Προς το περιεχόμενο

Αφοσιωση στην ανοησια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως την εξηγειτε την περιπτωση του?

Ο συγκεκριμένος πάσχει από ένα σπάνιο σύνδρομο αυτό της παρεστιγμένης σπαζοφρένειας. Όποιος το έχει δεν μπορεί να παίξει κάτω από 64ο (παρεστιγμένο). Η πάθηση οφείλεται στο ότι μικρός κατάπιε τον μετρονόμο ανοιχτό στα 212 bpm. Μόνη θεραπεία η παύση (το κουμπάκι στο βίντεο).

 

Εμένα με συγκίνησε. Είναι βαθιά προσωπικό αυτό που παίζει.

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το ότι δεν αρέσει σε σας δεκτό.Αλλά είναι μορφή έκφρασης.

 

Ο συγκεκριμένος δε συμφωνεί με τη δική μου αισθητική κι ας είμαι ''shredάς''.Όλα αυτά είναι υποκειμενικά.

 

Πάντως όντως η τεχνική μας επιτρέπει να παίξουμε ό,τι μα ό,τι θέλουμε.Τεχνική δεν είναι μόνο το alternate/sweep/economy/hybrid picking στα 767887 bpm.Είναι και τα bends,το vibrato,η χρήση του tremolo.

 

Έλεος πια με αυτή την αφοριστική τάση ορισμένων εδώ μέσα.

 

Συμφωνώ με τον Bill, αλλά να πω το εξής...η τεχνική είναι ένα εργαλείο που μας επιτρέπει να παίξουμε αυτά που θέλουμε, και χρειαζόμαστε όση και όποια αυτά που θέλουμε ορίζουν.

Θεωρώ όμως πως δεν είναι αρκετή χωρίς, ας πούμε, βαθιά κατανόηση του στυλ που θέλουμε να παίξουμε, των αρμονικών, μελωδικών και ρυθμικών χαρακτηριστικών του, της ιστορίας του, της εσωτερικής του γλώσσας. Για παράδειγμα, ένα πράγμα να έχεις εκπληκτικό alternate picking και άλλο πράγμα να το χρησιμοποιήσεις για να αυτοσχεδιάσεις πάνω στο Giant Steps, σε 11/8 ή να παίξεις φλαμένγκο ή να παίξεις με Ινδούς ή να παίξεις heavy metal ή Bach.

Εν ολίγης, πιστεύω πως αυτό που μας επιτρέπει να παίζουμε αυτά που θέλουμε είναι, πρωτίστως, η μουσική καλλιέργεια. Αυτή δίνει πνοή και σχήμα στην τεχνική μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pipityri +1

 

Πάντως όντως η τεχνική μας επιτρέπει να παίξουμε ό,τι μα ό,τι θέλουμε.Τεχνική δεν είναι μόνο το alternate/sweep/economy/hybrid picking στα 767887 bpm.Είναι και τα bends,το vibrato,η χρήση του tremolo.

 

O Ferrari υποτιθεται ο,τι μπορει να διδαξει τεχνικη αλλα δεν μπορει να κανει bends, vibrato και μαλλον ουτε tremolo.  ::)

 

Η κυριαρχη "τεχνικη" ειναι η μελωδια, ποιες νοτες θα παιξεις και μετα το πως. Αμα υπαρχουν ατομα που ενθουσιαζονται απ'την "μελωδια" του Ferrari παω πασω, γουστα ειναι αυτα. Αλλα βαζω στοιχημα την κιθαρα μου πως μονο κιθαριστες αγοραζουν τους δισκους του.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ferrari υποτιθεται ο,τι μπορει να διδαξει τεχνικη αλλα δεν μπορει να κανει bends, vibrato και μαλλον ουτε tremolo.  ::)

 

Η κυριαρχη "τεχνικη" ειναι η μελωδια, ποιες νοτες θα παιξεις και μετα το πως. Αμα υπαρχουν ατομα που ενθουσιαζονται απ'την "μελωδια" του Ferrari παω πασω, γουστα ειναι αυτα. Αλλα βαζω στοιχημα την κιθαρα μου πως μονο κιθαριστες αγοραζουν τους δισκους του.

 

Δεν τον ξέρω τον συγκεκριμένο (γιατί άραγε;). Μπορεί σε όλα αυτά τα κιλά τεχνικής να είναι και φοβερά ακριβής με bends/τρέμολο αλλά να μην ξέρει τι να κάνει με αυτά... το βιμπράτο του μάλλον ενοχλούσε τις νυχτερίδες της γειτονιάς για αυτό το δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ο καθένας με τη τρέλα του. Ο άλλος προετοιμαζόταν κάτι χρόνια για να κάνει ελεύθερη πτώση απ τη στρατόσφαιρα και το πέτυχε. Σε κάποιους φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον επίτευγμα και κάποιους-εμένα πχ- μας άφησε παγερά αδιάφορους . Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή.

 

Δυστυχώς υπάρχουν και σρεντεράδες ;D ;D ;D...........αλλά έχουν καλή καρδιά και αν τους κλείσεις τον ενισχυτή, δεν πειράζουν κανέναν  :P ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς υπάρχουν και σρεντεράδες...........αλλά έχουν καλή καρδιά και αν τους κλείσεις τον ενισχυτή, δεν πειράζουν κανέναν.

 

Θεικό απλά !! θέλω να το φτιάξω μπλουζάκι !! ;D (με την άδειά σου βέβαια !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Charles Mingus: Το να κάνεις το απλό πολύπλοκο είναι κοινοτοπία. Το να κάνεις το πολύπλοκο απλό, τρομερά απλό, αυτό είναι δημιουργικότητα.

 

Thelonious Monk: Αυτό που δεν παίζεις μπορεί να είναι πιο σημαντικό από αυτό που παίζεις.

 

Dizzy Gillespie: Μου πήρε μια ζωή για να μάθω τι να μην παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου