Προς το περιεχόμενο

Telecaster neckpoket


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το template είναι λάθος ή η κοπή?

Κοιτα.Εγω βρηκα ενα σχεδιο για tele σε αυτο το site https://sites.google.com/site/guitarplanscollection/pdf-files/fender-ish (αν δεν επιτρεπεται το λινκ ας μου ζητηθει να το σβησω) και συγκεκριμενα αυτο με την ονομασια BODY.Το πηγα σε ενα εργοστασιο ξυλειας εδω κοντα και του ζητησα να το φτιαξουμε στο cnc που εχει.Ο τυπος το πηρε,το περασε σε ενα αλλο προγραμμα (δεν θυμαμαι πως το λεγαν) και μετα το αποθυκευσε σε xdf ή dxf <----Anyway για να το διαβαζει το συγκεκεριμενο cnc.Κοπηκε και οταν χαραξα επανω σε ενα κομματι ξυλο που εχω στα σκαρια....μου φανηκε καπως μεγαλο το neckpocket και ετσι μπηκα στην διαδικασια να το ρωτησω και εδω....Τωρα οσο αφορα την ερωτηση σου....θα ελεγα οτι το template ειναι λαθος...Αν κανει λαθος το cnc να παμε για φουντο τοτε εμεις εδω κατω  :D :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

...Τωρα οσο αφορα την ερωτηση σου....θα ελεγα οτι το template ειναι λαθος...Αν κανει λαθος το cnc να παμε για φουντο τοτε εμεις εδω κατω  :D :D :D

Ασφαλώς και το CNC μπορεί να κόψει λάθος διαστάσεις αν (για παράδειγμα) δεν έχει το σωστό κοπτικό.

 

Το link αν καταλαβαίνω σωστά είναι συλλογή από σχέδια που έχουν ετοιμάσει και αναρτήσει δωρεάν στο δίκτυο διάφοροι (<--έτσι δεν είναι?) οπότε είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς και το CNC μπορεί να κόψει λάθος διαστάσεις αν (για παράδειγμα) δεν έχει το σωστό κοπτικό.

Δυστηχως αλλαξαμε μυτες στο cnc πριν κοψουμε,εβαλε των 2mm,λες να αυτο να εφταιγε ?

Το link αν καταλαβαίνω σωστά είναι συλλογή από σχέδια που έχουν ετοιμάσει και αναρτήσει δωρεάν στο δίκτυο διάφοροι (<--έτσι δεν είναι?) οπότε είναι ΟΚ.

Ναι...ακριβως

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η διάμετρος του κοπτικού κανονικά λαμβάνεται υπόψη στον προγραμματισμό. Υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν αυτόματα ή -τέλος πάντων - με λίγη επίβλεψη. Αν το κέντρο του κοπτικού κινηθεί ακριβώς πάνω στη γραμμή του σχεδίου, καθώς θα αφαιρέσει υλικό ίσο με τη διάμετρό του το περίγραμμα θα βγει μικρότερο και οι κοιλότητες μεγαλύτερες. Ασφαλώς και το ξέρει αυτό (πολύ καλά) ο χειριστής του cnc, αλλά ίσως δεν κατάλαβε ότι θέλεις κατασκεύασμα ακριβείας ώστε να αφιερώσει τα 5-10 λεπτά που απαιτούνται. Μπορεί απλά να έβαλε το λεπτότερο κοπτικό που βρήκε ώστε να το θεωρήσει αμελητέο.

 

Άνοιξα το 53BODYMASTERNSNOFLAT1.DXF που είναι του ίδιου και είδα ότι τα κέντρα των οπών για το μανίκι απέχουν όντως 2" (όπως βρήκα αλλού) οπότε μάλλον δεν είναι σε λάθος κλίμακα. Από την άλλη, φαίνεται το neck pocket να είναι λίγο στραβό σε σχέση με το centerline.

Η διάγνωσή μου είναι ότι έπεσες σε πρόχειρο σχέδιο και σε πρόχειρο μάστορα.  :)

neck_pocket_slanted.png.30dc20aa32f01b5ba8fe9ed2a093d72b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια το νεκ ποκετ στο σημειο αυτο εχει κλιση και δεν ειναι παραλληλο στο κεντρικο αξονα γιατι ακολουθει το μπρατσο που στενευει προς τα πανω

Εχω χρησιμοποιησει και κοψει αρκετα templates απο αυτα που υπαρχουν στο διαδικτυο και χρειαζονται παντα ελεγχο για την ορθοτητα τους.

Τα διαφορα pdf που κυκλοφορουν δεν εχουν την ακριβεια των CADs

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι θες να πεις....Βεβαια η διαφορά ειναι αρκετα μεγαλη για να φταιει το κοπτικο.Τουλαχιστον ετσι μου φαινεται.Αν κανω λαθος πες μου.Ο τυπος που χειριζοταν το cnc φαινοταν να ηξερε το τι εκανε γιατι δεν βιαστηκε....εξυπηρετηση στην ουσια μου εκανε.Αρα πιστευω οτι το κοπτικο που θα εβαλε θα εκανε για την δουλεια.Δεν τον ειδα να αλλαζει γιατι το cnc εχει δικια του εργαλειοθηκη και οτι του δωσεις σαν εντολη την κανει

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που είπε ο Nάσος, στο μπράτσο ουσιαστικά  οι δυο πλευρές συγκλίνουν γιατι είναι ένα κομμάτι από ένα τρίγωνο, εάν επεκτείνουμε τις πλευρές του προς την μεριά του nut αυτές κάποια στιγμή θα ενωθούν.

Γ' αυτο και το pocket εχει κλίση, γιατι το μπράτσο δεν είναι παραλληλόγραμμο.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και βεβαια το νεκ ποκετ στο σημειο αυτο εχει κλιση και δεν ειναι παραλληλο στο κεντρικο αξονα γιατι ακολουθει το μπρατσο που στενευει προς τα πάνω

...

 

 

Τόσα χρόνια δεν το είχα προσέξει!!! Thanks.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα διαφορα pdf που κυκλοφορουν δεν εχουν την ακριβεια των CADs

 

 

Για να πάρεις σωστό pdf συνήθως πρεπει να δώσεις λεφτά.

Από εκεί και πέρα το πώς θα κοπεί ένα template είναι καθαρά στο πόσο ΄΄επαγγελματιας ΄΄  είναι αυτός που κάνει την δουλεια.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν στην προκειμένη περίπτωση, η μία είναι η ορθότητα του αρχικού σχεδίου (όπου απ'οτι καταλαβαίνω εως τώρα μάλλον δεν τυπώθηκε σε σωστή κλίματα).

 

Η άλλη παράμετρος είναι η σωστή δημιουργία του G-Code (γλώσσα προγραμματισμού του CNC) όπου για να λες ότι στο έκανε εξειδικεύμενος χειριστής του συγκεκριμένου CNC  έγινε και πρόβλεψη των σωστών παραμέτρων (θέλω να πιστεύω) για τα κοπτικά εργαλεια που χρησιμοποιήθηκαν κατά τον προγραμματισμό του κώδικα. Τέλος πριν διαδικασία κοπής γίνεται χρήση προγράμματος για simulation και optimize για την εξάλειψη οποιουδήποτε λάθους.

 

Αυτα τα λέω για σε βοηθήσω, αν ήσουν παρών σε ολη την διάρκεια της διαδικάσιας ώστε να μπορέσεις να εκτιμήσεις τελικά το λάθος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου