Προς το περιεχόμενο

distortion pedal- input amp/ fx loop-petaliera??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Λοιπον, θελω να ρωτησω αν γινεται να συνδεσω την πεταλιερα μου στο fx loop του ενισχυτη μου για τα εφε (delay, chorus κτλ) και ταυτοχρονα να βαλω στο Input του ενισχυτη μου ενα distortion pedal για τα βρωμικα. Κι αν γινεται να μου πει καποιος αν μπορει την συνδεσμολογια. Αυτο θελω να το κανω γιατι δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τις παραμορφωσεις της πεταλιερας μου ενω θα ηθελα να κρατησω τα εφε της.

 

Ευχαριστω, και σορρυ αν ειπα βλακεια απλα δεν ξερω πολλα απ αυτα γι αυτο ρωταω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις το distortion πετάλι μεταξύ κιθάρας και input του ενισχυτή κανονικά. Για την πεταλιέρα όπως είπες μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη λούπα, όπου από το send πας στο input της πεταλιέρας και από το out της πεταλιέρας πάς στο return. Απλό...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε γινεται αυτο δηλαδη ετσι? Κι ετσι θα εχω τα βρωμικα απο το distortion pedal και τα εφε απο την πεταλιερα!!Σ ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την απαντηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικο: να θυμηθεις να απενεργοποιησεις απο τα patches της πεταλιερας σου τις οποιες βρωμιες/προσομοιωσεις ενισχυτων εχεις, ωστε να μεινουν μονο τα υπολοιπα  ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ειχα στο μυαλο μου θα το κανω direct απλα ακομα μια ερωτηση! Την κιθαρα θα την συνδεσω στο distortion pedal ή στην πεταλιερα? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το ειχα στο μυαλο μου θα το κανω direct απλα ακομα μια ερωτηση! Την κιθαρα θα την συνδεσω στο distortion pedal ή στην πεταλιερα? Ευχαριστω

την κιθάρα στο input του distortion, το output του distortion στο in του ενισχυτή..

καλά παιχτήρια.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο distorsion pedal. Οποτε το σημα σου ουσιαστικα θα ειναι

 

Κιθαρα-->Πεταλι distorsion/overdrive-->Προενισχυση-->Πεταλιερα για εφε-->Τελικη Ενισχυση

 

Το effects loop σου επιτρεπει ουσιαστικα να παρεμβαλεις κατι αναμεσα στην προενισχυση και στην τελικη του ενισχυτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την βοηθεια!Νομιζω οτι καταλαβα πως θα λειτουργησει!Οποτε θα το κανω και στην πραξη σε λιγες μερες και θα σας πω νεα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερ. σχετικη με το θέμα.

εάν ο ενισχυτής δεν έχει fx loop η πεταλιέρα μπορεί να συνδεθεί πριν τον ενισχυτή?

εάν ναι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ή υποδεέστερο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερ. σχετικη με το θέμα.

εάν ο ενισχυτής δεν έχει fx loop η πεταλιέρα μπορεί να συνδεθεί πριν τον ενισχυτή?

εάν ναι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ή υποδεέστερο? 

 

Φυσικά και μπορεί. Το αποτέλεσμα όμως είναι συνήθως υποδεέστερο μιας και ορισμένα εφέ ή προσομοιώσεις ακούγονται καλύτερα αν η πεταλιέρα μπει στο loop του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου