Προς το περιεχόμενο

Give Greece a chance!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και οι ντόπιοι συνδικαλιστές δεν βοηθάνε με την συμπεριφορά τους στην βελτίωση της εικόνας τους (της ποιάς; ), δεν ξέρω κατά πόσο το στερεότυπο που υποννοείται ισχύει γενικευμένα. Δηλαδή η λογική έλληνας συνδικαλιστής-->μ@λ@κ@ς-->ότι λέει είναι πίπες, κάπου πάσχει, καίτοι συχνά επιβεβαιώνεται.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Εγώ για την πλάκα του θέματος το έβαλα.

 

Πάντως, αν ρωτάς εμένα, δεν φταίνε σε τίποτα οι συνδικαλιστές. Αυτοί τη δουλειά τους κάνουνε και τα συμφέροντα τα δικά τους και του κάθε συνδικάτου τους υπερασπίζονται. Για το ότι δεν εφαρμόζεται κανένας νόμος και ότι τους έχουν όλοι στα ώπα-ώπα, σίγουρα δεν κατηγορώ τους συνδικαλιστές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πάντως μη δίνετε ιδιαίτερη σημασία στο τι γράφει η Bild.

Είναι σαν να γίνεται πρωτοσέλιδο στη γειτονική Τουρκία το τι έγραψε η Espresso ή τι είπε ο Γ. Τράγκας στην εκπομπή με τους Ναζιστές παραστάτες.  :)

 

δείτε το εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=yTd4L52F0uM (XXAXAXAAXXXAX)

 

Σε προσωπικό επίπεδο και σε επαφή με μορφωμένους και φυσιολογικούς ανθρώπους έχω διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία αντιμετωπίζει την Ελλάδα σαν ένα κράτος με οικονομικά προβλήματα (όχι σαν ένα ασκέρι απατεώνες).

 

Τις προάλλες πέτυχα μια Βild σε ένα αεροδρόμιο και την ξεφύλλισα λίγο (με το πόδι καθώς δεν είχα λαβίδα).  ;D

bild-1.jpg.7ebe829fcd37a0fa1200a3c9b36446d4.jpg

bild-2.jpg.bc44e7507898e122b60f436e6044798f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αλήθεια, η Pia-ετών 24- τί άποψη είχε για την ελληνική κρίση? Βλέπει φως στην άκρη του τούνελ, έχοντας υπόψη τα δεδομένα του PSI?)

Κατά τα άλλα το ίδιο

Σε προσωπικό επίπεδο και σε επαφή με μορφωμένους και φυσιολογικούς ανθρώπους έχω διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία αντιμετωπίζει την Ελλάδα σαν ένα κράτος με οικονομικά προβλήματα (όχι σαν ένα ασκέρι απατεώνες).

συμβαίνει και σε μένα. Πρόβλημα πάντως υπάρχει σοβαρό σε όσους επιχειρούν έξω, έχοντας ελληνική έδρα και προσωπικό: η πλειοψηφία (στον τομέα μου, τουλάχιστον) εξακολουθεί και μας αντιμετωπίζει με καχυποψία, ασχέτως οικονομικής κατάστασης και παρελθόντος εταιρίας. Δύσκολα αλλάζει αυτό, αλλά οψώμεθα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυλλάδες όπως η Bild πρέπει να παίρνονται στα σοβαρά (όχι από πλευράς "ειδήσεων" αλλά επιρροής), γιατί όπως για παράδειγμα η Sun αποτελούν την λαϊκίστικη "φωνή" των χαμηλών και μεσαίων κοινωνικών στρωμάτων, με την έννοια πως λόγω της τεράστιας απήχησής τους την διαμορφώνουν αλλά και πηγάζουν εξ αυτής.

 

Kατά τα άλλα, το παρόν είναι ακόμη ένα πολιτικό θρεντ από τα πολλά που φυτρώνουν σαν μανιτάρια. Το κρίμα είναι πως η ισοπέδωση, "άσε-φίλος-ξέρω-άκου-εμένα" πατρονάρισμα και μισαλλοδοξία αργά ή γρήγορα ξεφυτρώνουν και οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε έριδες. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα είναι κάτι που ΔΕΝ μου αρέσει να το βλέπω, είτε σε λάιτ έκδοση (σχεδόν καθημερινά), είτε σε χάρντκορ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι ειναι θεμα σε τι ατομο θα πετυχεις...

 

π.χ. πριν απο ενα μηνα  ενα νεο ζευγαρι φιλων που...ηρθε  για να ζησει  στο Βερολινο  ;D εψαχνε να βρει διαμερισμα και ενω οι...μισοι real estate agents (στη Γερμανια δεν επιτρεπεται η αμεση ενοικιαση απο τους ιδιοκτητες) τους ζητουσανε τη μανα τους , τον πατερα τους ,τον παππου και τη γιαγια τους επειδη ηταν Ελληνες  ,καποιοι μεχρι και 12 ενοικια μπροστα!!, οι αλλοι μισοι δεν ειχαν προβλημα και τους ζητουσανε μονο τη μανα και τον πατερα τους ,οπως ΟΛΟΙ οι real estate agents στο Βερολινο ζητανε απο ολους ασχετως εθνικοτητας ενοικιαστες.... ;D (δεν υπαρχει δυσκολοτερο πραγμα απο το νοικιασεις σπιτι στην πολη ,εκτος κι αν κανεις υπενοικιαση)    ...

 

Εφημεριδες σαν τη Bild ΔΕΝ καθοριζουν τη γερμανικη κοινη γνωμη,εχει μεν τη μεγαλυτερη κυκλοφορια (3 εκ φυλλα κατι που  ομως δεν σημαινει οτι μπαινει σε ολα τα γερμανικα σπιτια....) αλλα συνηθως αυτοι που την αγοραζουν ενδιαφερονται για τις....βαλκυριες των εσωφυλλων & σπανια διαβαζουν την πρωτη σελιδα..(ετσι κι αλλοιως τα κύρια αρθρα ειναι συνηθως 10 γραμμες μια και οι περισσοτεροι συντακτες της δεν ξερουν και πολλα...γραμματα.. ;D)

 

Η Süddeutsche Zeitung που ειναι η μεγαλυτερη σε κυκλοφορια γερμανικη εφημεριδα (και η πρψτη στο εξωτερικο απο τις γερμανικες) ειναι σαφως πιο σημαντικη και συνηθως ειναι "υπερ" μας ....οπως και η Handelsblatt η μεγαλυτερη οικονομικη εφημεριδα της χωρας.  

 

Τωρα για τις ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ & επιχειρηματικες  δυσκολιες αυτες δεν οφειλονται στον ρατσισμο αλλα σε ΚΑΘΑΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ κριτηρια & βασικες αρχες του RISK MANAGEMENT  ,κανεις δεν θελει να κανει business με επιχειρησεις που δραστηριοποιουνται σε μια χρεοκοπημενη χωρα με νεκρο τραπεζικο συστημα,πολιτικη ασταθεια (το οτι τα μισα πολιτικα κομματα, που αυτη τη στιγμη εχουν ενα 40% των ψηφων , ζητουν την ατακτη χρεοκοπια δεν βοηθα)   και με την απειλη της δραχμης στη γωνια...it is not a personal matter...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και η απήχηση των εφημερίδων έχει να κάνει με το δημογραφικό κριτήριο του κοινού που απευθύνονται, πρέπει να σκεφτεί κανείς την σειρά προτεραιότητας που έχουν οι εξωτερικές ειδήσεις σε αυτές και τους αναγνώστες τους. Δεν είναι πρώτες ειδήσεις.

Για τους υπόλοιπους που ενδιαφέρονται, η εγκυρότητα της πηγής αυτής είναι αμφισβητήσιμη.

 

Πάντως σας ευχαριστώ για την συζήτηση και προτείνω να πούμε κάτι άλλο για λίγο, να ξεκολλήσει το μυαλό μας απο τον βομβαρδισμό αρνητικής διάθεσης (αν και το αρχικό ποστ κινείται στην αντίθετη φορά) και να πάψουμε να μεμψιμοιρούμε.

 

Λίγη θετική ενέργεια χρειαζόμαστε και ίσως τέτοιες ενέργειες βοηθήσουν.

 

Μπορούμε, αν σκεφτούμε όλοι σαν μια ομάδα και όχι σαν παρατάξεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου