Προς το περιεχόμενο

Αφοσιωση στην ανοησια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ έχω πρόβλημα... δεν μπορώ να παίξω ΑΡΓΑ με τίποτα. Από μια ταχύτητα και πάνω μόνο. Φαρέρι φάση κι έτσι. Προσπαθώ να γίνω Μάλμστιν βλέπεις. Ακόρντα δεν ξέρω. Ό,τι πιάσει η πένα - βασικά αυτή είναι και η μόνη προπόνηση που κάνω. Πάνω κάτω η ταστιέρα, χάμστερ της εξάχορδης έχω γίνει. Ποιος έχει καιρό για ακολουθίες ακόρντων και αρμονίες/διαφωνίες και μετατροπίες. Αυτά είναι για τους σαχλούς. Εγώ είμαι σπόρτσμαν.

Βιμπράρει η κιθάρα μου από μόνη της (τα ξύλα που λέγαμε) και χάρη σε ένα μαγικό πεταλάκι που έχω που το έχει ευλογησει ένας βραχμάνος στην Ανω Τούμπα, το "Emphasizer" της Malmsteen Fulltone, μου βγάζει ένα pitch vibrato που έχει τόση μεταδοτικότητα ώστε  όταν παίζω κλαίνε μέχρι και οι συγγενείς μου τρίτου βαθμού στην Αυστραλία.

 

Ε και εγω σε sportsman απευθυνομαι μη νομιζεις....εξαλλου μπλουζ-ροκ κιθαρα παιζεις οπως λεει και το προφιλ σου ..αμα δεν ξερεις να κανεις ενα bended vibrato τοτε μαλλον παιζεις μαντολινο και δεν το εχεις καταλαβει τοσο καιρο....καντο(εσυ προσωπικα in the safety of your own home) και μετα συγκρινε το με ενα αντιστοιχο του Malmsteen.Αν υπαρχει ψηγμα μουσικοτητας μεσα σου θα καταλαβεις τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είδα αυτά τα δυο βίντεο με μεγάλη χαρά καθώς παίζει να άκουγα κάποια τραγούδια από αυτά πολύ μικρότερος και τα είχα ξεχάσει εντελώς .Επίσης έχουν και την σουξεδάρα since you've been gone την ωραία!

Συμπέρασμα προτίμησα το live με τον vai ,ναι είναι επιδειξίας και αυτός αλλά χαριτωμένος και χιουμορίστας λολ  :-X (jackson και charvel? )

εκτός αυτού νομίζω ότι ο ήχος είναι καλύτερος και  ότι ο τραγουδιστής έχει  καλύτερη απόδοση στο live με τον vai  . Απλά ο YJM σου δίνει την εντύπωση ότι θέλει να έχεις περισσότερο την προσοχή σου πάνω του από ότι χρειάζεται ,σαν να την κλέβει από τους υπόλοιπους της μπάντας .Ο Vai δείχνει το διαχειρίζεται καλύτερα αυτό πάνω στην σκηνή. Βέβαια είναι και θέμα σκηνοθεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και εγω σε sportsman απευθυνομαι μη νομιζεις....εξαλλου μπλουζ-ροκ κιθαρα παιζεις οπως λεει και το προφιλ σου ..αμα δεν ξερεις να κανεις ενα bended vibrato τοτε μαλλον παιζεις μαντολινο και δεν το εχεις καταλαβει τοσο καιρο....καντο(εσυ προσωπικα in the safety of your own home) και μετα συγκρινε το με ενα αντιστοιχο του Malmsteen.Αν υπαρχει ψηγμα μουσικοτητας μεσα σου θα καταλαβεις τι εννοω.

 

Blues is easy to get but hard to lose my friend. Τη στιγμή που γεννήθηκα έκλαψα σε αυτό το πως το λες bended vibrato. To 'χω , τι με πέρασες;

Και το μαντολίνο όμως καλό είναι (έχω μια προτίμηση στα οχτάχορδα Gibson, αν έχεις υπόψη σου, σαν αυτό που παίζει ο David Grisman. Eκεί να δεις shredding...

 

Αφιερωμένο (edit: αν έχει κάποια ιστορική σημασία, είναι του 1985...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blues is easy to get but hard to lose my friend. Τη στιγμή που γεννήθηκα έκλαψα σε αυτό το πως το λες bended vibrato. To 'χω , τι με πέρασες;

 

 

Nαι το vibrato που o Govan το χαρακτηρισε incomparable εσυ..το χεις....παρε καμια αυτια μπας και συνερθεις απο την ημιμαθεια....

 

http://www.youtube.com/watch?v=SzW8fi8z5C8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το vibrato o Govan το χαρακτηρισε incomparable εσυ..το χεις....παρε καμια αυτια μπας και συνερθεις απο την ημιμαθεια....

 

http://www.youtube.com/watch?v=SzW8fi8z5C8

 

Ημιμαθής είσαι εσύ και τα τελάρα που έχεις για κιθάρες, Με την καλή έννοια το λέω (αφού τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο). Και σε σχέση με αυτό που μου ποστάρεις ως απάντηση για να μου δείξεις και καλά το vibrato της ξεμαλλιασμένης, το "ημιμαθης" είναι τουλάχιστον κολακεία.

 

Έχει τόσο drive που δε χρειάζεται καν να βιμπράρει για sustain! Σοβαρά και λένε γι' αυτό ότι είναι σπουδαίο; Θα κάνεις πλάκα...

Δηλαδή τα bending και τα vibrato του S R Vaughn τι είναι μπροστά σε αυτές τις φιγουρατζήδικες μπούρδες; Ελεος. Και την βρήκε στο 5 δευτερόλεπτο με το κομμάτι και άρχισε να ανεβοκατεβαίνει σαν γιογιο; λολ Κάτι άλλο εκτός από κλασικίζουσες κλίμακες μπορεί να παίξει; Δεν ξερω αν λυπάμαι πιο πολύ αυτόν ή εσένα.

Τείνω να πιστέψω ότι τύποι σαν κι αυτόν κατέστρεψαν τη μουσική και μια γενιά από κιθαρίστες - αλλά μετά σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν να είναι χειρότερα τα πράγματα.

χα χαααααχ πόσο pathetic

 

 

Αχ, μη βάζεις άλλα βίντεό του, γιατί σε παίρνω στα σοβαρά και κάθομαι και τα βλέπω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημιμαθής είσαι εσύ και τα τελάρα που έχεις για κιθάρες, Με την καλή έννοια το λέω (αφού τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο). Και σε σχέση με αυτό που μου ποστάρεις ως απάντηση για να μου δείξεις και καλά το vibrato της ξεμαλλιασμένης, το "ημιμαθης" είναι τουλάχιστον κολακεία.

 

Έχει τόσο drive που δε χρειάζεται καν να βιμπράρει για sustain! Σοβαρά και λένε γι' αυτό ότι είναι σπουδαίο; Θα κάνεις πλάκα...

Δηλαδή τα bending και τα vibrato του S R Vaughn τι είναι μπροστά σε αυτές τις φιγουρατζήδικες μπούρδες; Ελεος. Και την βρήκε στο 5 δευτερόλεπτο με το κομμάτι και άρχισε να ανεβοκατεβαίνει σαν γιογιο; λολ Κάτι άλλο εκτός από κλασικίζουσες κλίμακες μπορεί να παίξει; Δεν ξερω αν λυπάμαι πιο πολύ αυτόν ή εσένα.

Τείνω να πιστέψω ότι τύποι σαν κι αυτόν κατέστρεψαν τη μουσική και μια γενιά από κιθαρίστες - αλλά μετά σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν να είναι χειρότερα τα πράγματα.

χα χαααααχ πόσο pathetic

 

 

Αχ, μη βάζεις άλλα βίντεό του, γιατί σε παίρνω στα σοβαρά και κάθομαι και τα βλέπω.  ;D

 

Εσυ πιστευεις οτι ο μονος ρολος υπαρξης του vibrato ειναι για να  παρατεινει το sustain :-X?και οτι αφου εχει τοσο gain  δεν χρειαζεται να κανει vibrato?xaxaxa εγινε αυτο ηθελα να ακουσω.....εισαι μυρωδιας τελικα....case closed ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που μου είπες τι πιστεύω. Την επόμενη φορά, να μας πεις τι πιστεύεις κι εσύ ότι κάνει αυτός ο καημένος εκεί εκτός από ασκήσεις αερόμπι για άμουσους σκυλοροκάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που μου είπες τι πιστεύω. Την επόμενη φορά, να μας πεις τι πιστεύεις κι εσύ ότι κάνει αυτός ο καημένος εκεί εκτός από ασκήσεις αερόμπι για άμουσους σκυλοροκάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου