Προς το περιεχόμενο

Value for money Κιθάρα και ενισχυτής για blues, funk και Jazz ήχους


funk2010

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.

 

Μετά από κάμποσα χρόνια παιχτικής απραγίας πριν κανά 4μηνο επέστρεψα στην "δράση" αγοράζοντας μια Cort Luce-450C η οποία στην κυριολεξία με έβαλε για τα καλά στο παιχνίδι.

 

Παλιότερα έπαιζα (ο θεός να το κάνει παίξιμο) με μια Godin Solidac και εναν Framus Red Rogue 50w και 3-4 πεταλάκια. Τα παραπάνω είναι ακόμα στην κατοχή μου και εκφράσζουν την εφηβική μου ασυναρτησία :D , O ενισχυτής έχει άριστο λαμπάτο ήχο αλλά είναι ακατάλληλος για οικιακή χρήση και η κιθάρα προφανώς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή αλλά όχι αυτό που θέλω στην προκειμένη φάση, οπότε είναι παροπλυσμένα και περιμένουν το μεγάλο live :D.

 

Όπως προείπα η Cort (φτηνή και ταπεινή αλλά ταυτόχρονα και μαμάτη!) με έβαλε πάλι στο παιχνίδι. Ξεκίνησα να παίζω ρεμπέτικα (!) αλλά το μικρόβιο ξύπνησε πάλι μέσα μου και άρχισα πάλι τα blues, τα funk κλπ και θέλω να επιστρέψω και στον ηλεκτρικό ήχο αλλά αυτή τη φορά έχοντας έναν ήχο που να με εκφράζει και όργανα στις δυνατότητές μου. Το είδος που θέλω να μελετήσω είνια ότι έχει να κάνει με blues, funk και jazz.

 

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο σκληρός ήχος και τα πολλά εφέ. Με ενδιαφέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα καλά καθαρά και η απλότητα! Δε θέλω να μπλέξω ούτε με καλώδια, ούτε με 2000 κουμπιά και ρυθμίσεις...

 

Για κιθάρα προσανατολίζομαι προς την Ibanez as93 ή προς κάποια Cort Source. Δλδ semi-hollow body.

 

Στον ενισχυτή έχω θέμα όμως! Δεν ξέρω την αγορά και απ όταν είχα ασχοληθεί τα πράγματα έχουν αλλάξει... Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο ενισχυτής να έχει καλό (καθαρό κυρίως) ήχο για μελέτη στο σπίτι, να είναι εύκολα μεταφέρσιμος και να μη χρειάζεται να είσαι μάγος για να τον ρυθμίσεις.

 

Το bugdet είναι βαριά στα 300 ευρώ για τον ενισχυτή. Προς το παρόν έχω υπόψιν τους Vox vt20+ και Vox AC4. Ο πρώτος είνια ένας τυπικός μοντέρνος ενιχυτής που δεν ξέρω αν μου κάνει και ο 2ος είναι ένας λαμπάτος μικρός ενισχυτής που νιώθω πως είμια πιο κοντά του αλλά είναι πιο ακριβός κλπ κλπ.

 

Επίσης επειδή καταλαβαίνω πως το budget μου αλλά και οι δυνατότητές μου δεν ειναι τεράστια, δεν εχω απαίτηση για λαμπάτο ενισχυτή. Αλλά και αυτό το πράγμα με το modelling Καλό και χρυσό αλλά προβληματίζομαι μήπως εν τέλει δρα εναντίον του καλού ήχου.

 

Για πείτε ρε παίδες καμιά γνώμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Framus Red Rogue 50w

 

ο ενισχυτης σου πρεπει να εχει VOLUME αν δεν κανω λαθος..

 

ακου λοιπον τι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ μπορεις να κανεις...

 

Πιανεις το VOLUME (μεταξυ αντιχειρα και δεικτη)..& το γυριζεις προς τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

 

MAGIC!!!!! O ΗΧΟΣ χαμηλωνει!   ;D

 

ο 20αρης VOX  που ζαχαρωνεις ειναι σε ενταση μολις  3 db χαμηλοτερος απο τον ενισχυτη που ΗΔΗ εχεις.... (αν τους ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙΣ και τους 2)

 

απο τη στιγμη που στοχος σου ειναι ο ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος...δεν χρειαζεται να αλλαξεις ενισχυτη,απλα ΧΑΜΗΛΩΣΕ τον.

 

εδω μπορεις να μαθεις τα βασικα για τη σχεση watt & db

 

http://www.musiccenters.com/vol.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

ήμουνα σε αυτήν την φάση πριν 2-3 χρόνια.... και αν και σχετικά διαφορετικά τα ακούσματα μου κατέληξα σε Gibson LP(απωθημένο) και VOX AC4TV απλά γιατί μου άρεσε περισσότερο απο όσους (λίγους) άκουσα.

 

Σε αυτά τα δύο 3 χρόνια δοκίμασα τον ενισχυτή σκέτο δοκίμασα το μοντελινγκ απο μια πεταλιέρα (που δεν κάνει καθόλου κακό απλά μπορεί εσύ όπως και εγώ να βαρίεσαι να ασχοληθείς να βγάλεις ήχο)

 

Ο vt20+  είναι μοντελινγκ οπότε μάλλον δεν θα σου κάνει.

 

Ο Vox νομίζω πως η καινούρια έκδοση του έχει και ένα eq οπότε για μένα θα ήταν δεύτερη επιλογή μου με πρώτη τον Bugera V22 απλά γιατι είναι "πιο ενισχυτής"

 

Υπάρχουν και πολλές άλλες επιλογές σε αυτά τα λεφτά με λίγο ψάξιμο στο φορουμ θα τις βρείς και μάλλον θα ξεχωρίσει κάποιος vht που όμως εγώ δεν έχω ακούσει για να εκφέρω γνώμη.

 

Για κιθάρες τώρα ... κάποιος άλλος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την γνωμη μου επειδη ειπες την  <<μαγικη>> για μενα λεξη ΚΑΘΑΡΑ.1.Εαν μπορεις λαμπατο και μαλιστα τον vht  με το δωδεκαρι..2.fender mustang v2 αυτος εχει δωδεκαρι ετσι και αλλιως.ο πρωτος δεν εχει καθολου εφφε και ο δευτερος εχει .Διαλεγεις και παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια....σταματηστε.. ;D

 

εχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ το παλικαρι..

 

http://www.guitar.com.au/amplifiers/electric/framus/rouge.htm

 

http://www.mirm.ru/instructions/red_rouge_en.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έχει πολλά κουμπιά και είπε οτι δεν τα θέλει :P :P

Εξάλου μπορεί μετα να θέλει να μας ευχαριστήσει που του βρήκαμε καινούριο μηχάνημα να παίζει και να μας δώσει το παλιο που δεν "βολεύει"  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να κανει downgrade στον ηχο του... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης σου πρεπει να εχει VOLUME αν δεν κανω λαθος..

 

ακου λοιπον τι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ μπορεις να κανεις...

 

Πιανεις το VOLUME (μεταξυ αντιχειρα και δεικτη)..& το γυριζεις προς τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

 

MAGIC!!!!! O ΗΧΟΣ χαμηλωνει!  ;D

 

ο 20αρης VOX  που ζαχαρωνεις ειναι σε ενταση μολις  3 db χαμηλοτερος απο τον ενισχυτη που ΗΔΗ εχεις.... (αν τους ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙΣ και τους 2)

 

απο τη στιγμη που στοχος σου ειναι ο ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος...δεν χρειαζεται να αλλαξεις ενισχυτη,απλα ΧΑΜΗΛΩΣΕ τον.

 

εδω μπορεις να μαθεις τα βασικα για τη σχεση watt & db

 

http://www.musiccenters.com/vol.html

 

Υποσυνείδητα έθεσα έτσι τα ερωτήματα ώστε να αποδειχθεί ότι η καλύτερη λύση είναι εν τέλει να παίξω με αυτόν που έχω. :P

 

Πέρα από την πλάκα, ο ενισχυτής μου πράγματι είναι μια χαρά αλλά είναι και 20 κιλά. Από την επαφή μου με την ακουστική αυτό που ευχαριστιέμαι είναι η ανεξαρτησία χώρου. Τα 20 κιλά του ενισχυτή δεν μεταφέρονται έτσι απλά από το σαλόνι στην κoυζίνα και από την κουζίνα στο υπνοδωμάτιο. Αντίθετα τα 7-8 κιλά μεταφέρονται πολύ πιο εύκολα! :D

 

Μ'άλλα λόγια θα ήθελα να έχω και έναν 2ο μικρότερο (στον όγκο!) και χωρίς ακριβώς να χάσω την καλή ποιότητα ήχου που έχω μάθει από τον λαμπάτο μου.

 

ΥΓ. Και για να μην προτρέχουμε... δεν μου περισευούν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρότεινα modelling αλλά αν θες να έχεις επιλογές και κάνα εφέ έχω διαβάσει καλά reviews και για Blackstar ID15 TVP ή τον Blackstar ID30 TVP

 

Για λαμπάτους δεν ξέρω στις εντάσεις που λές εάν θα έχει και νόημα η λάμπα, φυσικά όμως είναι η καλύτερη επιλογή απο θέμα ήχου.

 

π.χ

Laney Cub12R--Λαμπάτος 15W στα 11.5 κιλά με 12άρι ηχείο και master volume και reverb που το θεωρώ απαραίτητο.

 

Δεν τον είχα ποτέ αλλά ο VC30 μου πραγματικά έχει πολύ ωραία καθαρά (όχι τόσο στα βρώμικα). Δεν ξέρω πόσο μοιάζουν αλλά ξέρω οτι ακόμα τον χρησιμοποιώ παρόλο που έχω και έναν Vox AC30.

 

και ο Vox ο λαμπάτος βέβαια είναι καλή επιλογή, VT20+ δεν πιστεύω οτι είναι κάτι που αξίζει, όλη η σειρά μου έχει αφήσει κακές εντυπώσεις.

 

άλλη επιλογη τρελό value for money είναι και ο Bugera V22 αλλά είναι κοντά στα 20 κιλά.

Δεν είναι απαγορευτικό αλλά ίσως είναι υπερβολικά δυνατός.

 

Στις αγγελίες πάντως θα βρείς διάφορους ενισχυτές να σε καλύψουν και σε λιγότερα χρήματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου