Προς το περιεχόμενο

Cubase vs Sonar, απόψεις;


Παστίτσιός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ποιό από τα 2 προγράμματα δουλεύετε και ποιό προτιμάτε περισσότερο; Τί σας αρέσει και τί σας χαλάει στο καθένα; Θεωρείτε ότι θα ήταν καλή ιδέα κάποιος που έχει το ένα να ξεκινήσει να δουλεύει και με το άλλο παράλληλα και σε συνδυασμό; Αν ναί γιατί; Και ότι άλλο μπορείτε και θέλετε να πείτε γύρω από το θέμα.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το  SONAR σε περιοριζει στη χρηση PC (δεν δουλευει σε Mac) ,αν αυτο δεν σε πειραζει το SONAR X3 ειναι χαλαρα το καλυτεροτερο daw του πλανητη... :)...ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστα απο τα υπολοιπα σε functions,lay out & δυνατοτητες...

 

Τωρα περιμενε και σε λιγο θα σκασει καποιος Κιουμπεϊστας για να σου πει ποσο καλυτερο ειναι το Cubase... ;D

 

Παντως μια και συνηθως μενουμε με το daw που ΞΕΚΙΝΑΜΕ αν εχεις συνηθισει το Cubase δεν υπαρχει σοβαρος λογος να το γυρισεις σε sonar.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χαλαρα το καλυτεροτερο daw του πλανητη... :)...

...του πλανήτη Αφροδίτη.... ;D Όλα τα επαγγελματικά studios της Αφροδίτης...αυτό χρησιμοποιούν!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι λογω ΗΠΑ τα Pro tools ειναι standard σε πολλα studio δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο daw ...εξαλλου σε αυτα τα επιπεδα δεν υπαρχει "καλυτερο" απλα τι σε ΒΟΛΕΥΕΙ και τι εχεις συνηθισει,εμενα παντως ως σχεδιασμος μου αρεσει πολυ περισσοτερο το SONAR και ας δουλευω και pro tools ενω σαν total solution ριχνει ΧΟΝΤΡΑ στα αυτια στα Pro Tools (ειδικα το Χ που εχει και την virtual console),με το Χ3 απλα δεν χρειαζεσαι ΤΙΠΟΤΑ αλλο για να κανεις ΜΟΥΣΙΚΗ (εχει και εκπληκτικα vst)

 

Βεβαια απο τη στιγμη που δεν εχουν καμμια διαφορα στον ΗΧΟ....δεν τιθεται θεμα "καλυτερου".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια απο τη στιγμη που δεν εχουν καμμια διαφορα στον ΗΧΟ....δεν τιθεται θεμα "καλυτερου".

τώρα είσαι "φυσιολογικός" άνθρωπας ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιο "εξυπνο" και πιο "λειτουργικο" ειναι....καθε φορα που δουλευω Pro Tools ειναι σαν πηγαινω απο αυτοκινητο με ...αυτοματο κιβωτιο σε αυτοκινητο με ταχυτητες... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάποτε το 1ο από τα cubase-sonar, που είχα δοκιμάσει σε σπασμένη έκδοση ήταν το cubase επειδή αυτό ήταν δημοφιλέστερο, τελικά όταν είδα το sonar, το προτίμησα, επειδή το sonar έχει καλύτερο σχεδιασμό. Το cubase είναι κάπως μάπα σχεδιαστικά. Φυσικά, εννοείται ότι δεν χρησιμοποιώ σπασμένα, τα έχω αγορασμένα αυτά που χρησιμοποιώ.

Αλλά θα πρέπει να είμαι αντικειμενικός και να πώ κάτι που διαπίστωσα τελευταία. Έχω τα cubase le και sonar 6 studio. Αυθεντικά εννοείται. Και τα 2 είναι πρίν το 2008 και το cubase le είναι κομμένη έκδοση και υπερβολικά πιό αδύναμη από το sonar 6 studio. Όμως, για παράδειγμα, ένα vst όταν πάω να το φορτώσω στο sonar δεν το φορτώνει, το cubase le ¨ομως το φορτώνει κανονικά! Και αναρωτιέμαι, τί να φταίει άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

east/west. Κορυφαίο. Εγώ βέβαια ακόμα δεν το έχω. Πρέπει όμως να είναι ότι καλύτερο από πλευράς οργάνων. Αν έχεις χρήμα να χώσεις αχταρμά έχε το υπόψη.

 

http://www.soundsonline-europe.com/CCC2

 

Άκου εδώ πράματα.

 

   

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάποτε το 1ο από τα cubase-sonar, που είχα δοκιμάσει σε σπασμένη έκδοση ήταν το cubase επειδή αυτό ήταν δημοφιλέστερο, τελικά όταν είδα το sonar, το προτίμησα, επειδή το sonar έχει καλύτερο σχεδιασμό. Το cubase είναι κάπως μάπα σχεδιαστικά. Φυσικά, εννοείται ότι δεν χρησιμοποιώ σπασμένα, τα έχω αγορασμένα αυτά που χρησιμοποιώ.

Αλλά θα πρέπει να είμαι αντικειμενικός και να πώ κάτι που διαπίστωσα τελευταία. Έχω τα cubase le και sonar 6 studio. Αυθεντικά εννοείται. Και τα 2 είναι πρίν το 2008 και το cubase le είναι κομμένη έκδοση και υπερβολικά πιό αδύναμη από το sonar 6 studio. Όμως, για παράδειγμα, ένα vst όταν πάω να το φορτώσω στο sonar δεν το φορτώνει, το cubase le ¨ομως το φορτώνει κανονικά! Και αναρωτιέμαι, τί να φταίει άραγε...

 

Μιλας τωρα για ΑΡΧΑΙΑ ιστορια... ;D...χτυπα ενα SONAR X1 producer (τα σκοτωνουν πλεον γυρω στα 150 ευρω) να ερθεις τουλαχιστον λιγο πιο κοντα στη βιομηχανικη επανασταση.... ;D...(φανταζομαι ΕΧΕΙΣ windows 7 ετσι δεν ειναι?) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου