Προς το περιεχόμενο

Πάω για λάμπα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους.

Έχω έναν marshall vs65r (τρανζιστοράτος με μια λάμπα στην προενίσχυση).

Τώρα τελευταία άρχισε να κάνει εναν (μη ενοχλητικό - ακόμη) θόρυβο, κάτι μεταξύ φυσήματος και hum, ακόμη και χωρίς καλώδιο στο input. Στο overdrive κανάλι υπάρχει πάλι το φύσημα με... drive αυτή τη φορά.

Ο ενισχυτής είναι αγορασμένος 2ο χέρι πριν 4-5 χρόνια και έχει παίξει σε μερικά live. Τον άνοιξα σήμερα να τον φυσήξω λίγο και έχει την εργοστασιακή marshall πάνω, οπότε μάλλον δεν έχει αλλαχτεί ποτέ.

 

Αν είναι λάμπα οκ ξέρω να την αλλάξω, δεν είναι κάτι δύσκολο, αυτο που δεν ξέρω όμως είναι αν όντως χρειάζεται λάμπα.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Υ.Γ. Αν όντως πάω για λάμπα να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη; Είμαι μεταξύ

JJ EC803S Gold  -  JJ ECC83s Gold και TungSol ECC83

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει κανενας γνωστο σου να σου δανισει μια λαμπα για δοκιμη?

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως οχι, αλλα θα το ψάξω γιατί όντως θα ελυνε το ζητημα.

Τωρα που τον ξανα ακουσα παρατηρησα οτι το φυσημα δεν δυναμωνει οσο αυξανεται το volume...

Μηπως βοηθάει αυτό καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία άρχισε να κάνει εναν (μη ενοχλητικό - ακόμη) θόρυβο, κάτι μεταξύ φυσήματος και hum, ακόμη και χωρίς καλώδιο στο input. Στο overdrive κανάλι υπάρχει πάλι το φύσημα με... drive αυτή τη φορά.

 

Κατα πάσα πιθανότητα είναι θέμα λάμπας, βέβεα μην το πάρεις και της μετρητοίς...περίμενε να ακουσεις και άλλες γνώμες. Στο παρελθόν είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με λαμπάτο μηχάνημα, και η αλλαγή λάπμπας μου το ελυσε. (Αν είχαμε το ίδιο προβλημα το '"φυσημα" αυτο που λες θα το περιέγραφα περισσότερο ως "σφυριγμα")

 

 

Υ.Γ. Αν όντως πάω για λάμπα να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη; Είμαι μεταξύ

JJ EC803S Gold  -  JJ ECC83s Gold και TungSol ECC83

 

Το τι λάμπα θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάτε απο τις δίκες σου προτιμίσεις στον ήχο και απο το τι θες να παίξεις. Η κάθε λάμπα θα σου δώσει διαφορετικό αποτέλεσμα, άλλες σε μεγαλύτερο βαθμο και άλλες σε μικρότερο. Το θέμα είναι ποια ακούγεται στο δικό σου αυτι καλύτερα.

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ένα δεκάρικο να πάρεις μια JJ και να αλλάξεις αυτή που έχεις.

Αν είσαι Αθήνα και κοντά (στείλε pm) εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. ;)

Με μια λαμπίτσα δεν θα αλλάξει ο κόσμος σου ηχητικά και την καλύτερη αν πάρεις, οπότε δες αν είναι αυτό το ζήτημα.

Στο κάτω-κάτω μια λαμπίτσα δεν πάει ποτέ χαμένη ακόμα κι αν δεν φταίει αυτή.

Και το πιάνουμε από κει μετά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ένα δεκάρικο να πάρεις μια JJ και να αλλάξεις αυτή που έχεις.

Αν είσαι Αθήνα και κοντά (στείλε pm) εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. ;)

Με μια λαμπίτσα δεν θα αλλάξει ο κόσμος σου ηχητικά και την καλύτερη αν πάρεις, οπότε δες αν είναι αυτό το ζήτημα.

Στο κάτω-κάτω μια λαμπίτσα δεν πάει ποτέ χαμένη ακόμα κι αν δεν φταίει αυτή.

Και το πιάνουμε από κει μετά.

 

Κατα την ταπεινη μου άποψη, μη πάρεις gold pin λυχνία, εκτός αν έχεις και gold pin βάσεις. Αλλιώς δεν εχει καμμία σημασία.

Το προβληματάκι σου μπορεί να ειναι θέμα λυχνίας.

Εγω θα:

1) Εβαζα σπρέυ επαφών τα ποδαράκια της λάμπας και θα εβαζα/εβγαζα τη λαμπα 2-3 φορές ωστε να καθαρισει η βαση της.

2) Αλλαζα λυχνία αν το προβλημα συνεχίζεται

3) Αν το προβλημα συνεχίζεται, μηπως ειναι θέμα plate resistor.

 

Καλημέρα σε όλους

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

φιλε bezoubios θα δοκιμασω τα 2 πρωτα, ε και αν ειναι το 3ο θα τον παω έξω για service...

 

Αν μένεις προς Μαρούσι / Mall / Ηράκλειο / Μεταμόρφωση μεριά φέρτον να δοκιμάσουμε απο τις δικές μου. Μη πάρεις ασκοπα άλλη

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν marshall vs65r (τρανζιστοράτος με μια λάμπα στην προενίσχυση).

Τώρα τελευταία άρχισε να κάνει εναν (μη ενοχλητικό - ακόμη) θόρυβο, κάτι μεταξύ φυσήματος και hum, ακόμη και χωρίς καλώδιο στο input. Στο overdrive κανάλι υπάρχει πάλι το φύσημα με... drive αυτή τη φορά.

 

Ειχα τον ιδιο θυρυβο στον (φουλ λαμπατο) peavey classic μου (αλλά ενοχλητικό θόρυβο, που στη συνέχεια εξελιχθηκε σε διακοπές ηχου). Τελικά ήταν plate resistor -αφού μας βγήκε το λάδι να το βρούμε (θυμάσαι, bezoubios ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου