Προς το περιεχόμενο

Telecaster neckpoket


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το pdf που του εδωσα το πηρε σπιτι του και το "μελετησε"....το προγραμμα του cnc που δουλευε εκει δεν αναγνωριζε pdf αλλα ενα αλλο τυπο αρχειου που δεν θυμαμαι πως τον ειπε.Στην ουσια οταν την αλλη μερα ξαναπηγα εβαλε το pdf σε ενα αλλο προγραμμα και το εκανε save as....(τυπος αρχειου που διαβαζει το cnc).Οταν το φορτωσε στο προγραμμα κοπης δεν ειχε ουτε 1 λαθος (οπως εχω δει σε αλλη περιπτωση).Ηταν αψεγαδιαστο.Ημουν μπροστα στην διαδικασια αλλα επειδη δεν ειμαι εμπειρος απο τετοια πραγματα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια ποια ηταν τα βηματα που ακολουθησε

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το CNC δεν αναγνωρίζει PDF, αναγνωρίζει ενα τυπο αρχείου οπου ειναι γραμμενός ο κωδικας για το εκάστοτε κομμάτι που θα κατασκευάσει. Αυτος ο κώδικας ονομάζεται G-Code ( .fnc μήπως σου είπε πως ειναι η κατάληξη του αρχείου;) και ουσιαστικά πρόκειται για τις κινήσεις που κάνει το εργαλείο-α για να παραχθεί το κομμάτι.

 

Υπάρχουν και προγράματα CAM στα οποία βάζεις το σχέδιο απο CAD (οχι απο PDF) και σου παράγει μονο του το G-Code αλλά μπορεί να γίνει και χειροκίνητα, το ίδιο αποτέλεμα θα έχει με την διαφορά οτι με το CAM γλιτώνεις χρόνο.

 

Στην προκειμένη περίπτωση λογικά θα πήρε το σχέδιο που ήταν εκτυπωμένο απο PDF στην κλίμακα που το εκτύπωσες και του έδωσες καθότι δεν γνώριζε ότι ήταν 1:1 η κλίμακα, μέτρησε τις αποστάσεις με κάποιο σημείο αναφοράς και έφτιαξε τον G-Code για το συγκεκριμένο σχέδιο και λογικά γνωρίζοντας τι εργαλεία θα χρησιμοποιήσει.

 

Αν το σχέδιο ηταν λάθος απο την αρχή δεν ευθύνεται ο τεχνίτης, αλλα η λανθασμένη κλίμακα, αν πάλι δεν υπολόγισε σωστα τις διαμέτρους των εργαλείων και ηταν σωστή η κλίμακα τοτε ισως εκεί να βρίσκεται το λάθος (πράμα που δεν πιστεύω γιατι ο άνθρωπος θα γνωρίζει πως δουλεύει το μηχάνημα μιας και είναι εργαλείο της καθημερινής του εργασίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω πολλα απο αυτα τα πραγματα και ποσο μαλλον απο ενα μηχανημα 250 χιλιαδων ευρω  ;D .Οποτε οτι και να μου πεις το πιστευω  :D :D εφοσον δειχνεις οτι κατεχεις το πραγμα

Δεν νομιζω να ηταν αυτος ο τυπος του αρχειου

Επισης του εδωσα το pdf σαν αρχειο και οχι εκτυπωμενο,δλδ εγω το κατεβασα απο την σελιδα και οπως ηταν το πηγα σε αυτον.....η συνεχεια γνωστη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου