Προς το περιεχόμενο

Software και...μουσικη


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως τον προσωμοιωνει;

 

απ οσο ξερω ειναι καθαρα επεξεργασια του ηχου. αλγοριθμοι. εντολες. προγραμματισμος. δεν υπαρχει καποιο δειγμα μεσα στο προγραμμα. το axe fx που ειναι αυτη τη στιγμη το καλυτερο μηχανημα modeling κιθαρας ειναι ουσιαστικα ενας υπολογιστης (2πυρηνος αν δε κανω λαθος.δε θυμαμαι τα χαρακτηριστικα του.) αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια.

 

Πως αναπαραγονται;

 

ψηφιακα μεσω καποιου προγραμματος. (πχ kontakt, best service engine ή το προγραμμα της καθε εταιριας.)

 

δεν ειμαι κανας επιστημονας. απλα σου λεω τι ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιφυλασσομαι για το συγκεκριμενο προγραμμα στην τρεχουσα εκδοση, για το αν χρησιμοποιει διαφορετικο τροπο με απουσια ηχητικων δειγματων. Για παλαιοτερη εκδοση (3η ή 4η) σιγουρα γινοταν ηχογραφηση μιας και υπηρχε σχετικο video απο την εταιρια στο youtube.

 

 

Αλλα μαλλον δεν ειναι αμεσα αυτο το θεμα που προτεινω εδω. Η τεχνικη που χρησιμοποιει το guitar rig.

 

Να επαναλαβω, πως το παραδειγμα με το video για το midi (προερχοταν απο την παρουσιαση μιας γνωστης βιβλιοθηκης orchestral ηχων) το χρησιμοποιησα ως μια αναλογια διαδικασιας "μεταφορας" ηχου πραγματικου οργανου στον υπολογιστη.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παραθετω αυτο στην κουβεντα για τα samples, ειναι ενδιαφερον

 

Τωρα για την εξομοιωση κιθάρας ειναι πάρα πολυ οι παράμετροι που πρέπει να αναλογιστεί κάποιος για να καταφέρει με την κιθάρα του και  μεσω software να πετύχει το απόλυτο αποτέλεσμα που να μπορει να συγκριθεί με τους πραγματικους ενισχυτες, διαμορφωτές αλλα και του συνδυασμού δειγμάτων κιθάρας περασμένα απο αντίστοιχους προσωμοιωτές καμπινων και πεταλιων και ενισχυτων οπως το guitar rig (το τελευταίο το χρησιμοποιώ εγω).

 

Εγω δεν ειμαι κιθαρίστας, ζήτημα να μπορώ να παιξω μια μελωδικη γραμμη και μια συγχορδία σε πραγματική κιθαρα και αυτο μετα απο προσπάθεια, ειμαι τελειως ασχετος, αλλα προσπαθώ να το κάνω μεσω των πλήκτρων και των ακουσμάτων μου.

 

Δεν μπορω να κρινω ποσο πετυχημένα μπορώ να το κάνω, ωστε να ξεγελάσω κάποιον (αν και αυτο ειναι υποκειμενικο γιατι και σε αυτη την τεχνικη δεν ειμαι ο top, μπορει να υπαρχουν αλλοι που με τον συγκεκριμενο τροπο να το κανουν καλυτερα απο εμενα ωστε να ειναι πιο αντικειμενικο παραδειγμα για κόντρα)

 

Πάντως στον κυκλο των μουσικων που γνωριζω και συγχρωτίζομαι και μερικοι απο αυτούς ειναι πολύ καλοι πραγματικοι κιθαρίστες, ιδιαιτερα στην ηλεκτρικη κιθάρα, ολοι ομόφωνα λένε, οτι ειναι καλό το αποτέλεσμα... αλλα δεν......... δεν πιανει το πραγματικό παρα μονο με υποβοηθηση της φαντασίας, ακομα και στο τεχνικο μερος του παιξιματος και της αποκρισης και εκει βρισκουν ψεγαδάκια. Και συγκεκριμενους τους εμπιστεύομαι.

 

Ιδιαιτερα ενας καλος μου φιλος και καλος, πολύ καλος  κιθαριστας που ασχολείται και με το software , ειναι κατηγορηματικός.

 

Αυτο που μπορώ να πω με μεγαλυτερη βεβαιοτητα στον τομεα του sample playback για ψηφιακα οργανα οπως synthesizer  αλλα και καποιες π.χ. βιβλιοθήκες που προσομοιώνουν πραγματικα όργανα ...................

 

Μπορω να πώ οτι το software σε καποιες περιπτώσεις, ακομα και σε προσομοίωση αναλογικών θηρίων και διαφορους συνδιασμούς, μπορει να ειναι και ίσα ή ακομα και ανωτερα (καλά ηρέμησε λολ) ιδιαίτερα αν πεσει στα κατάλληλα χέρια, τουλάχιστο στην πιστοτητα αποδοσης στο επιπεδο της παραγωγής και οχι του αυτου καθ αυτου οργανου γιατι μπορει να υπαρξουν δικαιολογημένες αντιδράσεις απο τους λατρεις των αναλογικων  hardware synths σε αυτη τη δηλωσή αλλα και των φυσικών οργάνων.

 

Τελειώνοντας, θα πω κατι που δεν ειναι τοσο σχετικο με το θέμα, αλλα το software και οι δυνατοτητες τους εμενα προσωπικα εδω και πάρα πολλα χρονια πιστευω οτι με εχουν αλλοιώσει. Μπορει να συμβαινει μονο σε εμένα βεβαια, αλλοι να μην επηρεαζονται, αλλα με εχει κανει η ενασχοληση με το software και τις ευκολιες που παρέχει πολυ χειρότερο εκτελεστη, υπηρξα κορυφαιος και δικαιολογημένη ψωνάρα στην εκτέλεση πολυ παλαιοτερα στα πληκτρα, αλλα επειδη στραφηκα τα τελευταια 15 χρονια στο software εκτενεστερα, οι ευκολιες που υπήρχαν π.χ. και σε ενα synth workstation , αλλα με μια οθονη υπολογιστη και το ποντικι και τους editor ευαναγνωστους και πιο χρηστικους, με καναν να βγαζω καλα αποτελεσματα αλλα με λιγοτερο παιδευμα εις βαρος των εκτελεστικών μου δυνατοτήτων.

Και με απομόνωσαν επισης σταδιακά.

Με περιόρισαν σε ενα γραφείο μονο να προσπαθω να τα κανω όλα μονος μου.

 

Βοηθηστε με να ξεφυγω. Θελω να γυρίσω στα παλιά.  

 Ας πεταξει καποιος το pc μου απο το παράθυρο.

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως στον κυκλο των μουσικων που γνωριζω και συγχρωτίζομαι και μερικοι απο αυτούς ειναι πολύ καλοι πραγματικοι κιθαρίστες, ιδιαιτερα στην ηλεκτρικη κιθάρα, ολοι ομόφωνα λένε, οτι ειναι καλό το αποτέλεσμα... αλλα δεν......... δεν πιανει το πραγματικό παρα μονο με υποβοηθηση της φαντασίας, ακομα και στο τεχνικο μερος του παιξιματος και της αποκρισης και εκει βρισκουν ψεγαδάκια. Και συγκεκριμενους τους εμπιστεύομαι.

 

 

 

Μα στη μια περιπτωση προκειται για εναν υπολογιστη και στην αλλη για εναν ενισχυτη. Δυο τελειως διαφορετικες κατασκευες, συστηματα υλικων να το πω; Ειναι λογικο να υπαρχουν διαφορες μιας και προκειται για 2 διαφορετικες αφετηριες για να φτασει κανεις σε ενα κατα καποιο τροπο κοινο αποτελεσμα.

 

 

 

 

Ενδιαφερον βιντεο.

 

 

 

Τελειώνοντας, θα πω κατι που δεν ειναι τοσο σχετικο με το θέμα, αλλα το software και οι δυνατοτητες τους εμενα προσωπικα εδω και πάρα πολλα χρονια πιστευω οτι με εχουν αλλοιώσει. Μπορει να συμβαινει μονο σε εμένα βεβαια, αλλοι να μην επηρεαζονται, αλλα με εχει κανει η ενασχοληση με το software και τις ευκολιες που παρέχει πολυ χειρότερο εκτελεστη, υπηρξα κορυφαιος και δικαιολογημένη ψωνάρα στην εκτέλεση πολυ παλαιοτερα στα πληκτρα, αλλα επειδη στραφηκα τα τελευταια 15 χρονια στο software εκτενεστερα, οι ευκολιες που υπήρχαν π.χ. και σε ενα synth workstation , αλλα με μια οθονη υπολογιστη και το ποντικι και τους editor ευαναγνωστους και πιο χρηστικους, με καναν να βγαζω καλα αποτελεσματα αλλα με λιγοτερο παιδευμα εις βαρος των εκτελεστικών μου δυνατοτήτων.

Και με απομόνωσαν επισης σταδιακά.

Με περιόρισαν σε ενα γραφείο μονο να προσπαθω να τα κανω όλα μονος μου.

 

Βοηθηστε με να ξεφυγω. Θελω να γυρίσω στα παλιά. 

  Ας πεταξει καποιος το pc μου απο το παράθυρο.

 

 

 

Το καταλαβαινω αυτο. Αλλα δεν ειναι αναγκη να ειναι ετσι αν μου επιτρεπεται να πω.

 

Το πληκτρο παραμασχαλα και στο δρομο για καποιο jam night λοιπον  ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το σκεφτω αμα φτιάξει ο καιρος. Την ανοιξη με πιάνει. λολ

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου