Προς το περιεχόμενο

hard disk problem


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα pc με 3 σκληρους δισκους εναν serial ata οπου βρισκεται το λειτουργικο και 2 ide οπου εχω τα αρχεια μου.οταν ανοιγω το cubase που ειναι εγκατεστημενο στον serial ata και μετα ανοιγω ενα vsti το οποιο ειναι εγκατεστημενο σε εναν απο τους δυο ide μετα απο λιγο ακουω ενα τσσσσσφ και κολαει το συστημα.στην επανεκινηση χανονται οι 2 σκληροι δισκοι και τους ξανα βρισκει ξανα οποτε του καπνισει (επειτα απο αρκετα restart) γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει? οι σκληροι δισκοι ειναι σχετικα καινουριοι (1 ετους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι motherboard έχεις ? μήπως έχεις τσιπάκι nVidia ? Λειτουργικό ?

(πχ ο IDE Controller της nVidia ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :( )

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

 

Και γω ειχα ενα παρομοιο προβλημα παλια 6 μηνεσ μετα που αγορασα το νεο pc και εβαλα ενα ανεμιστιρακι μπροστα απο τους δισκους και λυθηκε.

 

Αρα πιστευω πριν μπεις πιο βαθια δοκιμασε τα βασικα βαλε ενα ανεμιστιρακι,αλλαξε καλωδια , επισης φανταζομαι και οι ρυθμισεις master - slave ειναι σωστες ετσι? , κανε κανα reset το bios μπας και εχει πειραχτει κατι και αφου βεβαιοθεις οτι ολα αυτα τα μικρα-μικρα ειναι οκ τοτε βλεπουμε πιο σοβαρα συμτωματα.

 

Επισης θα σου προτεινα με τη πρωτη ευκαιρια να κανεις και ενα back-up.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι motherboard έχεις ? μήπως έχεις τσιπάκι nVidia ? Λειτουργικό ?

(πχ ο IDE Controller της nVidia ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :( )

 

/nEwBiE 8)

ναι αυτο εχω...αλα το προβλημα δεν υπηρχε απο την αρχη.τι μπορω να κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα γενικα υπαρχει περιπτωση να φταινε τα παντα απο τροφοδοτικο μεχρι λειτουργικο.

 

Απλα αρχιζουμε απο τα πιο βασικα και προχωραμε οπως αν ειχες ενα μικροφωνο και μια κονσολα και δεν εβγαζες ηχο δεν θα πηγαινες με μιας να παρεις αλλη κονσολα αλλα θα τα επαιρνες απο την αρχη ετσι και εδω.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά πήγαινε στη βάση www.nvidia.com βάλε τα χαρακτηριστικά του motherboard σου πχ (platform drivers for socket 940 AMD...) και κάνε download τους τελευταίους system drivers. Το πρόβλημα σου είναι ο main system controler της nvidia που είναι υπεύθυνος για το IDE /RAID/SATA υποσύστημα οπότε με την νέα εγκατάσταση θα λυθεί.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο : O Yπολογιστής μου ->(δεξί κλικ) Ιδιότητες -> Υλικο -> Διαχείριση Συσκευών->Ελεγκτές ΙDE/ATAPI -> (χτύπα την πρώτη device) -> Δεξί κλίκ -> Ιδιότητες -> Πρόγραμμα Οδήγησης.

 

Αν το Πρόγραμμα Οδήγησης είναι την nVidia τότε κάνε Υπαναχώρηση (για να βρεις κάποιο driver της Microsoft ...)

 

nVidia IDE Driver SUCKS ... :(

(εγώ είχα 1 IDE δίσκο, 3 SATA και 1 DVDRW, και είχα του κόσμου τα προβλήματα ... το γύρισα στη Microsoft και εξαφανίστηκαν όλα)

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει format προσφατα και ειχα τους drivers των windows.τωρα εβαλα το n-force και βρηκε τουσ δισκους.ο ενας απο τους 2 ομως μου λεει οτι ειναι corrupted :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι αυτό το παθαίνεις όταν πας να ανοίξεις vsti εγκατεστημένο σε άλλο δίσκο από αυτόν του συστήματος, ενώ βρίσκεσαι στο cubase. Αν αυτό γίνεται ΜΟΝΟ τότε, ίσως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις το vst στον δίσκο που βρίσκεται το σύστημα και το Cubase.

Στην περίπτωση που το vst συνοδεύεται από κάποια μεγάλη soundbank (αυτός είναι ο λόγος που το έχεις σε διαφορετικό δίσκο υποθέτω) συνήθως σου δίνεται η επιλογή να τοποθετήσεις τη soundbank σε διαφορετικό δίσκο ή directory από αυτό στο οποίο κάνεις install το plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου