιες κόντρες; πιθανόν και για κοινωνικούς λόγους αλλά και διότι όλοι οι καλοί τζαζίστες είναι από ένα επίπεδο και πάνω, στο οποίο οι συγκρίσεις δεν έχουν νόημα.

 

Σίγουρα η τεχνική δεινότητα είναι συγκρίσιμη όταν υπάρχουν διαφορές, εσύ π.χ. έχεις αδιαμφισβήτητα καλύτερη τεχνική από μένα, ακόμη και ο Πολύφημος (μετά την επίσκεψη του Οδυσσέα  ;D ) θα το διαπίστωνε εύκολα.

 

Αλλά όταν μιλάμε για συγκρίσεις μεταξύ βιρτουόζων με επαρκέστατο έλεγχο των τεχνικών μέσων, και μάλιστα από τη δισκογραφία τους, τότε δεν μπορούμε να ξέρουμε (και τελικά, θέλουμε;  ;) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακότατο το πρώτο βίντεο, αλλά αν μου πει κανείς οτι του αρέσει το παρακάτω vibrato θα κόψω τις φλέβες μου με αλουμινόχαρτο... Και όχι, δεν με ενδιαφέρει αν ο B.B. King έκανε το vibrato του (κάπως) έτσι πριν απο 200 χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακότατο το πρώτο βίντεο, αλλά αν μου πει κανείς οτι του αρέσει το παρακάτω vibrato θα κόψω τις φλέβες μου με αλουμινόχαρτο... Και όχι, δεν με ενδιαφέρει αν ο B.B. King έκανε το vibrato του (κάπως) έτσι πριν απο 200 χρόνια...

 

 

.................. Και που λέτε, κάπως έτσι ξεκίνησε ο 2ος Πελοπονησιακός πόλεμος  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν φτιάχνουμε ΥΠΕΡΑΤΟΥ με τους κιθαρίστες για να γίνουν οι μαχές αυτές πιο χειροπιαστές?

 

Αν το εγχείρημα πιάσει μπορούμε να το προχωρήσουμε σε keybord-ίστες, drummer, φωνές, DJs, MCs,κλαριντζήδες....

 

Είχα τρέλα με τα YΠΕΡΑΤΟΥ πιτσιρικάς... μέχρι και για μηχανές του γκαζόν πρέπει να είχα  ;D ;D ;D ;D ;D

 

+ 280

 

και με τζαζίστες  (σαξοφωνίστες, τρομπετίστες,  band leaders όλοι μαζί  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου