Προς το περιεχόμενο

Δουλεύω σωστά???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!!

Έχω μερικούς προβληματισμούς σχετικά με τον τρόπο που δουλεύω με τα project μου. Οι προβληματισμοί ήρθαν μετά απο αρκετά μη επιθυμητά αποτελέσματα. Έχοντας ξεσκονίσει το forum αρκετές φορές ξέρω πανω κάτω τι είναι σωστό και τί λάθος αλλα πιστεύω οτι είναι καλύτερα να πάρω και άλλες γνώμες.

 

Lets see...

Καταρχίν δουλεύω 99,9% με Cubase & kontact.

 

Ανοίγω cubase, κάνω new project, φτιάχνω ότι φτιάξω και αφού τελιώσω 100% με προσθήκη ήχων και με το flow του καματιού τότε κάνω export σε audio ένα ένα κανάλι αφού πρώτα κάνω όλα τα υπόλυπα freeze.

Μετά κρατάω το παρόν project (με τα midi) για backup και ανοίγω ένα νέο οπου κάνω import όλα τα audio κανάλια. Βάζω σε όλα απο ενα eq, comp, ρυθμίζω και κάνω το τελικό export.

 

Είναι σωστό όλο αυτό?

Υπάρχει κάτι άλλο MUST που πρέπει να κάνω για να έχω καλύτερα αποτελέσματα?

 

Ένα εργαλείο που μετράει που βγαίνει o κάθε ήχος είναι αναγκαίο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας δίνεις αρκετά στοιχεία για να καταλάβουμε ποιο είναι το πρόβλημα. Το ότι βάζεις eq + comp μπορεί να είναι από εντελώς σωστό μέχρι εντελώς λάθος, ανάλογα με το ποιος είναι ο στόχος αλλά επίσης ανάλογα με τον ηχητικό χαρακτήρα που έχει κάθε τρακ πριν το κάνεις export από το προηγούμενο arrangement.

 

Σίγουρα θα ήταν πιο απλό να μας δώσεις να ακούσουμε κάτι, περιγράφοντας μας ποιο είναι (κατά την εκτίμησή σου) το πρόβλημα σε αυτό που ακούμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κάτι συγκεκριμένο, είναι γενικό το πρόβλημα. Βάζω Eq παντού για να καθαρίζω τον ήχο ή να τονίζω κάποιες συχνότητες, σε συναργασια παντα με εναν comp. Μιλάμε για ηλεκτρονική μουσική οπου πέφτει πολύ συμπίεση παντού και πάντα.

Σχετικά με το εργαλιάκι που βλέπεις σε ποιές συχνότητες παίζει ο κάθε ήχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το εργαλιάκι που βλέπεις σε ποιές συχνότητες παίζει ο κάθε ήχος?

 

Καλό και χρήσιμο είναι, αλλά (από τη προσωπική μου εμπειρία) το 99% των ανθρώπων που φθάνουν να αναρρωτιούνται γι' αυτό το εργαλειάκι, έχουν πρόβλημα ενορχήστρωσης και όχι πρόβλημα EQ. Ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου Wow!!

σίγουρα έχω πρόβλημα ενορχήστρωσης κα8ώς είμαι σχετικά νέος (περίπου 1 χρόνο ασχολούμαι).

Το εργαλειάκι αυτό πιστεύω οτι θα μου κάνει καλό για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Ίσως να με βοηθήσει να βρω μια άκρη σε όλα αυτά.

 

Ξέρεις που μπορώ να το βρω anyway?

 

Edit: Τα υπόλοιπα τα κάνω σωστά? (αν εξαιρέσουμε το eq-lim) δηλαδή η διαδικασία freeze - export

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!!

 

Ανοίγω cubase' date=' κάνω new project, φτιάχνω ότι φτιάξω και αφού τελιώσω 100% με προσθήκη ήχων και με το flow του καματιού τότε κάνω export σε audio ένα ένα κανάλι αφού πρώτα κάνω όλα τα υπόλυπα freeze.

Μετά κρατάω το παρόν project (με τα midi) για backup και ανοίγω ένα νέο οπου κάνω import όλα τα audio κανάλια. Βάζω σε όλα απο ενα eq, comp, ρυθμίζω και κάνω το τελικό export.

 

Είναι σωστό όλο αυτό?

Υπάρχει κάτι άλλο MUST που πρέπει να κάνω για να έχω καλύτερα αποτελέσματα?

[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις διπλή δουλειά.Τα tracks που έχεις φτιάξει είτε είναι audio είτε είναι midi με VST instruments μπορείς να τα επεξεργαστείς στην μίξη με τα EQ & FX που θέλεις και να κάνεις export audio το master track.Μόνο εάν είχες μία εξωτερική πηγή ήχου κάποιο synth ή module και το οδηγούσες μέσω midi το βλέπω να έγραφες κάποιο audio track για την τελική σου μίξη.Το Cubase θα δεί τι EQ & FX έχεις χρησιμοποιήσει και θα τα συμπεριλάβει στο τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κάνω έτσι για λόγους ποιότητας. Αν είναι λάθος να το σταματήσω :)

Αυτό ρωτάω.

Απλά κάνοντας freeze όλα τα midi και αφήνοντας μόνο ένα τότε όλη η επεξεργαστική ισχύ πηγαίνει στο ένα. άρα έχω καλύτερο ήχο και ένα πεντακάθαρο audio. Μετά τα audio τρώνε πολύ λιγότερο απο τα φορτωμένα midi άρα με πέρνει να σηκώσω και περισσότερα κανάλια. Λέμε τώρα ...

 

Το nick μου τα λέει όλα και γιαυτό είμαι εδώ :)

Ελπίζω κάποτε να καταφέρω να το αλλάξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι σχετικά στον τρόπο που δουλεύει ο κάθε ένας.Δεν υπάρχουν στάνταρ εκτός απο ορισμένα βασικά πράγματα.Απλώς θέλω να σου επισημάνω ότι όταν κάνεις τα midi κανάλια export σε wav περιορίζεις τις επιλογές σου.Σαν παράδειγμα να σου πω σε ένα Drum track σε κάποια σημεία μπορεί κάτι να σε χαλάει στην μίξη και να μην είναι θέμα EQ αλλά απλά να χρειαστεί να "παίξεις" λίγο με τα velocities και να καθαρίσει το κομμάτι.Εάν το έχεις κάνει export σε wav χάνεις αυτή την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστό μαν!!!

Απλά την διαδικασία αυτή την κάνω στο τέλος τέλος. ¶μα μετά χρειαστώ κάποια αλλαγή τότε έχω το backup με τα midi.

'Ολα αυτά τα έχω διαβάσει στο forum ... δεν σημαίνει οτι είναι και σωστά αλλα τι να πω? dont know :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου