Προς το περιεχόμενο

Give Greece a chance!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συγκεκριμένη (ιδιωτική) πρωτοβουλία ανήκει σε ομάδα επιχειρηματιών καθώς και φορέων,με σκοπό/στόχο να ανατρέψει -στο μέτρο του δυνατού- την κάκιστη εικόνα που έχει η χώρα μας στο εξωτερικό,καθώς και την ανατροπή στερεοτύπων σχετικών με τη χώρα και τους Έλληνες. (τεμπέληδες,ανίκανοι,πονηροί κτλ. κτλ...)

 

Έχει ήδη προωθηθεί -μέσω διαφημιστικών καταχωρήσεων- σε διεθνή Μ.Μ.Ε. (κυρίως εντύπων) και τα πρώτα μηνύματα είναι πολύ θετικά.Ο λόγος που άρχισα αυτό το thread είναι απλά για να ενημερωθούν όσο περισσότεροι γίνεται.Εξάλλου,τυχαίνει να γνωρίζομαι με δύο εξ αυτών και σύμφωνα με τα λεγόμενά τους,η συγκεκριμένη δράση δεν "κρύβει" κανένα είδος πολιτικής φιλοδοξίας η άλλου ιδιοτελούς κινήτρου,παρά μόνο έμπρακτη διάθεση για ριζική αλλαγή αυτού του κάκιστου "προφίλ" που έχει αποκτήσει η χώρα μας στο εξωτερικό,ειδικά από το 2008 και μετά...Προσωπικά,είμαι υπέρμαχος της ιδιωτικής/ατομικής πρωτοβουλίας σε κάθε επίπεδο και κατά τη γνώμη μου η συγκεκριμένη πρωτοβουλία αξίζει τον κόπο να προωθηθεί με κάθε τρόπο από όλους μας...

 

http://www.greeceischanging.com/

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειλικρινά ενώ θα θελα να σχολιάσω, δεν μπορώ να βρω  τίποτα να πω...

Μάλλον η φύση του θέματος είναι τέτοια που δεν αφήνει περιθώρια.  

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορούν να γραφτούν όπως π.χ. το παρακάτω

http://www.iefimerida.gr/news/39206/liberation-ο-έλληνας-αν-και-χτυπημένος-μέχρι-θανάτου-πάντα-σηκώνεται

που είναι αρκετά συγκινητικό αν και αγνοεί βασικά προβλήματα...όπως τους Φωτόπουλους ας πούμε...

 

Για το Give Greece a chance πάλι, δεν είναι σίγουρο πόσο θετικά αποτελέσματα θα επιφέρει...

http://government.gov.gr/2012/02/28/27219/

 

και ναι, η ιδιωτική/ατομική πρωτοβουλία είναι επιθυμητή σε κάθε επίπεδο...ΕΚΤΟΣ από την εξωτερική πολιτική, που αυτή τη στιγμή -λόγω της ανικανότητας του κράτους- περνάει ανεξέλεγχτα στα χέρια ιδιωτών -έστω με καλές προθέσεις-.Έτσι βλέπουμε μία "εκμετάλευση" του θέματος...(JW spot και κανά 2 άλλοι που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή) που μακροπρόθεσμα, εάν δεν υπάρξει μία συγκεκριμένη γραμμή, μπορεί να φέρει και αρνητικά αποτελέσματα. Δεν είμαι σίγουρος εάν γίνομαι κατανοητός...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω ψαξει την πρωτοβουλια αυτη αλλα "εξωτερικα" φαινεται καλη,εγω αλλωστε κανω το ιδιο προσκαλω οσο περισσοτερους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ φιλους μπορω στην Ελλαδα για να δουνε οτι ο μεσος Ελληνας εργαζομενος στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομεα δουλευει 10-14 ωρες την ημερα οταν στη Γερμανια δουλευει (με το ζορι ) επταμιση ωρες....και πραγματικα παθαινουν την πλακα της ζωης τους ειδικα βλεποντας ανοιχτα μαγαζια & super market  απο τις 8.30 το πρωϊ ως τις 9 το βραδυ  (στη Γερμανια ανοιγουν στις 10.30 & κλεινουν στις 18.00) ,τραπεζες στις 8.00 (στη Γερμανια ανοιγουν 10.00) και .....εστιατορια στις...12 τα μεσανυχτα (στη Γερμανια κλεινουν στις 23.30 ),επισης τεραστια εντυπωση τους κανει οτι οι Ελληνες εργαζομενοι δεν εχουν lunch break (στη Γερμανια εχουν 3 τεταρτα της ωρας) και οτι παιρνουν μονο 21 με 25 ημερες αδεια το χρονο (στη Γερμανια παιρνουν 30)...

 

Φυσικα αφου παθουν πλακα με τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομεα ...αρκει να ...περασουν εξω απο ΔΗΜΟΣΙΑ υπηρεσια και ξυπνανε τα...Νημπελουνγκεν μεσα τους.... :'(

 

Παντως τον τελευταιο καιρο οι περισσοτεροι Γερμανοι εχουν καταλαβει οτι οι απαξιωτικοι χαρακτηρισμοι αφορουν μονο τον δημοσιο τομεα και τους Ελληνες πολιτικους και ειναι πιο....προσεκτικοι οταν βριζουν... ;D..(βριζουν δηλ. μονο τους Ελληνες πολιτικους και τον δημοσιο τομεα... ;D και τονιζουν οτι δεν ειναι ΟΛΟΙ οι Ελληνες τεμπελοσκυλα και κλεφτες)..κατι ειναι και αυτο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αργήσει να αντιστραφεί το αρνητικό κλίμα πάντως..

 

Στο κάτω-κάτω έχουν και άλλες δουλειές να κάνουν απ'το να ενημερώνονται για το τι τελικά συμβαίνει στην Ελλάδα, εξίσου ανησυχητικό επίσης είναι ότι δεν τους χαρακτηρίζει η οξυδέρκεια και η διαύγεια στην κρίση τους.

 

Παρότι χρόνια (οι Γερμανοί) στο κουρμπέτι της εναλλακτικής ενημέρωσης (internet) τρώνε μασημένη τροφή αβέρτα ακόμα...   

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η φύση του θέματος είναι τέτοια που δεν αφήνει περιθώρια.  

 

Όντως είναι περισσότερο ενημερωτικού χαρακτήρα,αλλά θα μπορούσε να καταστεί αφορμή,ώστε αντί να κλαίμε πάνω από το "χυμένο γάλα" και να λέμε τι ή ποιός έφταιξε,να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και να προτείνουμε λύσεις για να αναστρέψουμε αυτό το κλίμα μιζέριας και μοιρολατρείας που επικρατεί στη χώρα.

 

 

και ναι, η ιδιωτική/ατομική πρωτοβουλία είναι επιθυμητή σε κάθε επίπεδο...ΕΚΤΟΣ από την εξωτερική πολιτική, που αυτή τη στιγμή -λόγω της ανικανότητας του κράτους- περνάει ανεξέλεγχτα στα χέρια ιδιωτών -έστω με καλές προθέσεις-

 

Συμφωνώ οτί μπορεί να ερμηνευτεί σαν άσκηση εξ. πολιτικής,αλλά δίνεις και την απάντηση μόνος σου σχετικά με το γιατί ανέλαβαν ιδιώτες την άσκηση εξ. πολιτικής...Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να ασκεί τέτοιου είδους "εξ. πολιτική" ένας "μπαρουτοκαπνισμένος" επιχειρηματίας,παρά ο οποιοσδήποτε πολιτικός που -εκ του αποτελέσματος- δεν ξέρει "που πάν τα τέσσερα"...

 

 

.....εγω αλλωστε κανω το ιδιο προσκαλω οσο περισσοτερους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ φιλους μπορω στην Ελλαδα.....

 

Και πολύ καλά κάνεις.Αυτό ακριβώς πρότεινα -μεταξύ άλλων- και εγώ που ήμουν στη Φρανκφούρτη και στο Αμβούργο σε όσους Γερμανούς είχα την ευκαιρία να συζητήσω μαζί τους.Παραδόξως,οι περισσότεροι ήταν φιλικά προσκείμενοι και μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια για εμάς τους Έλληνες και πίστεψέ με,όχι από ευγένεια ή "τακτ"...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα επειδη το μισο χρονο ειμαι εκει μπορω να σου πω οτι εχει αλλαξει πολυ το κλιμα και οτι στην Ελλαδα προβαλονται ,απο καποια καναλια και πολιτικες παραταξεις,μονο οι ακραιες φωνες της Γερμανιας (οπως αλλωστε και στη Γερμανια προβαλονται μονο οι ακραιες φωνες της Ελλαδας,να φανταστεις καποια καναλια  προβαλουν την εκπομπη του Τραγκα ,οπου εμφανιζει τη Μερκελ με αγκυλωτους σταυρους και κρεματορια για φοντο....,σαν τη ...δημοφιλεστερη τηλεοπτικη εκπομπη στη χωρα... ::))    

 

στην πραγματικοτητα οι περισσοτερες σοβαρες εφημεριδες ειναι απο μετριοπαθεις μεχρι και...υπερ της χωρας μας (με την εννοια οτι ειναι αδικο να τσουβαλιαζουμε ολους τους Ελληνες μαζι) ενω σε παρα πολλους τηλεοπτικους σταθμους γινονται καθημερινα συζητησεις για το ελληνικο θεμα ,σε πολλες απο αυτες συμμετασχουν και επιφανεστατοι ομογενεις (βουλευτες,γιατροι,επιχειρηματιες) οπου το ελληνικο προβλημα εξεταζεται πολυ πιο ψυχραιμα και λογικα.

 

ακραιες φωνες φυσικα υπαρχουν,οπως αλλωστε υπαρχουν παντου...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να ασκεί τέτοιου είδους "εξ. πολιτική" ένας "μπαρουτοκαπνισμένος" επιχειρηματίας,παρά ο οποιοσδήποτε πολιτικός που -εκ του αποτελέσματος- δεν ξέρει "που πάν τα τέσσερα"...

Aτυχώς...πολύ λίγοι "μπαρουτοκαπνισμένοι" επιχειρηματίες, έχουν δείξει ότι είναι περισσότερο πατριώτες από επιχειρηματίες...Μία καλή "άσκηση" είναι -ας πούμε- να ξαναφέρουν τις καταθέσεις τους πίσω ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εμπιστευτείς τις οικονομίες μιας ζωής στην ικανότητα λήψης ουσιαστικών αποφάσεων του (εκάστοτε) Έλληνα πολιτικού, χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από πατριωτισμό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι ποιο ακριβώς είναι το κλίμα απέναντι στους Έλληνες και ελπίζω τα πράγματα να αλλάζουν σιγά-σιγά όπως ειπώθηκε πιο πάνω.

Από την άλλη όμως υπάρχουν και δημοσιεύματα των οποίων την εγκυρότητα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω και λένε πως:

Πληθαίνουν οι αναφορές από το Μόναχο και τη Βιέννη έως τη Στοκχόλμη και το Λονδίνο για φραστικές επιθέσεις που δέχονται Ελληνες μετανάστες, καθώς αναπτύσσεται μια τάση περιφρονητικής συμπεριφοράς προς εκείνους «τους τεμπέληδες, που δεν δουλεύουν ή δεν πληρώνουν φόρους»...

 

Πηγή: http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/312906/mas-apokaloun-tebelides-mas-hleuazoun-sta-estiatoria-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου